Finanses

Neimanis: banku sektors var ciest, finansējot nekustamā īpašuma projektu attīstītājus

, 28.05.2007

Jaunākais izdevums

Par aiziešanu no amata nupat paziņojis SEB Unibanka prezidents Viesturs Neimanis. Intervijā laikrkstam Dienas bizness V. Neimanis atklāti analizē ekonomiskos procesus valstī, nosaukdams iespējamo problēmu cēloņus.

Pēdējo gadu laikā piedzīvotais Latvijas ekonomikas visai straujais kāpums nenoliedzami ir parocīgs, izdevīgs bankām. Vai pieļaujat iespēju, ka šogad vai nākamgad šī augšupeja varētu apstāties, piedzīvojot sava veida stagnāciju?

Neapšaubāmi tas ir bijsi izdevīgs bankām, taču lielā mērā mēs tieši bankām varam pateikties, ka tāda izaugsme ir bijusi. Ekonomiskā izaugsme tik laba ir bijusi tāpēc, ka mums ir spēcīga banku sistēma, bet bankām rezultāti tik labi ir tāpēc, ka ir bijusi liela ekonomiskā izaugsme valstī. Patiesībā mūsu valsts problēma ir tā, ka iespēju finansēties ārpus valsts mēs esam izmantojuši ļoti nesabalansēti. Es jau saprotu arī jūsu jautājuma zemtekstu — varbūt tieši banku dēļ mēs esam nonākuši pašreizējās nesabalansētās ekonomikas situācijā. Mēs saprotam, ka šāds pieaugums nevar būt ilgstošs, un tāpēc bankas ir sākušas domāt, kā samazināt kredītportfeļa straujo pieaugumu, ar domu, ka mēs varētu ekonomiku attīstīt sabalansētāk.

Bet kad, jūsuprāt, šī ekonomikas augšupeja var apstāties?

Patiesībā zināmi krīzes elementi mums jau ir. Jautājums jau ir par to, vai mums šī augšupeja ir tik būtiska. Ja mēs paskatamies, kas Latvijā notiek ar ražošanu, tad vai mēs tur redzam augšupeju? Varbūt tā vairāk ir saistīta ar nekustamo īpašumu cenu kāpumu. Zināmā mērā varam teikt, ka mēs esam nonākuši līdz pirmajai nesabalansētībai, un te runa ir par darbaspēka tirgu, kur mums jau ir krīze. Tas, ka darba samaksa aug straujāk par produktivitāti, pēdējos divus gadus ir bijis ļoti izteikti. Varbūt ir ļoti grūti izmērīt, kā ir augusi produktivitāte, taču ir pilnīgi skaidrs, ka tā nav augusi ap 22 %, kas savukārt ir bijis pēdējais lielais algu kāpums. Problēmas jau ir sākušas, jo uzņēmumiem ir problemātiski pelnīt tādā līmenī, kādā tie ir pelnījuši līdz šim. Brīdī, kad peļņa būs pavisam neliela, tie sāks izjust grūtības.

Vai uzskatāt, ka straujie ekonomiskās attīstības rādītāju pieaugumi lielā mērā ir bijuši uz inflācijas rēķina?

Nav jau tā, ka izaugsme rada inflāciju. Droši vien abus divus šos faktorus rada vieni un tie paši efekti. Straujā izaugsme nekustamo īpašumu tirgū rada gan inflāciju, gan arī reālu ekonomikas izaugsmi. Turklāt runa ir ne tika daudz par darījumiem nekustamā īpašuma tirgū, bet gan par straujo pieprasījumu, kas ir radījis gan IKP kāpumu, gan arī inflāciju.

Vēl salīdzinoši nesen Latvijā strādājošo komercbanku pārstāvji uzsvēra, ka kreditēšanas līmenis valstī joprojām nav sasniedzis tik augstu līmeni kā citviet Eiropā, ka šajā jomā vēl ilgu laiku var strādāt, bet nu šī pieeja un arī izteikumi ir mainījušies. Kas īsti pa šo laiku ir noticis?

