Kas jāņem vērā, iegādājoties datoru skolēnam un studentam?
Zemenes, ķirši un avenes dārzos jau noēstas, no kalendāra daiļrunīgi pretī veras uzraksts «augusts», un, lai gan vasara vēl ir pilnbriedā, gribot negribot jāsāk domāt par jauno mācību gadu. Tas nozīmē, ka jāparūpējas arī par atbilstošu tehnisko nodrošinājumu. Bet kādam gan jābūt zinātkāra jaunieša ideālajam mācību komplektam?
«Moderna vecāko klašu skolēna un studenta aprīkojumā jābūt mācību procesam atbilstošam datoram un aksesuāriem, kas palīdz pilnvērtīgi izmantot tā iespējas. To vidū ir kvalitatīva, izturīga soma datora pārnēsāšanai vai tā dēvētā aploksnīte – auduma maciņš plānajiem datoriem –, kas pasargā korpusu no saskrāpēšanās mugursomā starp citiem mācību līdzekļiem. Noderēs arī ērta datorpele un austiņas, jo mācību procesā nereti nākas strādāt arī ar audio un video materiāliem,» iesaka Lattelecom Mazumtirdzniecības nodaļas vadītājs Andris Bodnieks. Viņš piebilst, ka, lai nesanāk maksāt par datoru, kas sabojāts un vairs nedarbojas, noteikti ieteicams ierīci arī apdrošināt.
Priekšroka klēpjdatoram
Raugoties uz vairākos desmitos mērāmo modeļu klāstu elektrotehnikas veikalos, ir skaidrs, ka izvēlēties piemērotu datoru būs pamatīgs izaicinājums, jo īpaši cilvēkiem, kuri ikdienā neiedziļinās skaitļojamo mašīnu tehniskajos parametros. Izvēli vēl vairāk apgrūtina izšķiršanās starp planšetēm un klēpjdatoriem.
«Pirmais uzdevums ir saprast, kādām vajadzībām dators tiks izmantots. Ja tas ir darbs ar tradicionālajām biroja programmām, tādām kā Word, Excel un PowerPoint, es ieteiktu tomēr dot priekšroku klasiskajam klēpjdatoram. Planšete ir laba izklaidei, taču strādāt ar Excel tabulām tajā nebūs ērti. Arī 10 collu ekrāns nav pietiekami liels,» A. Bodnieks norāda uz galvenajiem iemesliem, kādēļ skārienjutīgajām plāksnēm tomēr nav izdevies iznīdēt portatīvos datorus, kā tika sludināts pirms dažiem gadiem. Pārdošanas dati rāda, ka kopš 2014. gada planšetdatoru tirgus pasaulē mazinās.
15 collas un taupīgs procesors
«Ideālais datora ekrāna izmērs skolēnam un studentam ir 14–15,6 collas ar HD vai Full HD izšķirtspēju. Tas ir gana liels, lai varētu produktīvi strādāt, nepieslēdzot ierīci ārējam monitoram. Turklāt šodienas klēpjdatori ir pietiekami plāni un viegli, lai tie nekļūtu par nastu. Piemēram, vidusmēra 15,6 collu dators sver ap divarpus kilogramiem,» saka A. Bodnieks, uzskaitot arī citus optimālos parametrus. «Mācībām labākais būs Intel Core i3 procesors ar vismaz 4 GB operatīvo atmiņu. Tāds «dzinējs» tiks galā ar vairākām programmām vienlaikus un arī ir ļoti taupīgs. Noteikti jāpievērš uzmanībua akumulatora ietilpībai. Pērciet tādu datoru, kas ar vienu uzlādi kalpo vismaz četras stundas, jo ne visās klasēs un auditorijās tuvumā būs kontaktligzda. Protams, jāņem vērā, ka enerģijas patēriņš ir atkarīgs no lietošanas intensitātes. Jo vairāk un «smagākus» darbus veiksiet, jo ātrāk iztukšosies baterija».
