Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.
Uz jautājumiem šonedēļ arhitektu biroja Sarma & Norde arhitekti arhitekts Visvaldis Sarma.
- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?
Kļuvu par arhitektu, jo tā vēlējās mana krustmāmiņa. Būdams bezrūpīgs Rīgas centra puika tam daudz nepretojos, tiesa gan - ar pirmo piegājienu Politehniskajā Institūtā netiku, un arī otrajā reizē «iešmaucu» brīnumainā kārtā. Interesi par arhitektūru manī «pamodināja» izcilais, tiem laikiem viegli revolucionārais, pasniedzēju sastāvs un lieliskie kursa biedri.
Tiesa, ir bijuši periodi, kad nopietni apsvēru profesijas maiņu, tomēr, nevarot izvēlēties starp ārstu vai teologu, šī radikālā izvēle nav notikusi.
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?
Mums ir izdevies apliecināt savas valsts pastāvēšanas jēdzīgumu 25 gadu garumā. Jā, varbūt varējām labāk, tomēr - tik stipri kā tagad, neesam bijuši nekad. Mēs esam piesardzīga nācija, un, es domāju, pavisam tuvu ir tas brīdis, kad būsim septīto reizi nomērījuši.
Līdzīgi ir ar Arhitektūru - tā ir ļoti «gara» nodarbe, kurā rezultātus meklēt vēl pāragri.
Es esmu pozitīvi noskaņots par to, ko mūsu bērni redzēs vēl pēc 25 gadiem.
Tā, noteikti, būs cienīga aina - gan Arhitektūrā, gan Valstī kopumā.
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?
Man patīk, ka mēs esam tādi, kādi mēs esam.
Mani apbēdina, ja kādam mēs nepatīkam.
Tas ir tieši tik vienkārši.
- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?
Mūsu Klients nav sociālo tīklu lietotājs, es pat pieļauju, ka daļa mūsu klientu nav datora lietotāji, tāpēc mūs, kā uzņēmumu, velti meklēt sociālo tīklu modernajās formās. Mēs vēl arvien pārstāvam to pakalpojumu nišu, kurā privātajiem kontaktiem, labām rekomendācijām un personiskajai uzticībai ir izšķiroša nozīme.
Latvijas arhitektūras tirgus ir ļoti mazs, tāpēc šajā ziņā nekas daudz nevar mainīties.
Protams, raugoties ārpus valsts robežām, mūsu stratēģija veidojas atšķirīga, bet par to vēl pāragri runāt.
- Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?
Vispirms - mēs neesam Darbaspēks, mēs esam Kolēģi.
Tāpēc, atbildēšu sekojoši - kvalificētu jaunpienācēju trūkums būtiski ierobežo mūsu biroja izaugsmes iespējas. Domāju, tā ir kopēja problēma visās nozarēs.
- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?
Pamatoti augsts pašnovērtējums un sapņot- un darīt- prieks ir svarīgs īpašību kopums cilvēkiem, kuri vēlas kļūt par mūsu Kolēģiem.
- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?
Mēs esam nogājuši pietiekami garu ceļa posmu, lai saprastu, ka šādā formā un šajā lauciņā mums vairs nav izaugsmes iespēju. Būtu lieliski, ja būtu izdevies izveidot kopēju Baltijas arhitektūras telpu, tomēr tas nav noticis, tāpēc mūsu galvenais uzdevums ir paraudzīties apkārt un atbildēt uz vienu jautājumu - vai mēs esam gatavi iziet tur, Ārā?
- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?
Šis, tā pa īstam, arī ir mans pirmais darbs, jo 1989. gadā, kad beidzu Rīgas Politehnisko Institūtu, padomju sistēma jau bija sabrukšanas beigu periodā. Formāli gan pāris gadus skaitījos projektēšanas institūta PILSĒTPROJEKTS darbinieks, tomēr jau tad kopā ar savu kursa biedru Jāni Nordi iztiku pelnījām ar lietām, ko tolaik bija ierasts saukt par «haltūrām». Juridiski šī kopdarbība tika legalizēta 1993. gadā kā Arhitektu birojs Sarma & Norde.
