Aļaskas iedzīvotāji ir nobažījušies, ka lēmums štatā atvērt vienas no pasaulē lielākajām atvērtā tipa raktuvēm varētu piesārņot Aļaskas ūdeņus.
Aptuveni 60% no kopējām jūras veltēm Amerikā tiek iegūtas Aļaskā. Runas par zelta un vara atklātā tipa raktuvju atvēršanu Aļaskā jau pirms vairākiem gadiem izraisījušas vietējo iedzīvotāju pretestību, vēsta Yahoo News.
Kanādā bāzētā derīgo izrakteņu kompānija Northen Dynasty Minerals cer, ka vara un zelta raktuves kļūs par lielākajām pasaulē, un no tām varēs iegūt «miljardiem dolāru», tomēr, kā norāda vides aizstāvji, līdztekus tiks «saražoti» arī 10,78 miljardu tonnu atkritumu. Aplēses par to, cik atkritumu radīsies raktuvju darbības rezultātā, kopš 2006. gada ir trīskāršojušās, uzsver raktuvju būve pretinieki.
Paredzēts, ka raktuves atrastos tundras biezoknī netālu no Iliamnas ezera. Organizācijas Bristol Bay pārstāvji pauž, ka Aļaskā ir pasaulē labākās lašu zvejas vietas. Vietējie iedzīvotāji norādījuši, ka laši ir ārkārtīgi jūtīga zivju suga, bet vides aizstāvji izteikuši bažas, ka raktuvju darbības rezultātā lašu populācija tiktu iznīcināta.
Savukārt kompānija Northen Dynasty Minerals apgalvo, ka zina, kā novērst piesārņojuma ieskalošanos ezerā vai iesūkšanos zemē. Tāpat kā vienu no argumentiem raktuvju atvēršanai Kanādas uzņēmums min to, ka jau patlaban fakts par zelta un vara atradnēm pozitīvi ietekmē vietējo ekonomiku.
Galvenais uzņēmējdarbības veids reģionā, kur cerēts atvērt vērienīgās raktuves, tradicionāli ir bijusi medniecība un zivjsaimniecība, bet jau pirms vairākiem gadiem tajā sāka ieplūst raktuvju strādnieki.
Raktuves atrodas aktīvajā seismiskajā zonā.
Aļaskas neskartās dabas un zivjsaimniecības aizsardzībai izveidota speciāla Bristoles līča reģiona kustība Bristol Bay.