Ja mēs pirms trīs gadiem runājām, ka Latvijā kreditēšana vēl nav sasniegusi Eiropas un arī attīstīto pasaules valstu līmeni, tas tā arī bija. Taču tagad situācija tiešām ir mainījusies, jo izaugsmes temps ir bijis tik straujš, ka mēs attiecībā uz kreditēšanas apjomu daudzām valstīm esam ļoti tuvu, un dažas esam pat pārsnieguši. Skatoties uz IKP, kļūst skaidrs, ka kreditēšanas apjoms tiešām ir bijis liels. Taču jāatzīst, ka mums šis kreditēšanas pieaugums ir bijis arī nesabalansēts, un tā ir problēma. Attīstošā rūpniecībā šis kreditēšanas pieaugums nav tik liels, kā vajadzētu, kamēr nekustamajos īpašumos… Nu labi — hipotekārā kreditēšana arī vēl nav tas bīstamākais sektors, bet arī tā izraisa iekšzemes pieprasījuma pieaugumu.

Kas tad ir bīstamākais sektors?

Runājot no bankas viedokļa, patiesībā hipotekārā kreditēšana, ja tā ir veikta, lai finansētu cilvēkam mājokli, kurā viņš dzīvo, uzskatu, ka tas ir samērā drošs kredīts. Tā drošums ir atkarīgs no cilvēka ienākuma avotiem. Turpretī, skatoties uz šo jautājumu no ekonomikas pārkaršanas aspekta, tas ir viens no dzinuļiem, kas veicina inflāciju, neadekvāto būvniecības apjomu pieaugumu. Celtniecības jaudām nodrošināt pieprasījumu šodien ir ļoti grūti. Nesabalansētības dēļ šī hipotekārā kreditēšana varbūt arī nav vēlama. Mums trūkst pieauguma ražošanas attīstībā — tā ir sfēra, kur mums vēl vajag augt, pret hipotekāro kreditēšanu izturoties mazliet piesardzīgāk.

Un tomēr — jūs teicāt, ka hipotekārā kreditēšana vēl nav tas bīstamākais sektors. Kas tad ir bīstamākais sektors?

Banku sektors var ciest, finansējot nekustamā īpašuma projektu attīstītājus — viņus finansēt, manuprāt, pašreizējā brīdī ir ļoti riskants pasākums. Runājot par jaunu dzīvojamo fondu, jautājums ir par to, vai attīstītāji to vairs spēs pārdot. Arī par lielu industriālo nekustamo īpašumu ir jautājums — vai to spēs izīrēt? Turklāt šiem projektiem parasti ir ļoti liels apjoms, tāpēc tie ir rūpīgi jāizvērtē.

Cik lielu lomu spēlē šo projektu kvalitātes jautājums?

Lomu spēlē gan projekta kvalitāte, gan vieta. Jāvērtē arī, kas varētu būt klients attiecīgā īpašuma attīstītājem. Jau pērn es prognozēju, ka noteikti ir sākts realizēt projektus, kuri būs neveiksmīgi, un tagad esmu par to vēl drošāks — tādi projekti jau ir pat noslēgušies. Mēs tos vēl neesam atraduši, jo par laimi, tie nav finansēti mūsu bankā. Neapšaubāmi arī celtniecības jaudas netiek līdzi tam, kas bija plānots, un tādējādi projektu realizācijas gaita arī kļūst lēnāka — ja attīstītājs ir aizņēmies resursus bankā, viņam procenti ir jāmaksā ilgākā laika posmā. Bankas varbūt var pagaidīt, bet jautājums ir par to, vai šis attīstītājs ar savu projektu var iegūt tos līdzekļus, kas viņam ir vajadzīgi. Arī darījumu nekustamo īpašumu tirgū ir kļuvis mazāk. Tādējādi uzmanīgiem ir jābūt attīstītājiem, bet bankām ir jāuzmanās, strādājot ar attīstītājiem.

Ar ko tas, jūsuprāt, ir izskaidrojams tas, ka pašreizējā brīdī Latvijā lielā mērā ir apstājies nekustamā īpašuma tirgus?

Viss kopā. Protams, viens no iemesliem ir tas, ka bankas ir kļuvušas daudz piesardzīgākas, izsniedzot kredītus. Varbūt tas skaļi skan, bet tīri no sociālās atbildības viedokļa mēs esam sapratuši, ka šādu nesabalansētu attīstību turpināt nevar, ka kreditēšanas temps ir jāsamazina. Protams, mēs gribam turpināt kreditēt labākos projektus un labākos klientus, bet tajā pašā laikā mēs vairs negribam pieaudzēt kredītportfeli tādā pašā apmērā, kā pērn.