Diezgan droši var prognozēt, ka datoru aizpildīs ne vien mācību materiāli, bet arī fotogrāfijas un tamlīdzīgs izklaides saturs, tādēļ vajadzētu izvēlēties modeli ar 500 GB līdz 1 TB cieto disku vai arī nodrošināties ar prāvu ārējo atmiņu vai kādu mākoņkrātuvi, piemēram, Lattelecom eDati, kur katram failam tiek izveidotas vairākas kopijas, tādēļ dati ir drošībā atšķirībā no cietā diska, kura salūšanas gadījumā dokumenti var būt neglābjami zuduši.
Vajag arī programmas
Ne mazāk svarīgi ir padomāt par programmnodrošinājumu. Nav jēgas iegādāties datoru, kurā nav pat operētājsistēmas, jo to pašam nāksies iegādāties un uzstādīt vai arī maksāt par uzstādīšanu speciālistam. Tādēļ Lattelecom nākuši pretī saviem klientiem, pirms mācību gada sākuma piedāvājot trīs pilnībā aprīkotus datorus ar 15 collu ekrānu, kuros pat iekļauta biroja programmu pakas Microsoft Office 365 licence uz vienu gadu. Tie pārstāv dažādas cenu kategorijas, lai katrs pircējs var izvēlēties savai rocībai atbilstošāko, kā arī pirkumam var izmantot dalīto maksājumu. Iespēja sadalīt pirkuma summu pa mēnešiem un pievienot to ikmēneša pakalpojumu rēķinam palīdz iegūt īpašumā kvalitatīvas lietas, neiztērējot uzreiz vairākus simtus eiro. Bezprocentu dalīto maksājumu privātpersonām var noformēt jebkurai tehnikai, kuras cena ir virs 48 eiro.
«Ģimenēm, kurās aug vairāki skolēni, nevajadzētu aizmirst arī par tādu šķietami mazsvarīgu lietu kā bezvadu interneta rūteri. Joprojām ir gana izplatīts mīts, ka interneta kabelim pietiek pievienot jebkādu kastīti ar antenām, un mājās būs labs bezvadu tīkla pārklājums. Taču tā nav. Katram rūterim ir noteikta jauda, un tam jātiek galā ar aizvien pieaugošu datu pieprasījumu. Mūsu pētījums rāda, ka vidēji vienā mājsaimniecībā ir 5–7 internetu patērējošas ierīces – datori, viedtelefoni un pat viedie televizori. Lai izmantotu visas Lattelecom optiskā interneta priekšrocības, vajag pietiekami jaudīgu rūteri,» uzsver A. Bodnieks.
Sadarbībā ar Lattelecom
#2/4
Acer Aspire ES15
Uzticams un salīdzinoši lēts dators skolēnam ar 15,6 collu ekrānu, 1366x768 pikseļu izšķirtspēju, Intel Pentium N3710 procesoru, 4 GB operatīvo atmiņu un 500 GB cieto disku. Tas sver 2,4 kilogramus, un komplektā ir iekļauta Windows 10 operētājsistēma un Microsoft Office 365 licence uz gadu. Dalītā maksājuma cena uz diviem gadiem ir 17 eiro mēnesī.
#3/4
HP 15-ay092na
Jaudīgais klēpjdators būs tieši laikā vecāko klašu skolēniem un studentiem. Tam ir 15,6 collu 1366x768 pikseļu ekrāna izšķirtspēja, Intel Core i3 5005U procesors, 8GB operatīvā atmiņa un 1TB cietais disks.Komplektā iekļauta Windows 10 operētājsistēma un Microsoft Office 365 licence uz gadu. Dalītā maksājuma cena uz diviem gadiem ir 24 eiro mēnesī.
#4/4
Acer Aspire F15
Lielisks klēpjdators prasīgiem lietotājiem, kuri strādā arī ar multimediju saturu. Tam ir 15,6 collu Full HD izšķirtspējas ekrāns un NVIDIA GeForce 940M grafiskā karte, Intel Core i5 6200U procesors, 8 GB operatīvā atmiņa. Datu glabāšanai pieejams 256 GB ātrais SSD disks un vēl 500 GB cietais disks. Komplektā iekļauta Windows 10 operētājsistēma un Microsoft Office 365 licence uz gadu. Dators sver 2,3 kilogramus, dalītā maksājuma cena uz diviem gadiem ir 37 eiro mēnesī.