Jaunākais izdevums

Latvijas Banka, Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūra un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra 5. novembrī rīko FinTech forumu ar nosaukumu Latvija - jaunas mājas globālajam FinTech (Latvia – The new home for global FinTech).

Kas šajā nozarē notiek, kā mainās regulējums un kādas iespējas paver šīs nozares attīstība, Dienas Bizness jautāja Latvijas Bankas Finanšu tehnoloģiju uzraudzības pārvaldes vadītājai Marinei Krasovskai.

Fragments no intervijas

Kā jūs īsi raksturotu Latvijas šī brīža situāciju FinTech jomā?

Latvija ir kļuvusi par pilntiesīgu spēlētāju ar pieaugošu potenciālu FinTech jomā Baltijas reģionā, kurā darbojas gan vietējie, gan ārvalstu uzņēmumi. Mūsu valsts piedāvā labi attīstītu digitālo infrastruktūru, kā arī progresīvu Eiropas regulējumu, kas veicina inovācijas finanšu tehnoloģiju nozarē. Latvijas FinTech ekosistēmā darbojas aptuveni 130 uzņēmumi, kas specializējas dažādās jomās, piemēram, maksājumu pakalpojumi, kreditēšana, investīcijas, regulatīvo tehnoloģiju un datu risinājumu attīstība. Pašlaik notiek globāla un reģionāla cīņa par konkurētspējīgiem FinTech uzņēmumiem ar lielu attīstības potenciālu. Latvijai tas jāņem vērā, un institūcijām kopīgi jānodrošina viegli pieejama informācija un konsultatīvais atbalsts, lai FinTech uzņēmumi par savu mājvietu izvēlētos tieši Latviju. Attīstīts un vienlaikus drošs finanšu sektors ir Latvijas Bankas mērķis. Mums ir savas priekšrocības, piemēram, tādas, kas gūtas no citu valstu negatīvās pieredzes. Mūsu mērķis ir kvalitāte, nevis kvantitāte.

Kādi ir nozares attīstības galvenie virzieni, vai visiem no tiem ir pamats attīstīties Latvijā?

Var teikt, ka FinTech Latvijā aizsāka nebanku patēriņa kreditēšanas sektors, kas pēdējos gados ir būtiski attīstījies. Nozarē dominē nobrieduši tirgus spēlētāji, kas aizvien lielāku uzmanību pievērš korporatīvajai pārvaldībai un darbības standartiem, meklējot arī jaunus attīstības virzienus.

Baltijas tirgū Latvija lika pamatus tiešsaistes ieguldījumu platformu izaugsmei. Ieguldījumu platformu biznesa modeļi liberalizēja investīciju pakalpojumus, padarot tos pieejamākus plašākai sabiedrībai. Šīs platformas nodrošina lietotājiem vienkāršotu piekļuvi dažādiem investīciju instrumentiem, samazinot barjeras un izmaksas, kas iepriekš bija saistītas ar ieguldījumiem tradicionālajos tirgos. Latvijas Bankas licence ļauj tirgus dalībniekiem darboties visā Eiropā.Latvija bija viena no pirmajām ES valstīm, kas izsniedza kolektīvās finansēšanas darbības atļauju atbilstoši jaunajam ES regulējumam. Šajā segmentā ir daudz attīstības iespēju, kuras jāprot ieraudzīt un izmantot. Latvijas RegTech sektora attīstība saistīta ar vispārējo finanšu tirgus un jaunuzņēmumu izaugsmi. RegTech uzņēmumi palīdz finanšu iestādēm modernizēt un automatizēt risinājumus, lai efektīvi pārvaldītu regulatīvās prasības, samazinot izmaksas un riskus. Tāpat RegTech risinājumi palīdz arī veidot finanšu pakalpojumu lietotājiem ērtākus risinājumus, piemēram, attālināts klientu identifikācijas un verifikācijas risinājums ļauj ātri un ērti kļūt par finanšu pakalpojumu sniedzēja klientu un saņemt pakalpojumus.

Visu rakstu lasiet 5.novembra žurnālā Dienas Bizness!

Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Vairāk nekā 100 ārvalstu uzņēmumi interesējas par iespēju licencēt kriptoaktīvu uzņēmumus Latvijā

Db.lv,03.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairāk nekā 100 ārvalstu uzņēmumi izrādījuši interesi par iespēju licencēt kriptoaktīvu uzņēmumus Latvijā, informēja Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas (LBAA) pārstāvji.

Latvijas Bankas organizētajā vebinārā kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kuri izvērtē iespēju Latvijā saņemt Eiropas Savienības (ES) regulas par kriptoaktīvu tirgiem ("Markets in Crypto-Assets Regulation", MiCA) licenci dalībai Eiropas Savienības kopējā tirgū, piedalījās 128 dalībnieki, galvenokārt blokķēdes, finanšu tehnoloģiju un "Web 3.0." nozares uzņēmumu pārstāvji.

Interesi par iespējām saņemt MiCA licenci Latvijā izrādījuši uzņēmumi no Francijas, Turcijas, Lielbritānijas un citām Eiropas valstīm.

Seminārā tika akcentēta Latvijas proaktīvā pieeja MiCA regulējuma ieviešanai, kas stāsies spēkā 2025.gadā. Latvijas Bankas eksperti sniedza ieskatu pirmslicencēšanas konsultāciju procesā, piedāvājot uzņēmumiem vadlīnijas, kā nodrošināt atbilstību regulatīvajām prasībām un nodrošināt veiksmīgu kriptoaktīvu licenču pieteikumu izskatīšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru