Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas, sadarbībā ar Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrijas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu veicot kriminālprocesuālās un operatīvās darbības, šī gada jūnijā apturēja noziedzīga automašīnu tirgotāju grupējuma darbību, informē VID.
Noziedzīgais grupējums, vairakkārt pārdodot jaunas un lietotas automašīnas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas teritorijā, izvairījās no nodokļu nomaksas un legalizēja noziedzīgi iegūtus līdzekļus lielā apmērā. Grupējuma organizators līdz šim jau vairakkārt bija nonācis VID Finanšu policijas pārvaldes redzeslokā un ir krimināli sodīts par līdzīgu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu valsts ieņēmumu jomā, kā arī tam jau 2013.gadā tika atņemtas tiesības veikt uzņēmējdarbību divu gadu garumā.
Organizētā noziedzīgā grupējuma darbība galvenokārt bija saistīta ar jaunu vai lietotu transportlīdzekļu vairākkārtēju pārdošanu, izmantojot grupējuma kontrolē esošus uzņēmumus un to rekvizītus (dokumentus, zīmogus, juridisko personu rekvizītus, bankas kontus, fizisko personu datus). Noziedzīgo darbību rezultātā shēmas klienti jeb patiesā labuma guvēji izmantoja tiesības veikt PVN priekšnodokļa atskaitīšanu par fiktīviem vai faktiski nenotikušiem darījumiem, nodarot valstij mantiskus zaudējumus lielā apmērā.
Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā tika iesaistīti vairāk nekā 50 Latvijas Republikā reģistrēti uzņēmumi un vairāk nekā 30 Lietuvā reģistrēti uzņēmumi, kā arī vairāki Igaunijas Republikā, Polijas Republikā, Čehijas Republikā, Vācijas Federatīvajā Republikā un Lielbritānijā reģistrēti uzņēmumi. Noziedzīgo darbību rezultātā laikā no 2012.gada līdz 2015.gadam Latvijas Republikas budžetam tika nodarīti zaudējumi aptuveni 328 699,00 eiro apmērā.
2013.gadā uzsāktā kriminālprocesa ietvaros 2014.gadā starp Latvijas Republikas VID Finanšu policijas pārvaldi un Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrijas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu, kā arī ar Eirojust pārrobežu koordinācijas atbalstu tika noslēgta vienošanās par apvienotās izmeklēšanas grupas izveidi. Tās mērķis bija Latvijas Republikas un Lietuvas Republikas tiesībsargājošām institūcijām veikt kopīgas pārrobežu izmeklēšanas darbības.
Šī gada jūnijā starptautiskas operācijas rezultātā, veicot kratīšanas kopumā 31 objektā Latvijas un Lietuvas teritorijā, tika apturēta minētā organizētā noziedzīgā grupējuma darbība. Kratīšanu laikā tika izņemti dažādi lietiskie pierādījumi - grāmatvedības dokumenti, datu nesēji, zīmogi, kā arī skaidra nauda 50 755,00 eiro apmērā. Grupējuma darbības pārtraukšanai un personu aizturēšanai tika piesaistīti arī Eiropola eksperti, kuri Latvijas un Lietuvas tiesībsargiem sniedza tehnisku atbalstu kriminālprocesuālo darbību veikšanā.
Kriminālprocesa ietvaros aizturēti divi Latvijas Republikas pilsoņi, kuriem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Vēl septiņi Latvijas Republikas pilsoņi ir atzīti par aizdomās turētām personām un tiem piemēroti dažādi drošības līdzekļi - aizliegums izbraukt no valsts, policijas uzraudzība, aizliegums tikties ar noteiktām personām.
Grupējuma organizators jau vairakkārt ir nonācis VID Finanšu policijas pārvaldes redzeslokā un ir figurējis vairākos VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklētajos kriminālprocesos valsts ieņēmumu jomā. Pret minētā grupējuma organizatoru trīs kriminālprocesos tika lūgts uzsākt kriminālvajāšanu un šī persona jau agrāk ir krimināli sodīta par līdzīgu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu - 2013.gadā tiesa tai piesprieda naudas sodu, papildus atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību 2 gadu garumā.
Kriminālprocess par organizētas personu grupas un ar to saistītu personu izdarītiem smagiem vai sevišķi smagiem noziedzīgiem nodarījumiem valsts ieņēmumu jomā, organizējot krāpšanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, samazinot valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokli, VID Finanšu policijas pārvaldē tika uzsāks 2013.gadā saskaņā ar Krimināllikuma 177.panta trešo daļu un 218.panta trešo daļu . Pašlaik minētā kriminālprocesa ietvaros turpinās aktīvas izmeklēšanas darbības, lai iegūtu jaunus un nostiprinātu jau esošos pierādījumus.
Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.