Jēdziens «sociālā atbildība» šajā gadījumā tiešām skan skaļi, ņemot vērā, ka katra uzņēmuma, tostarp bankas, primārais mērķis tomēr ir gūt peļņu. Vai jūs baida iespēja, ka Latvijā varētu sākties problēmas ar kredītu atdošanu?

Tieši tā! SEB Unibanka Latvijā vēlas strādāt ilgu termiņu, un mūs uztrauc tas, vai krīze, kas Latvijā kaut kad būs, izrādīsies smaga vai ne tik smaga. Protams, mūs interesē, lai šīs krīzes izpausmes nebūtu mūsu klientiem tik sāpīgas, ka viņi nespētu atdot mums kredītus. Jo pakāpeniskāk tas viss notiek, jo mēs esam drošāki. Pašreizējā brīdī mēs tiešām esam ieinteresēti tajā, lai mūsu ekonomikas pieauguma temps samazinās, lai mēs varētu daudz labāk vadīt šo ekonomikas pieaugumu. Ekonomikas pieauguma samazināšanās rezultātā būs uzņēmumi, kuriem radīsies problēmas — par to nav nekādu šaubu.

Cik optimāla, pareiza, jūsuprāt, ir Latvijas Bankas (LB) politika, laiku pa laikam palielinot refinansēšanas likmi vai obligāto rezervju normu, pamatojot to ar nepieciešamību samazināt inflāciju valstī?

Jau pirms pāris gadiem LB sāka aktīvi runāt par to, ka ekonomikai ir pārkaršanas draudi, ka vajag kaut ko darīt, bet neviens īsti nereaģēja uz šiem paziņojumiem. Un tad LB darīja, ko varēja izdarīt ar saviem spēkiem, ar instrumentiem, kas tai bija. Jāatzīst, ka šie instrumenti varbūt nebija pārāk efektīvi. Taču tika panākts tas, ka par šo problēmu arvien vairāk tika runāts, līdz beidzot pienāca brīdis, kad visi ekonomikas dalībnieki ir sapratuši, ka situācija nav tik vienkārša, par kādu mēs to uzskatījām vēl pirms 6 mēnešiem, ka mums ir jādomā, ka būs kaut kādas tempa izmaiņas tuvākā vai tālāk nākotnē. Turklāt varbūt atceraties šā gada februāra situāciju ar lata devalvācijas draudiem, kā arī Standard & Poor’s paziņojumu par kredītreitinga samazināšanu Latvijai. Jāatzīst, ka acīmredzot mēs to bijām pelnījuši. Būtiskākais, manuprāt, ir tas, ka visu šo aktivitāšu rezultātā mēs visi esam kļuvuši mazliet piesardzīgāki un kopīgiem spēkiem varam mīkstināt pieauguma tempa izmaiņas. Ja mēs būtu tikpat apmierināti ar sevi un priecīgi par ekonomikas pieaugumiem vēl pāris gadus, mums patiesībā būtu sāpīgs ekonomikas kritums. Neapšaubāmi šis kritums būs, bet varbūt tas nebūs tik sāpīgs.

Tajā pašā laikā Igaunija ir nolēmumi ar inflācijas kāpumu necīnīties. Uzskatāt, ka mūsu kaimiņvalsts pieļauj kļūdu?

Domāju, ka viņiem ir citādāka situācija, nekā Latvijai. Pirmkārt, viņiem ir valsts budžets ar pārpalikumu, viņiem ir lielas rezerves valdībai, kas tiek glabātas pie aktīvu pārvaldītājiem. Un tā ir ļoti būtiska starpība. Igauņiem arī ir zemāka inflācija, kas ir būtisks faktors. Taču, no otras puses, es uzskatu, ka igauņiem vajadzētu būt piesardzīgākiem, ka viņi riskē.

Vai, jūsuprāt, tādējādi LB nepanāk gluži pretēju efektu — inflācijas palielināšanos, ņemot vērā, ka daudziem uzņēmumiem kredīti ir tieši latos?

Jā, es domāju, ka tā ir problēma, kas nav viegli risināma. LB uzdevums ir aizstāvēt latu, un manā skatījumā to LB veiksmīgi ir arī izdarījusi. Taču acīmredzot vienīgais instruments, ar ko aizstāvēt latu, ir procentlikmes pacelšana. Jācer, ka pašreiz lats ir atkal kļuvis stiprs, LB pērk valūtas un pārdod latus — tātad latu likviditāte tirgū palielinās. Līdz ar to cerams, ka latu procentlikmes tirgū sāks kristies. Nedomāju, ka LB bija liela izvēle.

