Apgūstot tikai teorētiskas zināšanas, nav iespējams kļūt par veiksmīgu uzņēmēju, tāpēc, lai attīstītu uzņēmējspējas, jauniešiem jāsniedz iespēja mācīties darot.
To intervijā DB norāda Junior Achievement Latvia valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns. Viņš uzskata, ka, lai apgūtu uzņēmējdarbības pamatus, šim procesam ir jāiziet cauri gluži tāpat, kā mācoties vadīt automašīnu, – ar zināšanām vien nepietiek.
Fragments no intervijas
Kā jūs kopumā vērtējat mūsu jauniešu potenciālu kļūt par uzņēmējiem?
Nav konkrētu datu par to, cik procentu latviešu piedzimst ar tā saucamo uzņēmēja gēnu, taču tiek lēsts, ka Latvijā tie varētu būt aptuveni 2,4%, bet vidēji Eiropā – ap 6%. No Junior Achievement Latvia programmu absolventiem uzņēmējdarbībā iesaistās ap 10%. Manuprāt, ir daļa cilvēku, kuri būs uzņēmēji, neraugoties ne uz ko, taču ir liela daļa cilvēku, kurus mēs varam iemācīt būt par uzņēmējiem. Protams, es pozitīvi vērtēju jauniešu interesi attīstīt savu biznesu, bet, lai tas notiktu, ir mērķtiecīgi pie tā jāstrādā. Kopumā es varu pilnīgi droši teikt, ka Latvijas skolēniem ir liels potenciāls kļūt par veiksmīgiem uzņēmējiem, bet šajā procesā ir jāiegulda darbs.
Kas ir tās lietas, kas mūsdienās jauniešus visbiežāk attur no vēlmes attīstīt savu uzņēmējdarbību?
Ideju un finansējuma trūkums, kā arī bailes no atbildības un nezināmā. Šie ir galvenie argumenti, kurus min paši skolēni. Jāteic, ka šīs lietas gan attiecas ne tikai uz jauniešiem, bet arī uz visu sabiedrību kopumā. Tajā pašā laikā nedrīkst aizmirst, ka bailes no nezināmā mēs varam kliedēt, skolas laikā izveidojot mācību uzņēmumu. Tad nezināmais kļūst zināms. Bieži vien veiksmīgu biznesu uzņēmējam sanāk izveidot vien ar trešo reizi. Šajā gadījumā jau skolā mēs varam sniegt to pirmo pieredzi. Sākot darīt, pazūd bailes un atrodas arī finansējums. Grūtākais ir sākt.Strādāt algotu darbu kāda cita veidotā uzņēmumā bieži vien, iespējams, ir vienkāršāk.
Kāpēc tomēr būtu nepieciešams attīstīt šīs uzņēmējdarbības prasmes?
Uzņēmējspējas ir nepieciešamas ikvienam indivīdam ikvienā profesijā vai amatā. Šīs prasmes jāaplūko daudz plašāk – tas nav saistīts tikai ar sava uzņēmuma dibināšanu. Uzņēmējspējas sevī ietver arī māku strādāt komandā un novest procesus līdz galam, kā arī spēju radīt jaunas idejas, uzņemties atbildību, plānot finanses un sevi prezentēt. Ikviens darba devējs apliecinās, ka šīs lietas ir svarīgas ikvienā amatā un atbildības jomā. Tas vairs nav stāsts par uzņēmējiem, bet gan mērķtiecīgiem un konkurētspējīgiem darbiniekiem. To visu attīstot, kļūšana par uzņēmēju ir pozitīvs bonuss. Šī iemesla dēļ es droši varu teikt, ka uzņēmējspējas ir jāattīsta ikvienam.
Visu interviju lasi 17.augusta žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!