Tehnoloģiju attīstība turpmāk mazinās darbaspēka deficītu, atzina valodas tehnoloģijas uzņēmuma "Tilde" grāmatvedības un uzņēmuma vadības sistēmas "Tildes Jumis" biznesa attīstības vadītājs Viesturs Slaidiņš.
Viņš skaidroja, ka darbaspēka trūkums veicinās pieprasījumu maksimāli automatizēt uzņēmējdarbības procesus. Uzņēmumi centīsies pēc iespējas vairāk rutīnas darbu nodot robotiem, lai cilvēki varētu veltīt laiku būtiskāko jautājumu risināšanai un stratēģisku lēmumu pieņemšanai.
"Vienkāršu, ilgstošu un atkārtojamu darbību uzticēšana cilvēkiem drīzā nākotnē kļūs par "luksusu", ko lielākā daļa nemaz nevarēs atļauties. Tas, savukārt, izdarīs spiedienu uz informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumiem izstrādāt aizvien lētākus, viedākus un vienkārši ieviešamus automatizācijas risinājumus," sacīja Slaidiņš, piebilstot, ka darba efektivitātes paaugstināšana ar tehnoloģiju palīdzību solās kļūt par gada būtiskāko tendenci.
Pēc viņa paustā, būtiska tendence uzņēmējdarbībā būs arī mākslīgā intelekta risinājumu lomas pieaugums.
Slaidiņš atzīmēja, ka šie risinājumi ne tikai izpildīs cilvēku komandas, bet sniegs cilvēkiem padomus. "Un mēs tajos aizvien vairāk ieklausīsimies, jo mākslīgā intelekta ieteikumi būs balstīti uz apjomīgu datu analīzi un ļaus raudzīties uz dažiem jautājumiem tā, kā nekad iepriekš," viņš teica.
Tostarp Slaidiņš minēja, ka, piemēram, grāmatvedībā patlaban tiek pētītas dažādas mākslīgā intelekta metodes un tehnoloģijas, kas noderēs gan grāmatvežu ikdienas darbā, gan uzņēmuma finanšu vadībā un plānošanā. Drīzumā tās palīdzēs grāmatvežiem veikt primāro uzdevumu - grāmatvedības uzskaiti. Līdz šim katru darījumu darbiniekam vajadzēja izvērtēt un pareizi debetēt un kreditēt uz noteiktu grāmatvedības kontu, bet turpmāk sākotnējo izvērtēšanu veiks mākslīgā intelekta algoritmi un grāmatvedim atliks apstiprināt vai noraidīt, vai pielabot šī darījuma grāmatojumu atbilstoši situācijai.
Tāpat Slaidiņš uzsvēra, ka vēl viena mākslīgā intelekta metožu attīstības joma ir finanšu analīze un plānošana, piemēram, uzņēmumu naudas plūsmas plānošana.
Savukārt trešā būtiskākā tendence 2020.gadā, pēc viņa teiktā, būs attālinātā darba pieaugums.
Slaidiņš atzīmēja, ka satiksmes problēmas aizvien augošajās pilsētās un klimata pārmaiņu radītos aspektus, kas ikdienas braukāšanu uz darbu varētu padarīt ne vien par dārgāku, bet atsevišķā sabiedrības daļā pat par nosodāmu praksi, uzņēmumi meklēs veidus, kā efektīvi funkcionēt bez darbinieku fiziskas klātbūtnes. Turklāt darbaspēka trūkums veicinās situāciju, kad speciālisti vairs negribēs "piederēt" vienam uzņēmumam. Līdz ar to jau 2020.gadā sabiedrība varētu iepazīt palielus bezbiroja uzņēmumus, kuros komunikācija un sadarbība notiek lielākoties attālināti.
Savukārt attālinātā sadarbība veicinās pāriešanu uz elektronisko dokumentu apriti. Atskaišu nodošana, atvaļinājumu vai slimības lapu pieteikšana vai rēķinu izrakstīšana aizvien biežāk notiks elektroniski, tuvinot sabiedrībai, kurā kolēģiem fiziski citam citu nevajadzēs bieži satikt. "Tas, protams, nenozīmē, ka tikšanās būs liegtas," viņš piebilda.
Jau vēstīts, ka "Tilde" 2018.gadā strādāja ar 6,001 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 12,3% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 90,8% un bija 739 810 eiro.
"Tilde" reģistrēta 1991.gada septembrī, un tās pamatkapitāls ir 30 000 eiro. Kompānija vienādās daļās pieder valdes priekšsēdētājam Andrejam Vasiļjevam un valdes loceklim Uldim Dzenim.