Jaunās paaudzes kompozītmateriāli trīs dimensiju nesējraķetēm un 3D sendviča paneļiem
Pie šādiem pētījumiem strādā RTU zinātnieki, sadarbojoties ar uzņēmējiem un starptautiskām kosmosa aģentūrām.
Pēdējā laikā daudz tiek runāts par Latvijas zinātnisko institūtu zemo novērtējumu, taču RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūts, ko šobrīd varētu vērtēt kā rezultatīvāko Latvijas spēlētāju Eiropas līmeņa zinātnes konkurencē, šogad plāno pabeigt divus nozīmīgus 7. ietvara programmas projektus. Kopš 1999. gada šī institūta pētnieku grupa ir piedalījusies 20 ES finansētajos ietvara programmu projektos.
Uzlabo raķetes
ES finansējums inovācijām un pētniecībai ļauj RTU institūtam ņemt dalību ES 7. ietvara programmas projektā, kura mērķis ir izstrādāt efektīvu projektēšanas vadlīniju metodiku nesējraķešu kompozītām konstrukcijām, izvērtējot ģeometriskās nepilnības. «Tās ir inovācijas, tas ir solis uz priekšu, tas ir izrāviens!» DB projektu raksturo RTU docents un inženierzinātņu doktors, institūta vadošais pētnieks Kaspars Kalniņš. Viņš ir pirmais un viens no diviem Latvijas zinātniekiem, kurš ir stažējies Eiropas Kosmosa aģentūrā.
«Mana sirds ir cilindros un noturībā,» savu aizraušanos ar kosmosa pētniecību raksturo K. Kalniņš, norādot, ka kosmosa industrija ir viena no prasīgākajām zinātnes nozarēm un ka šā brīža viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir vieglu un ultravieglu konstrukciju projektēšana. «Svarīgi ir samazināt raķetes svaru. Šobrīd ir izveidojusies situācija, ka, no vienas puses, kompozītu materiāli dominē stiprības un svara ziņā kā efektīvākie konstruktīvie risinājumi, bet, no otras puses, izmantot šo materiālu pilno potenciālu nav iespējams, jo projektēšanas metodika balstās uz semi–analītiskiem pieņēmumiem, kas tika ģenerēti vēl pagājušā gadsimta vidū kosmosa nozares attīstības fāzē,» stāsta K. Kalniņš.
Visu rakstu RTU raķešu zinātnē kopā ar NASA lasiet 16. februāra laikrakstā Dienas Bizness.