Cik lielā mērā Latvijas ekonomikai, jūsuprāt, būtu vai nebūtu vajadzīga lata devalvācija?

LB prezidents Rimševica kungs jau teica, ka šāds solis Latvijas ekonomikai būtu nevis zāles, bet inde. Tā arī ir! Kas devalvācijas gadījumā notiktu ar tiem kredītņēmējiem, kuri ir paņēmuši kredītus eiro, ņemot vērā, ka lielai daļai no viņiem ienākumi ir latos? Tas būtu diezgan liels trieciens ekonomikai. Jāņem arī vērā, ka mums ir būtisks importa pārsvars pār eksportu. Jā, šāds solis būtu palīgs eksportam, bet importētāji ciestu. Arī inflācija neapšaubāmi kāptu.

Devalvācijas gadījumā jārēķinās ar kredītņēmēju nespēju atdot aizņemtos līdzekļus?

Jā, banku sistēma ciestu krietni, bet tas būtu pastarpināti. Vispirms jau ciestu tie, kuri nespētu atdot kredītus, un bankas droši vien kļūtu par nekustamā īpašuma tirgotājām, mēģinot kaut kur pārdot dzīvokļus. Es tikai nezinu, kur tos varētu pārdot. Tā būtu liela problēma! Devalvācija var notikt tikai tad, ja to nolemj LB. Domāju, ka LB nav objektīva iemesla, lai tā varētu gribēt devalvēt latu. Jūs jau redzējāt — brīdī, kad daļa ārvalstu investoru mēģināja «spēlēt» uz šo lata devalvāciju, tas par laimi bija nerezultatīvi, izņemot to, ka tika ievērojami paceltas latu procentlikmes — 10 % apmērā.

Rezultātā šobrīd notiek process, kad daudzi cilvēki pāriet no kredītiem latos uz eiro, kas īstenībā nemaz nav tik pozitīvs process.

Kāpēc?

Tāpēc, ka tas rada papildu spiedienu uz vietējo valūtu. Pašreiz tas ir pozitīvi, jo cilvēki ņem kredītus eiro, tiek pirkti lati, kas nozīmē, ka lats ir stiprs. Taču tajā brīdī, kad šie kredīti būs jāsāk atdot, cilvēkiem, kam ir ienākumi latos, tie katru reizi būs jākonvertē uz eiro, bet konvertācija mazām summām arī nemaz nav tik lēta. Tāpēc cilvēkiem būtu rūpīgi jāpārdomā, vai pāriet uz kredītiem eiro. Patiesībā es ceru, ka vēl kādu laiku lats būs stiprs, un tā likme sāks kristies. Jau ceturtdien bija pirmā zīme tam, ka tas varētu notikt — šīs likmes apmērs nokritās no 10,3 līdz 10,13. Tādējādi šis process ir sācies un ideja mainīt latus uz eiro nemaz nav tik laba.

Savukārt lata devalvācija būtu iespējama tad, ja ekonomikā jau būtu sākusies lejupslīde, ja būs ilgstoša krīze. Pašreizējā brīdī lats ir drošā LB pārvaldījumā, kas ir spējīga noturēt tā kursu.

Tajā pašā laikā jau šogad ir iespējama LB vadības maiņa…

Šeit jautājums ir par to, kāpēc gan nākamajai LB vadībai vajadzētu spert šādu soli. Mums tomēr ir raksturīgs pakāpeniskums — tiek pārņemts tas, ko ir darījuši iepriekšējie. Asas svārstības Latvijas ekonomikai nav raksturīgas.

Cik efektīvs, jūsuprāt, ir valdības piedāvātās inflācijas apkarošanas normas, kas attiecas uz banku sektoru?

Skatoties ar šodienas acīm, man ir žēl, ka gan valdība, gan komercbanku sistēma savulaik pietiekami neieklausījās centrālās bankas vadītāja teiktajā. Ja šīs aktivitātes būtu sākušās tad, mums šodien šādas inflācijas droši vien nebūtu. Komercbankas jau arī nereaģēja pietiekami ātri. Jebkurā gadījumā labāk ir radīt šādu plānu, nekā nedarīt neko. Nedomāju, ka būtu gaidāmi ļoti strauji panākumi, ka inflācija tūlīt nokritīsies. Šis process ir pakāpenisks, un ir jau labi tas, ka tam vispār ir pievērsta uzmanība.