Arhitektiem nav karjeras izaugsmes iespējas tradicionālajā izpratnē - darbinieks, mazs priekšnieks, liels priekšnieks, ... , tāpēc arī nevar runāt par kādu īpašu, manu amatu. Arhitektu birojā Sarma & Norde es vienmēr esmu bijis Sarma, un šādā kombinācijā tur nekas nevar mainīties.
- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?
Deviņdesmitie gadi vēl bija laiks, kad arhitekti, juristi un ārsti savu privāto prakšu nosaukumos bieži izmantoja vienkāršu algoritmu Uzvārds + Nodarbe. Mūsdienās jau daudz vairāk izmanto saīsinājumus vai abreviatūras, tomēr vēl arvien cenšoties iekļaut profesionālu atpazīstamību šo abreviatūru atšifrējumos. Tā kā esam 90-to gadu produkts, tad saglabājam savu sākotnējo nosaukumu, kura izcelsme ir saprotama un nav īpaši jāskaidro, kaut arī privātprakses lauciņu esam sen pārauguši.
Logotips laika gaitā gan ir nedaudz mainījies, tomēr nekādas mītiskas zīmes vai profesionālus simbolus tajā ieviest neplānojam.
- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.
Atnākot pirmajā dienā uz Arhitektūras fakultāti nedaudz nokavēju. Nokavējis izrādījās vēl kāds puisis, un mums auditorijā, protams, bija atlicis tikai pirmais sols.
Šo puisi sauca Jānis Norde. Tas bija pirms 33 gadiem.
- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?
Pēc jaunā Būvniecības likuma un tam pakārtoto normatīvo aktu pieņemšanas, ar likumdošanu saistītā situācija būvniecības nozarē līdzinās haosam ar atsevišķām sistēmas pazīmēm. Gribētos, lai iespējami īsā laikā sistēmas pazīmju kļūtu vairāk, haosa - mazāk.
- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?
Mazdēls teica, ka es esot viņa draugs. Mani tas pārsteidza. Ļoti.
- Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?
Bērnībā, laikam, esmu ticis nedaudz pārbarots, tāpēc šobrīd pasākumi, kas saistīti ar gastronomiskām baudām, mani nesaista. Ideālās pusdienās (labāk - vakariņās) vissvarīgākā būtu maza domubiedru kompānija un garas, nesteidzīgas sarunas par Visuma attīstības modeļiem un dzīves jēgu.
Un, protams, labs vīns.
- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?
Džeka Londona stāsti par Dienvidjūru un Eldorado vēl arvien ir šī saraksta augšgalā, tālu aiz sevis atstājot daudz vēlāk atklāto Umberto Eko un pēdējā laika atradumu - Vitgenšteinu (kurš gan, pagaidām, ir saistošs, galvenokārt, ar izpratnes mocībām).
- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?
Ja darām darbu, kurš mums patīk, tad šis darbs jau pats par sevi var būt nebeidzams enerģijas avots. Ar mani tā ir noticis.
Bet, protams, vieta laukiem, jūrai un jau pieminētajām ideālajām vakariņām vienmēr ir jāatrod.
- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?
Jūsu pieminētā summa manu dzīvi radikāli izmainīt nespētu, tāpēc to, bez šaubīšanās, iztērētu, lai kādam palīdzētu. Tomēr, jāatzīst, ka, ja laimests sasniegtu patiesi grandiozus apmērus, tad prāts atrastu veidu, kā pierunāt sirdsapziņu daļu no summas atvēlēt «kaut kam» ļoti personiskam - piemēram: salas iegādei Jaungvinejā vai Umberto Eko darbu audio lasījumu ierakstu sagatavošanai personīgai lietošanai.
- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.
Mūsu uzvārdi (Sarma, Norde) latviešu valodā ir sieviešu dzimtē, varbūt tāpēc pirmajā darījumu vēstulē, tradicionāli un nemainīgi, tiekam uzrunāti kā Sarmas kundze un Nordes kundze.
Ir arī radošāki prāti, kuri turpina improvizēt tālāk - Valda Sarma, Jana Norde.
Daudziem īpaši patīk kombinācija - Sarmīte Norde.
- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.
Lai pietiek prāta izdarīt pareizo izvēli un spēka realizēt mums sniegtās iespējas!