Lizuma pagasta Taurēs atrodas tajā pusē viena no lielākajām krūmmelleņu plantācijām. Tās īpašnieki ir Lita un Jānis Gipšļi, kas nodibinājuši SIA Tauru oga. Pagaidām krūmmelleņu audzēšana gan ir tikai pašā sākumā, vēsta reģionālais laikraksts Dzirkstele.
Šobrīd, izmantojot saulaino laiku, Jānis krūmiem cītīgi veido vainagus, kā arī izgriež sausos zariņus. «Mazliet jau esmu paslinkojis, tagad jāsarauj. Lai savestu kārtībā tikai vienu krūmu rindu, paiet visa diena. Rēķiniet, ja kopumā ir 24 simts metrus garas rindas, tad ar vienu pavasari vien nepietiek, lai katram krūmam izveidotu pareizu vainagu,» skaidro saimnieks.
«Man bija zināmi cilvēki, kuri krūmmellenes audzē Kurzemē. Viņi stāstīja, ka, lai ierīkotu stādījumu, kā arī plēves tuneļus, iespējams pretendēt uz Eiropas naudu. Runājām arī par kopīgu sadarbību un tamlīdzīgi. Protams, ar ideju vien nepietika. Bija nepieciešama arī sava daļa naudas. Tapa arī projekts, kas guva Lauku atbalsta dienesta atbalstu. Projekta kopējā summa bija aptuveni 150 000 latu. Te gan jāņem vērā, ka daļa projekta tika īstenota arī Tirzas pagastā. Šobrīd tik tālu nu esmu ticis. Godīgi sakot, es būtībā ielēcu nezināmajā,» stāsta Jānis Gipslis.
Par projekta līdzekļiem iegādāti gan stādi un siltumnīcu konstrukcijas, gan plēve un žogs, gan sūknis. Ierīkota arī pilienveida laistīšanas sistēma, jo, ja stādījumu sedz plēve, tad par krūmu dzirdināšanu jādomā pašam saimniekam. Ūdens tiek sūknēts no tuvējā dīķa.
Krūmmelleņu stādi uz Taurēm atceļojuši no Holandes. Tas, sarēķinot visus izdevumus, esot pat lētāk, nekā pirkt stādus no krūmmelleņu audzētājiem Latvijā.
Ar garantiju, ka krūmi neiznīks, Latvijā ieteicams audzēt agrās un vidēji agrīnās krūmmelleņu šķirnes, jo krūms aug pēc ogu novākšanas, bet jaunajiem dzinumiem ir jānobriest. «Pateikt, ka oga ir gatava, var tikai pēc tās kātiņa. Ja tas ir sarkans vai violets, tad oga vēl būs skāba,» Jānis dalās pieredzē.
Lai stādījumu nevajadzētu ravēt, rindas tiek mulčētas, bet rindstarpas tiek izpļautas ar nelielu traktorīti.