Izskanējuši gan pārmetumi, ka daļa no normām, kas šā plāna aizsegā ir pieņemtas, ir vērstas nevis uz inflācijas samazināšanu, bet visu ko citu, piemēram, «aplokšņu» algu apkarošanu…

Ir jau tā. Taču tā grupa, kas veidoja šo plānu, to nemaz nesauca par pretinflācijas plānu, bet gan Latvijas ekonomikas stabilizācijas plānu. Domāju, ka tur ir tādas aktivitātes, kas nav saistītas ar inflācijas apkarošanu, bet gan to, lai mēs savu ekonomiku varētu labāk vadīt, lai tā labāk legalizētos.

Vai, jūsuprāt, nopietns signāls tam, ka šis plāns nav pietiekami veiksmīgs, nav Standard & Poor’s negatīvais vērtējums mūsu valsts ekonomikai?

Protams, Standard & Poor’s skatījumā šis plāns ir par vēlu un tas nav pietiekami agresīvs. Tas ir ļoti nopietns signāls, par ko mums visiem ir jādomā.

Pēdējā laikā bankas arvien biežāk apgalvo, ka cilvēkiem vajadzētu veidot uzkrājumus. Cik liela motivācija, jūsuprāt, cilvēkiem būtu to darīt, ņemot vērā, ka inflācija mūsu valstī visbiežāk pārsniedz banku piedāvātos depozītu procentus?

Pilnīga taisnība ir tā, ka depozīts šodien nav atraktīvs produkts, un to mēs arī redzam savā depozītstruktūrā. Tajā pašā laikā ir daudz citu uzkrāšanas produktu. Piemēram, produkti, kas ir saistīti ar nodokļu atvieglojumiem saistībā ar dzīvības apdrošināšanu, privātajiem pensiju fondiem.

Saistībā ar pensiju fondiem gan ir izskanējuši līdzīgi apgalvojumi…

Jā, taču vajadzētu atcerēties, ka šeit mēs ietaupām, nesamaksājot nodokļus. Ir taisnība, ka ienesīgums varbūt nav pietiekami liels, bet mēs esam izmantojuši nodokļu atlaidi. Arī dzīvības apdrošināšanai pašreizējos apstākļos ienesīgums nenosedz inflāciju, taču arī šeit ir diezgan ievērojama nodokļu atlaide, kas mums palīdz.

Kuluāros savulaik izskanēja informācija, ka Latvijas Bankas pārstāvji esot vērsušies pie SEB un Swedbank, ar lūgumu pārskatīt savu kreditēšanas politiku Latvijā. Cik lielā mērā attiecībā uz SEB tas īsti atbilst realitātei?

Viss atkarīgs no tā, kā to interpretē. Kontakti starp SEB bankas vadību un mūsu uzraugiem — gan LB, gan FKTK — notiek. Tas ir neapšaubāmi! Protams, šajās tikšanās reizēs mēs pārrunājam to, kas notiek Latvijā, ko mūsu uzraugi un centrālā banka sagaida no mūsu akcionāriem, ko viņi vēlētos — tāda šī situācija ir. SEB grupa saprot, ka tā spēlē sava veida centrālās bankas lomu mūsu ekonomikā.

Vai var teikt, ka piesardzīgāka kreditēšanas politika Latvijā no jūsu puses ir SEB, FKTK un LB vienošanās rezultāts?

Nedomāju, ka tā vajadzētu teikt. Mēs to darām, nevis tāpēc, ka būtu vienojušies ar kādu, bet tāpēc, ka paši saprotam — tas ir jādara.

