Pēc kāpuma iepriekšējos divos ceturkšņos, šī gada trešajā ceturksnī par 2 procentpunktiem ir sarucis mājokļu cenu kāpuma prognozētāju skaits. Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā iepriekšējā aptaujā prognozēja 45%, tagad – 43%, liecina jaunākā SEB Mājokļu cenu indikatora aptauja.
Šajā pašā laikā par vienu procentpunktu ir pieaudzis iedzīvotāju skaits, kuri prognozē mājokļu cenu samazināšanos tuvākā gada laikā – jaunākajā aptaujā 11% iedzīvotāju sagaida mājokļu cenu kritumu. Līdzīgi par vienu procentpunktu ir palielinājies iedzīvotāju skaits, kuri uzskata, ka cenas paliks nemainīgas – šādu atbildi septembrī sniedza 27% no kopējā respondentu skaita. Joprojām salīdzinoši lielai daļai iedzīvotāju (18%) nav konkrēta viedokļa par mājokļu cenu izmaiņām.
Attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu visoptimistiskākie ir valsts sektorā strādājošie, kā arī Vidzemē un Rīgā dzīvojošie. Vairāk nekā 50% valsts pārvaldē strādājošo respondentu uzskata, ka mājokļu cenas gada laikā uzrādīs pieaugumu, mazāks cenu kāpuma sagaidītāju skaits ir privātajā sektorā – šādi atbildēja 42% šīs grupas respondentu. Rīgā nekustamā īpašuma cenu kāpumu gada laikā sagaida 48%, savukārt Vidzemē pat 57% aptaujāto iedzīvotāju.
Savukārt procentuāli vismazāk optimistu, kuri prognozē mājokļu cenu pieaugumu ir nepilsoņu, respondentu ar pamatizglītību, kā arī Latgales iedzīvotāju vidū. Salīdzinājumā ar citiem Latvijas reģioniem, Latgalē mājokļu cenu pieauguma prognozētāji veido 30%, savukārt cenu kritumu prognozēja 25% reģiona iedzīvotāju, kamēr Vidzemē un Kurzemē cenu kritumu sagaida vien 4% vidzemnieku un 3% kurzemnieku.
« Galvenie faktori, kas Rīgas un Vidzemes iedzīvotājiem ļauj pozitīvāk skatīties uz mājokļu cenu dinamiku, saistīti ar ekonomisko aktivitāti, ienākumu palielināšanos un labākām iespējām iegādāties mājokli, tanī skaitā liela loma ir valsts īstenotajai mājokļu atbalsta programmai ģimenēm ar bērniem. Tajā pašā laikā ģeopolitiskā situācija un riski pasaules ekonomikā mazina iedzīvotāju optimismu. Tas īpaši atspoguļojas privātajā sektorā strādājošo atbildēs un Latgales iedzīvotāju prognozēs, kas izjūt lielāku Krievijas informatīvās telpas ietekmi,» komentē SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Viss Mājokļu cenu indikatora apskats pieejams SEB bankas mājas lapā sadaļā analītiskā informācija.
Aptauja Latvijā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, laika posmā no šī gada 04. līdz 15. septembrim. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāts 1008 Latvijas pastāvīgais iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.