Valdība šorīt ārkārtas sēdē pieņēmusi lēmumu atlaist Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju Normundu Vilnīti.
Pēc Ģenerālprokuratūras sniegtās informācijas noklausīšanās ministri vienbalsīgi nolēmuši no amata atstādināt KNAB vadītāju N. Vilnīti, informēja premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke. Viņš neatklāj, kas ir tie iemesli, kāpēc Vilnītis atstādināts, jo tā esot klasificēta informācija. N. Vilnītis raidījumā 900 sekundes gan aicināja atslepenot šo informāciju.
«Viņa [Juta Strīķe] ir politiski ielikta. Viņi tagad grib atbrīvot vietu pirms ārkārtas vēlēšanām,» tā raidījumā savu viedokli par atlaišanas iemesliem skaidroja N. Vilnītis.
Visi dokumenti par šo lēmumu jau nosūtīti Saeimai, kas, iespējams, šodien ārkārtas sēdē arī lems par KNAB šefa atlaišanu.
N. Vilnītis tika aicināts piedalīties Ministru kabineta ārkārtas sēdē, kurā plānots izskatīt komisijas lēmumu par viņa atbrīvošanu, uz ko viņš nav atsaucies. Tā vietā viņu varēja vērot LNT raidījuma tiešraidē.
N. Vilnītis tika informēts, nosūtot vairākas īsziņas uz mobilo tālruni, ar balss zvanu uz mobilo tālruni un izmantojot citus apziņošanas veidus (kurjeru). Neskatoties uz vairākiem mēģinājumiem, ar N. Vilnīti nav izdevies sazināties.
Vilnītis skaidro, ka neesot konstatējis šādu uzaicinājumu - sūtītās īsziņas neesot vēl lasījis, savukārt nepazīstamus numurus viņš neceļot.
N. Vilnītis arī pārmet prokuratūras vadībai, ka tā ietekmējot prokuroru lēmumus. Viņa rīcībā esot arī pierādījumi par savu padoto pārkāpumiem, bet tā esot klasificējama kā slepena informācija, tāpēc viņš to būtu gatavs atklāt tikai Nacionālās drošības padomes sēdē.
N. Vilnītis vēl nevarēja komentēt, vai gatavojas iesniegt prasību tiesā par savu atlaišanu, bet teica, ka tiesāšoties ar atsevišķām amatpersonām.
Valdība šodien sasaukusi ārkārtas sēdi plkst. 7.30, lai izvērtētu viņa atbilstību amatam, atzinumu atbilstoši 2010. gada 28. septembra instrukcijai nr. 16 Kārtība, kādā valsts augstākās amatpersonas apziņojamas valsts apdraudējuma gadījumā un par ārkārtas notikumiem valstī.
Jau vēstīts, ka pēc teju trīs mēnešus ilga darba un desmit sēdēm ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera vadītā komisija, kas izvērtēja N. Vilnīša atbilstību KNAB likumā noteiktajām prasībām biroja vadītāja amatam, konstatēja, ka viņš tam neatbilst vairākos punktos.
Kopumā komisija vērtējusi trīspadsmit iespējamus pārkāpumus. Ņemot vērā, ka par vienu no iespējamiem pārkāpumiem, proti, prettiesisku operatīvās darbības finansēšanai paredzēto līdzekļu izlietojumu, ko konstatējusi Valsts kontrole, ir ierosināts kriminālprocess, šo pārkāpumu komisija ir atturējusies vērtēt. Divos gadījumos komisija konstatējusi, ka pārkāpums nav noticis, taču vismaz desmit gadījumos, pēc komisijas domām, saskatāmi būtiski likumu un citu normatīvo aktu pārkāpumi.