Mikronodokļa maksātāja efektīvās likmes trīskārtīgu pieaugumu uzņēmēji uzskata par nepaceļamu slogu, tikai neliela daļa cer izdzīvot, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Saeimā ir iesniegti grozījumi likumā par valsts sociālo apdrošināšanu, kuri paredz, ka mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam par katru darbinieku jāmaksā minimālā sociālā nodokļa iemaksu apmērs (126 eiro mēnesī). Tādējādi faktiskā MUN maksātāja efektīvā likme no pašreizējiem 9% vai pat perspektīvā plānotajiem 12% varot sasniegt aptuveni 28,5% no apgrozījuma.
Kļūs par darbinieku
«Ja man kā MUN maksātājam valsts nodokļa līmeni palielina trīs reizes, tad neredzu jēgu vairāk nodarboties ar uzņēmējdarbību,» situāciju komentē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja, SIA Rū komunikācijas valdes locekle Rūta Grikmane. Viņa norāda, ka ekonomiski nav iespējams pastāvēt uzņēmumam, ja nodokļu slogs pret apgrozījumu ir tuvu trešdaļai.
«Tas nozīmē, ka valsts, vārdos atbalstot mazo biznesu, reāli ar šādu rīcību to iznīcina,» ir sašutusi R. Grikmane. Viņa prognozē, ka MUN maksātājiem būs jāizdara smaga izvēle. «Perspektīvā redzu, ka kļūšu par darba ņēmēju,» tā uz jautājumu, ko darīs nākotnē, atbild R. Grikmane. Viņa norāda, ka SIA Rū komunikācijas darbības joma iekļauta valdības apstiprinātajā MUN liegto nozaru sarakstā, un tas ir vēl viens iemesls iesāktā biznesa pamešanai noteiktā pārejas laika beigās. «Neticu politiķu un, jo īpaši, pašreizējās valdības solījumiem, jo viņi runā vienu, bet dara ko citu,» tā uz jautājumu, vai perspektīvā varētu atgriezties biznesā, atbild R. Grikmane. «Daudzi ierēdņi nesaprot pat vienkāršas lietas, jo nav ne dienu strādājuši privātā biznesā. Viņi dzīvo no nodokļu maksātāju naudas un, beidzoties oficiālajam darba laikam, var doties mājup. Diemžēl pārmetumi, ka pedagogi maksājot nodokļos vairāk nekā MUN maksātāji, ir absurdi, jo tiek ignorēts, no kurienes tā nauda rodas, proti, ka nodokļu maksātāji ir tie, kuri samet naudu valsts makā, no kā tiek algota valsts pārvalde, nodrošināta nauda izglītībai, arī skolotājiem, veselības aprūpei, infrastruktūrai,» norāda R. Grikmane.
Visu rakstu Nodokļa trīskāršošanu nepārdzīvos lasiet 16. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.