Šveices iedzīvotāji ir pasaulē visapmierinātākie ar savu dzīvi jau otro gadu pēc kārtas, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktais ikgadējais pētījums Better Life Index.
Kā liecina jaunākā pētījuma rezultāti, ASV jau ceturto gadu pēc kārtas nav iekļuvusi 10 laimīgāko valstu vidū, savukārt tās kaimiņvalstis Meksika un Kanāda – iekļuvušas.
Better Life Index apkopotas 34 OECD dalībvalstis, kā arī Brazīlija un Krievija, ņemot vērā 11 dažādus faktorus, kas attiecas uz augstu dzīves kvalitāti, tostarp, ienākumu līmeni, izglītību, mājokļus, veselību un apmierinātību ar dzīvi. Portāls 24/7 Wall St. apkopojis 11 valstis, kurās ir augstākā iedzīvotāju apmierinātība. Indeksā viens no būtiskākajiem faktoriem ir veselīgs darba tirgus, un no 11 labākajām valstīm deviņas iekļuvušas desmit labāko valstu vidū, skatoties pēc nodarbinātības līmeņa. Tikmēr valstīs, kurās ir zemāka apmierinātība, ir augstāks bezdarba līmenis. Tā, piemēram, Grieķijā, kas ieņem pēdējo vietu dzīves apmierinātības indeksa pētījumā, pērn bezdarba līmenis bija 27,3%.
Tāpat liela nozīme dzīves apmierinātības indeksā ir arī labai veselībai un valdības tēriņiem.
Galerijā augstāk iespējams apskatīt 11 valstis, kuru iedzīvotāji ir visapmierinātākie ar dzīvi.
#1/11
11. Zviedrija.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,4
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 80%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 1,1%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 27,5 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 81,9 gadi
Nodarbinātības līmenis Zviedrijā 15-64 gadus veco iedzīvotāju vidū bija samērā augsts – 74%, salīdzinot ar OECD vidējo rādītāju – 65%. Tāpat Zviedrija guvusi augstākos vērtējumus vides aizsardzībā, jo tajā ir otrs zemākais gaisa piesārņojuma līmenis. Iedzīvotāji bijuši apmierināti arī ar politiskajiem procesiem, un valstī ir viens no augstākajiem balsošanas līmeņiem starp OECD valstīm – 85% no iedzīvotājiem 2010. gadā apmeklēja vēlēšanas. Tāpat vairāki pētījumi liecina, ka Zviedrijā ir ļoti zems korupcijas līmenis.
#2/11
10. Nīderlande.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,4
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 76%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 0,6%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 25,7 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 81,3 gadi
Nīderlandē 75% no darbaspējīgajiem iedzīvotājiem pērn bija darbs, kas ir viens no augstākajiem līmeņiem starp OECD valstīm. Tāpat valsts iedzīvotājiem ir ilgs brīvais laiks – 15,44 stundas dienā, ko iedzīvotāji var veltīt atpūtai un personiskajām darīšanām – tas ir piektais ilgākais starp OECD valstīm. Vidējie ienākumi Nīderlandes iedzīvotāju vidū bija 45,4 tūkstoši dolāru, kas ir ievērojami vairāk nekā vidēji OECD – 41 tūkstotis.
#3/11
9. Meksika.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,4
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 66%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 28,8%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 12,85 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 74,4 gadi
Pērn Meksikas ekonomika auga par 3,4%, kas ir trešais augstākais pieaugums starp OECD valstīm, kur vidējais izaugsmes rādītājs ir 1,2%. Tiesa gan, gaisa piesārņojums valstī bija daudz lielāks nekā citās OECD valstīs. Tāpat šajā valstīs kriminālās situācijas vērtējums ir daudz augstāks nekā citās valstīs. Arī bezpajumtnieku īpatsvars Meksikā 2010. gadā bija 23,4 uz katriem 100 tūkstošiem cilvēku, kas ir ievērojami vairāk nekā citās OECD valstīs.
#4/11
8. Somija.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,4
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 69%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 3,7%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 26,9 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 80,6 gadi
Somijas izglītības sistēma visdrīzāk ietekmē valsts labklājību, jo šīs valsts studenti uzrāda vienus no labākajiem rezultātiem Starptautiskajā studentu vērtēšanas programmā, ierindojoties trešajā vietā. Somijas iedzīvotāji mācās vidēji 19,5 gadus, kas ir vairāk nekā citās OECD valstīs. Vairāk nekā trīs ceturtdaļas iedzīvotāju savu veselību vērtē kā labu, kas ir viens no labākajiem rezultātiem starp OECD valstīm, pārspējot arī vidējo rādītāju, kas ir 69%.
