Latvijā aizvien vairāk uzņēmumos tiek veiktas programmnodrošinājuma legalitātes pārbaudes.
Pretēji bažām, ka ekonomiskās krīzes laikā datorpirātisma līmenis Latvijā varētu pieaugt, tomēr tas nav noticis. Latvijā pēdējo trīs gadu laikā datorpirātisma līmenis 56% apmērā ir saglabājies nemainīgs, DB norāda datorprogrammu autortiesību apvienības Business Software Alliance (BSA) Latvijas komitejas izpilddirektore Sanita Meijere. Latvijā datorpirātisma līmeni galvenokārt «palīdz uzturēt» mājas lietotāji un mazie komersanti. Policijas pašmērķis nav ķert šos mājas lietotājus, bet mazināt nodarīto kaitējumu, kas saistīti ar autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu, DB skaidro Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas un intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības nodaļas priekšnieks Aleksandrs Buko, uzsverot, ka policija attiecībā uz mājas lietotājiem vairāk uzrauga viņu veiktās aktivitātes dažādos failu apmaiņas serveros. Programmnodrošinājums mājas lietotāju vidū visbiežāk tiek pārbaudīts privātpersonām, kuras nodarbojas ar pakalpojumu sniegšanu, piemēram, grāmatvedību, projektēšanu, fotografēšanu u.c.
Ja iedzīvotājs personīgo datoru ir aiznesis uz darba vietu dienā, kad ierodas policija, lai tajā veiktu programmnodrošinājuma legalitātes pārbaudi, tiks pārbaudīts arī mājas lietotāja dators. Kopumā situācija uzņēmumos ir divējāda, vai viss ir kārtībā, vai nu arī pilnīgi pretēji – nav neviena legāla programmatūra. Izpratne par programmnodrošinājuma legalitātes nozīmi pilsētās it sevišķi Rīgā ir labāka, nekā, piemēram, lauku apvidos, saka S. Meijere. Tomēr pārkāpumi pārsvarā tiek konstatēti Rīgā, kur arī vairāk tiek veiktas šādas pārbaudes, atzīmē A. Buko.
Bargāki sodi datorpirātiem
No šā gada sākuma ir bargāki sodi par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu. Līdz šim Latvijā par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu juridiskām personām maksimālais naudas soda apmērs, kuru varēja piemērot, bija 1000 Ls, tad šobrīd sods svārstās no 500 līdz 5000 Ls, konfiscējot autortiesību un blakustiesību pārkāpuma objektus un to nesējus. Savukārt fiziskām personām var piemērot naudas sodu no 200 līdz 500 Ls. Kruimināllikums arī paredz, ka par autortiesību vai blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas tiesības vai interesēm, bez naudas soda var tikt piemērots arī cietumsods vai piespiedu darbi. Šobrīd nav informācijas, ka kādas persona par šādiem pārkāpumiem sēž cietumā.