Pļaviņu hidroelektrostacija varētu pārgāzt trīs reizes vairāk ūdens nekā šopavasar, tomēr tik liels ūdens apjoms kā šobrīd Daugavā nav bijis teju 30 gadu.
Šopavasar uz Daugavas redzams neparasts skats. Visas trīs a/s Latvenergo hidroelektrostacijas (HES) – Pļaviņas, Ķegums un Rīga – jau kādu nedēļu gāž pāri pārgāznim liekās ūdens masas, kas īpaši krāšņu ūdenskritumu veido Pļaviņu HES, gāžoties no 40 m augstuma. Latvenergo HES saražo aptuveni 70% no valstī ražotās elektroenerģijas jeb aptuveni 2,6 teravatstundas (TWh) gadā no apmēram 7,5 TWh lielā valsts elektrības patēriņa. Latvenergo neslēpj, ka pavasara pali viņiem ir peļņas laiks, kad ievērojami elektroenerģijas apjomi tiek arī eksportēti, tomēr tik lieli ūdens apjomi kā šogad nebūt nav viņu biznesam tā labvēlīgākā situācija.
«Pļaviņu 10 hidroagregāti var elektrībā pārstrādāt ūdeni, kas nāk ar ātrumu 3000 m3/s, jeb viens hidroagregāts – 300 m3/s. Salīdzinājumam – vienā vilciena cisternā ietilpst ap 60 m3 šķidruma. Šonedēļ vairākas dienas ūdens apjoms pārsniedza 4200 m3/s, tas nozīmē, ka viss liekais daudzums vienkārši tiek gāzts pāri. Ja mēs to nedarītu, veidotos avārija, ūdenim plūstot pāri dambim, tomēr tagad vienkārši pārgāztais ūdens mums peļņas ziņā nenozīmē pilnīgi neko. Finansiāli mums ir visizdevīgāk, kad ūdens nāk mierīgā, pastāvīgā straumē, ilgstošākā laika periodā,» DB saka a/s Latvenergo Daugavas HES tehniskais direktors Dzintars Ostaņevičs.
Latvenergo preses sekretāre Ivita Bidere norāda, ka hidroelektrostacijām pretēji sabiedrībā nereti paustajam viedoklim ir nozīmīga loma plūdu ietekmes mazināšanā, īpaši Pļaviņu HES. «Tieši līmeņa svārstības ūdenskrātuvēs, pareizi pielietotas, palīdz salauzt ledu, kā tas tika darīts jau 12. aprīlī, un pēc tam līmenis tika uzturēts, rēķinoties ar reālo, taču ļoti mainīgo situāciju. Paceļot ūdens līmeni un turot to pieļaujamā augstumā, kas ir optimāls gan apkārtējo teritoriju, gan HES tehniskajai drošībai, tiek dota iespēja ledum sakustēties un virzīties uz ūdenskrātuvi, radot apstākļus labākai ledus iziešanai – ja šai vietā neatrastos hidroelektrostacija, situācija pie Pļaviņām katru pavasari būtu sliktāka,» saka I. Bidere. Savukārt aizvaru atvēršana, lai pārgāztu pāri lieko ūdeni, primāri ir būtiska no būves drošības viedokļa, kad ūdens caurtece pārsniedz uzstādīto hidroagregātu jaudu.