#5/11
7. Austrālija.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,4
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 85%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 14,2%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 31,2 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 82 gadi
Vairāk nekā 14% austrāliešu strādā ļoti garas stundas, kas ir lielāks īpatsvars nekā vairākās citās valstīs, tomēr par savu darbu viņi tiek dāsni atalgoti. Pērn mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi sasniedza 31,2 tūkstošus dolāru uz iedzīvotāju, kas ir ceturtais augstākais rādītājs aiz ASV, Luksemburgas un Norvēģijas. Tāpat iedzīvotāji pērn aktīvi iesaistījās politikā, un vēlēšanas apmeklēja 93%. Austrālijas iedzīvotāji dzīvo arī ļoti lielos mājokļos un vidēji uz vienu cilvēku ir 2,3 istabas, kas ir starp lielākajām platībām OECD valstu vidū.
#6/11
6. Islande.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,5
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 78%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 13,7%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 22,4 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 82,4 gadi
Islandes nodarbinātības līmenis bija 80%, kas ir augstākais rādītājs starp OECD valstīm. Valsts izglītības rādītāji bija dažādi – iedzīvotāji mācībām pavada aptuveni 19,5 gadus, kas ir otrs lielākais rādītājs starp OECD, taču vidējais vērtējums Starptautiskajā studentu vērtēšanas programmā ir zems.
#7/11
5. Austrija.
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,5
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 69%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 8,6%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 29,3 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 81,1 gads
Valstī ir viens no augstākajiem nodarbinātības rādītājiem – 73%. Valstī ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars ir tikai 1,1%, kas ir ievērojami zem OECD vidējā rādītāja, kas ir 2,7%.
Tāpat Austrijas vides kvalitāte ir augsta, un iedzīvotāji gaisa un ūdens kvalitāti novērtējuši ar labākajiem rādītājiem starp OECD valstīm. Valdības tēriņu līmenis arī ietekmē dzīves kvalitāti, un pērn Austrijas valdības tēriņi sasniedza gandrīz 52% no IKP, kas ir vairāk nekā daudzās citās OECD valstīs.
#8/11
4. Dānija
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,6
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 71%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 2,1%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 25,2 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 79,9 gadi
Tāpat kā citās Skandināvijas valstīs, Dānijas valdībai ir liela loma iedzīvotāju dzīvē – valstī ir augstas nodokļu likmes un plaša labklājības sistēma. Pērn valdības tēriņi sasniedza 58% no IKP, ierindojoties otrajā vietā aiz Somijas. Brīvajam laikam dāņi vidēji velta 16 stundas dienā, kas ir ilgākais laiks starp OECD valstīm. Tāpat valsts iedzīvotāji ir labi izglītoti un mācībām velta vidēji 19,2 gadus.
#9/11
3. Kanāda
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,6
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 88%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 4%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 30,2 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 81 gads
Kanādas mājsaimniecības rīcībā esošie ienākumi uz vienu iedzīvotāju pārsniedz 30 tūkstošus, bet neto ienākumi pārsniedza 63 tūkstošus eiro, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem OECD valstīs. Tomēr augstie ienākumi un bagātība vien neizskaidro iedzīvotāju apmierinātību, jo ASV pārspēja Kanādu abos šajos rādītājos, tomēr ierindojās vien 17. vietā. Uz jautājumu, vai kanādiešiem ārkārtas situācijā būtu kāds, uz kuru paļauties, 94% atbildēja apstiprinoši, kas ir augstākais rādītājs starp OECD valstīm.
#10/11
2. Norvēģija
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,7
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 73%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 3,1%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 32 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 81,4 gadi
Norvēģijas bezdarba līmenis pērn bija tikai 3,5%, kas ir divreiz mazāk nekā vidēji OECD, kur tas bija 7,9%. Tāpat darbinieki saņēma labus ienākumus. Norvēģijas darbinieki pērn gadā vidēji nopelnīja 46,6 tūkstošus dolāru, kas ir starp augstākajiem rādītājiem OECD valstīs. Jāatzīmē, ka liela daļa valsts bagātības rodas enerģētikas sektoros, jo Norvēģijas ekonomika lielā mērā ir atkarīga no tās naftas sektora, un ir viena no lielākajiem naftas ražotājiem Eiropā. 96% norvēģu ir apmierināti ar ūdens kvalitāti, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem starp OECD valstīm.
#11/11
1. Šveice
Dzīves apmierinātības vērtējums: 7,8
Iedzīvotāju īpatsvars, kas savu veselību vērtē kā labu: 81%
Darbinieku īpatsvars, kuri strādā ilgas darba stundas: 7,3%
Mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi gadā uz vienu cilvēku: 30,7 tūkstoši ASV dolāru
Sagaidāmais dzīves ilgums: 82,8 gadi
Jau otro gadu pēc kārtas Šveice ierindojas pirmajā vietā, vērtējot pēc iedzīvotāju apmierinātības līmeņa. Tikai dažas valstis pārspēj mazo Alpu valsti bagātības apmēros. Tāpat nodarbinātības līmenis ir otrs augstākais starp OECD valstīm – 79%. Iedzīvotāju veselības līmenis bija viens no augstākajiem – 81% to vērtē kā labu, un dzīves ilgums Šveices iedzīvotājiem ierindojās pirmajā vietā OECD valstu vidū.