Eiropas Parlamenta plenārsesijā
Strasbūrā 2007. gada 4. septembrī
Eiropas Parlaments pauž līdzjūtību un ciešu solidaritāti šīs vasaras dabas katastrofās bojāgājušo tuviniekiem un postījumu skarto teritoriju iedzīvotājiem. Šodien pieņemtajā rezolūcijā deputāti aicina bez jebkādas kavēšanās mobilizēt ES Solidaritātes fondu šīs vasaras plūdos un ugunsgrēkos cietušo atbalstam, izvairoties no ilglaicīgām procedūrām un administratīviem šķēršļiem.
Šovasar ugunsgrēki Eiropā skāra vairāk nekā 700 000 hektārus, visvairāk ciešot Grieķijai, kur dega vairāk nekā 250 000 hektāru meža un krūmāju, bojā gāja vairāk nekā 60 cilvēku un daudzi guva ievainojumus. Citās Eiropas daļās tika piedzīvoti spēcīgi plūdi, jo īpaši Apvienotajā Karalistē, izraisot vismaz 10 cilvēku bojāeju un nodarot kaitējumu EUR 5 miljardu apmērā ēkām, skolām, infrastruktūrai un lauksaimniecībai.
No ugunsgrēkiem smagi cieta arī Itālija, Bulgārija, Kipra, Horvātija, Bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Spānija, Ukraina, Turcija un Albānija.
Eiropas Parlaments uzskata, ka nekavējoties ir jābūt pieejamiem resursiem, lai atbalstītu cietušos, "izmantojot ES Solidaritātes fonda un jebkura cita Kopienas instrumenta līdzekļus (piemēram, struktūrfondus vai Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai), vai jebkurus citus iespējamus finansiālus līdzekļus".
ES Padomei bez turpmākas kavēšanās jāpanāk, lai tiktu pieņemta jaunā regula attiecībā uz ES Solidaritātes fondu, kurā noteikts pazemināts slieksnis ES Solidaritātes fonda mobilizācijai. Šādas izmaiņas, uzsvērts ziņojumā, ļaus postījumu problēmu risināt efektīvāk un savlaicīgāk.
Deputāti mudina Eiropas Komisiju ieviest Kopienas ārkārtas, jo īpaši finansiāla atbalsta pasākumus smagi cietušo reģionu rehabilitācijai, kā arī, lai atjaunotu ražošanas potenciālu skartajās teritorijās un censtos atsākt darba vietu izveidi.
Kopīgiem spēkiem ārkārtas situācijās
Eiropas Parlaments aicina izveidot Eiropas spēkus, kas nekavējoties varētu reaģēt ārkārtas situācijās. Tikmēr Eiropas Savienībai jāturpina pilnveidot ātras reaģēšanas spējas, kas balstās uz civilās aizsardzības sistēmām dalībvalstīs. Pēc deputātu domām, solidaritātes princips šādās situācijās jāveicina jo īpaši, jo šādu katastrofu ietekme bieži vien pārsniedz reģionālos un valstu līmeņus.
Ugunsgrēki jānovērš priekšlaicīgi
Eiropas Parlaments mudina dalībvalstis "izšķirīgi rīkoties, lai uzlabotu un īstenotu mežu aizsardzības tiesisko regulējumu, kā arī atturēties no komercializācijas, reklasifikācijas un privatizācijas pasākumiem, tādējādi ierobežojot iejaukšanos un spekulāciju."
Deputāti arī "pauž nosodījumu par nelikumīgu būvju legalizācijas praksi aizsargājamās un vispārēja lieguma teritorijās". Parlaments prasa nekavējoties pārtraukt jebkuru mēģinājumu vājināt mežu aizsardzību, veicot izmaiņas Grieķijas konstitūcijā.
Sodi par ļaunprātīgu dedzināšanu
Īpašas bažas deputāti pauž par to, ka Eiropā pieaug to mežu ugunsgrēku skaits, ko izraisījusi ļaunprātīgas dedzināšana. Rezolūcijā pausts viedoklis, ka "ātra un efektīva izmeklēšana, kura nosaka atbildību un pēc kuras seko atbilstīgs sods, varētu atturēt no nevērīgas un tīšas rīcības."
Uz valstīm, kuras nesenās dabas katastrofas skāra visvairāk, Eiropas Parlaments arī gatavojas nosūtīt delegāciju, lai novērtētu postījumu līmeni un analizētu, kā nākotnē novērst līdzīgas ekstrēmas situācijas un labāk uz tām reaģēt.
Komisijas paziņojums: Meža ugunsgrēki Grieķijā, to sekas un secinājumi, kas jāievēro novēršanas un trauksmes pasākumiem
Debates: 03.09.2007.
Rezolūcijas priekšlikumi: Dabas katastrofas
Rc–b6–0323/2007
Balsojums: 04.09.2007.
Ar cieņu,
Marika Armanoviča