Jaunais darba kontaktbiržas portāls YourMove (DB 24.01.) pēdējos mēnešos ir ķēries pie darba meklētāju un darbadevēju savešanas kopā un pievērsies arī Latvijas darba tirgus aktualitāšu apzināšanai un aprakstīšanai. Šeit gan uzreiz ir jāpiebilst, ka portāla veidotāji ļoti apzināti ir ieņēmuši nevaidēšanas pozīciju un tāpēc tā komunikācija katram individuāli ir lietojama, kā angļi saka, ar graudiņu sāls. Jo no gadījuma uz gadījumu jau netrūkst arī darba un pārkvalifikācijas meklētāju stāstu, kas liecina par vilšanos vai katrā ziņā par dilemmām un grūtībām.
Tomēr vaidēšanai, ka viss ir slikti, arī nav pamata. Tāpēc ir apsveicami, ka ir kādi, kas publiskajā telpā, sākot ar sabiedrisko domu tik ļoti formējošajiem sociālajiem medijiem, mērķtiecīgi pievēršas pozitīvu ziņu un faktu izcelšanai, jo negatīvisms un dažnedažādi motivētu komentāru «melnās pērles» (starp tādām būs gan leģitīmi skeptiķi, gan troļļi un īgņas pēc savas dabas) sociālajos medijos un ziņu komentāros aizvien ir vairumā. Tā YourMove ir paniekojies un ierakstījis interneta pārlūkā vārdu savienojumu «visi brauc prom», un saņēmis pulka daudz rezultātu. Tādas specifiskas intereses intriģēts es arī veicu šādu eksperimentu, un patiesi – 0,42 sekundēs mans pārlūks piedāvāja 188 tūkstošus (!) rezultātu, kur es pie attiecīgās gribas varētu pavaidēt līdzi Schadenfreude jeb bēdubrāļu pulkam. Bet tas man nepatīk, un tik apjomīgām vaimanām nav arī iemesla.
Ir pieklājīgi rādītāji arī par pretējo migrācijas plūsmu – tiem, kas atgriežas un migrē uz Latviju.
Tad kādi ir fakti? Nudien, kopš 2013. gada no Latvijas ik gadu uz ārvalstīm dažādu iemeslu dēļ dodas ap 20 tūkstošiem cilvēku, un tas kopā ar zemo dzimstību demogrāfijas rādītāju ievelk vēl dziļāk sarkanajā teritorijā. Tomēr, pirmām kārtām, ir jāievēro tendence, ka izceļotāju skaits pēc pāris dziļākās krīzes gadiem ir samazinājies uz pusi. Otrām kārtām, ir pieklājīgi rādītāji arī par pretējo migrācijas plūsmu – tiem, kas atgriežas un migrē uz Latviju. Par šo otro tendenci gan tiek runāts pārāk maz, un ar šādiem faktiem cilvēki kaut kāda iemesla dēļ šķiet arī atturīgāki dalīties savos sociālo tīklu profilos. Mans aicinājums ir tieši šādas ziņas un faktus izcelt. Piemēram, ka Latvijā katru dienu ierodas 20 līdz 30 cilvēki, kurus varam saukt par pārbraucējiem un viņu dzīvesdraugiem. Tā 2015. gadā bija astoņi ar pusi tūkstoši pārbraucēju, bet gadu iepriekš pat vairāk par desmit tūkstošiem. Jā, starpība ir negatīva, tomēr jāņem vērā, ka tie ir cilvēki ar pasaules pieredzi, kas ir paburzījušies starptautiskā darba tirgū, un Latvijā viņu zināšanas, pieredze un arī attieksme var būt ar salīdzinoši augstu pievienoto vērtību.
Tāpēc retoriskā bumba drīzāk ir Latvijas pusē – vai mūsu darbadevēji ir gatavi cilvēkiem ar pasaules pieredzi un neuztver tos kā pārāk prasīgus un pārmācījušos? Es sliecos uz pozitīvu atbildi – ir gana daudz to, kas novērtē un ir gatavi maksāt, un tādu kļūs vairāk. YourMove ir uzstādījuši 1000 eiro algas slieksni kā kritisko, lai vispār darba kontaktu meklētu, un maz pamazām viņu darbība izvēršas.