Kā savas atkāpšanās iemeslu jūs esat minējis to, ka bankā pavadīti ilgi gadi. Tajā pašā laikā tas notiek īsi pēc tam, kad ir notikusi vadības maiņa otrā Latvijā strādājošajā zviedru bankas meitas uzņēmumā Hansabanka…

Tā neapšaubāmi ir sagadīšanās — mēs neko nesaskaņojām. Es pats pieņēmu lēmumu, ka esmu šajā bankā strādājis pietiekami ilgi, un ka varbūt ir pienācis laiks izmantot savu pieredzi un zināšanas kādā citā sfērā un paskatīties, varbūt ir vēl kaut kas interesants, ne tikai banku bizness. Galu galā — dzīve ir tikai viena, un varbūt tajā vēl kaut ko var sakombinēt. Izklausās jau ļoti labi — strādāt bankā —, un es jau arī nesaku, ka tas būtu bijis slikti. Taču nogurums uzkrājas. Man liekas, ka ir pienācis laiks sevi pamainīt jauniem cilvēkiem, un arī organizācijai ir labi, ka kaut kas pamainās — mums tagad nāk valdē strādāt kolēģe no Zviedrijas, un tas ir ļoti pozitīvi. Ja atnāk cilvēks ar svaigām idejām, varbūt mēs to pašu darbu varam izdarīt labāk.

Kolēģe no Zviedrijas nāk, lai uzraudzītu, ko vietējie īsti dara?

Nē, tā nav. Ja tā būtu, manuprāt, izrādītos, ka man ir daudz sekotāju.

Jūs esat norādījis, ka jums ir vairāki darba piedāvājumi. Kādās sfērās?

Es nemeklēju darbu, kamēr strādāju šeit, jo tad informācija par to izplatītos ne tā, kā es vēlētos. Turklāt vispirms man ir jātiek galā pašam ar sevi — nosauksim to par radošu atpūtu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Lielāko nekustamā īpašuma darījumu TOP 70

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 21.09.2007

Rīgas Brīvostas pārvalde februārī SIA Rīgas pasažieru terminālis pārdevusi 59 890 kvadrātmetrus zemes ar muitas ēku Eksporta ielā 3a, 3b.

Foto: Vitālijs Stīpnieks, DB

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielākais līdz šim reģistrētais nekustamā īpašuma pirkuma darījums: SIA PK Investments (AS Pro Kapital un divu Igaunijā reģistrētu kompāniju meitasuzņēmums) šā gada martā par 103,04 miljoniem latu pārdevusi tirdzniecības centru Domina - 8,13 hektārus zemes ar divām būvēm Ieriķu ielā 3. Uzzini, kuri ir citi lielākie darījumi!

Oficiālo lielo - miljons latu vai vairāk - nekustamā īpašuma darījumu skaits Rīgā strauji sarūk: pagājušā gada otrajā pusgadā tādu bija vismaz 55, bet šā gada pirmajā pusgadā - vairs tikai 36.

Īpaši lielo darījumu skaits galvaspilsētā pastāvīgi pieauga kopš 2005. gada pirmā pusgada, kad tikai 20 darījumu summa bija viens miljons latu vai lielāka un lielākā oficiālā darījuma summa bija 3,67 miljoni latu. Pagājušā gada pirmajā pusgadā virs miljona latu jau bija veseli 55 darījumi, virs miljona dolāru - vismaz 87. Savukārt šā gada pirmais pusgads gan ir atnesis absolūto viena darījuma summas rekordu, Vācijas uzņēmumam par vairāk nekā 103 miljoniem latu iegādājoties tirdzniecības centru Domina un tā zemes platības. Toties oficiālo - zemesgrāmatās fiksēto - darījumu virs miljona latu bijis tikai 36, virs miljona dolāru - tikai 60.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Rīgā nekustamo īpašumu ballīte tiešām beigusies

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 25.07.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ballīte tiešām ir beigusies, un šā gada pirmajā pusgadā Rīgā būtiski sarucis kā lielo nekustamā īpašuma darījumu kopskaits, tā arī tajos figurējošās summas, – to rāda Baltic Screen pētījums par lielākajiem nekustamā īpašuma darījumiem Rīgā šā gada pirmajā pusgadā.

Pagājušā gada pirmajā pusgadā galvaspilsētā notika vismaz 70 nekustamā īpašuma darījumi, kuros katra summa bija virs pusmiljona eiro, otrajā pusgadā, neraugoties uz runām par tuvojošos nozares krīzi, šādu darījumu skaits pat palielinājās līdz 86 – un tas, pat neskaitot darījumus ar dzīvokļiem un nedzīvojamām telpām. Šā gada pirmajā pusgadā šis skaits nu ir sarucis līdz 60.

Vēl straujāk samazinājies īpaši lielo darījumu skaits: protams, nevarēja gadīt tādus megadarījumus kā 103 miljonu latu vērtais Domina Shopping pārdošanas darījums pagājušā gada pirmajā pusgadā, un vienalga: pagājušā gada otrajā pusgadā Rīgā vēl notika vismaz 11 nekustamā īpašuma darījumi par četriem miljoniem latu vai lielāku summu, bet šā gada pirmajā pusgadā ir bijis tikai viens nepilnu desmit miljonu darījums, savukārt nākamais lielākais – jau tikai par 3,5 miljoniem latu. Pagājušā gada pirmajā pusgadā bija 36 darījumi virs miljona latu katrs, otrajā – 51, bet šā gada pirmajā pusgadā – vairs tikai 31.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Lielākie nekustamā īpašuma darījumi Rīgā: iezīmējas ballītes beigas

Lato Lapsa, Kristīne Jančevska, Baltic Screen, speciāli Db, 15.02.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvien vairāk ārvalstu pircēju un aizvien vairāk tiešā ārvalstu finansējuma, bez Latvijas kredītiestāžu starpniecības, - tās ir galvenās tendences, ko uzrāda Baltic Screen pētījums par lielākajiem nekustamā īpašuma darījumiem Rīgā pagājušā gada otrajā pusgadā.

Vienlaikus, neraugoties uz runām par briestošo krīzi nozarē, īpaši lielo darījumu ir bijis vairāk nekā iepriekš: ja pagājušā gada pirmajā pusgadā bija 36 darījumi virs miljona latu katrs, tad otrajā – jau 51. Tādējādi gandrīz atkārtots 2006. gada otrā pusgada rekords – tad bija notikuši vismaz 55 darījumi ar oficiāli uzrādīto summu virs miljona latu katram.

Ballītes beigas?

Pagājušā gada otrais pusgads nav nesis tādus rekordus kā tirdzniecības centra Domina un tā zemes platību pārdošana par 103 miljoniem latu pirmajā pusgadā. Apjomīgākais redzamais darījums (neskaitot darījumus, kad tiek pārdotas uzņēmumu kapitāldaļas, kam piesieti konkrēti nekustamie īpašumi) ir bijis desmitkārt mazāks – Palazzo Italia ēkas un zemes īpašnieku maiņa, darījuma summai pārsniedzot 10 miljonus latu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Banku kredīti tautsaimniecībai – kuras nozares dominē?

Latvijas Bankas ekonomists Vilnis Purviņš, 11.12.2018

1. attēls. Banku kredītu īpatsvars nozaru komersantu kreditoru kopsummā (%)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde, Latvijas Banka

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Banku kredīti ir viens no investīciju avotiem, kas nodrošina tautsaimniecības attīstību. Tomēr, par spīti ilgstošai kreditēšanas stagnācijai un pat kritumam, jau vairāku gadu garumā Latvijas iekšzemes kopprodukta izaugsme bijusi viena no straujākajām eiro zonā. Tātad līdzekļus attīstībai uzņēmumi aizvien vairāk guvuši no citiem avotiem.

Par to liecina arī komersantu finanšu rādītāju salīdzinājums pēdējos desmit gados – gandrīz visās nozarēs kredītu īpatsvars uzņēmumu aizņemtajos līdzekļos krasi samazinājies. Tomēr tautsaimniecības noturīgas izaugsmes nodrošināšanai ir nepieciešama plašāka kredītu pieejamība investīcijām.

Protams, pat gados, kad kredītportfelis kopumā būtiski saruka, tika izsniegti arī jauni kredīti, savukārt atsevišķās nozarēs, neraugoties uz banku kredītu lomas mazināšanos kreditoru sastāvā, kredītportfeļa dinamika bijusi krietni labvēlīgāka nekā tautsaimniecībā kopumā. Šajā rakstā aplūkosim, kāda bijusi uzņēmumu kreditēšanas dinamika atsevišķu nozaru skatījumā un kādas ekonomikas nozares bankas vairāk kreditē eiro zonā kopumā, kā arī Igaunijā un Lietuvā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamā īpašuma darījumu starpniekiem turpmāk būs jāapdrošina savas darbības civiltiesiskā atbildība, informē Ekonomikas ministrija.

2020.gada 1.augustā stājās spēkā Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likums, kas paredz regulēt nekustamā īpašuma darījumu starpnieku profesionālās darbības tiesiskos pamatus un nodrošināt šo personu profesionālās darbības uzraudzību, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, terorisma un proliferācijas finansēšanu un sekmētu stabilu, drošu un uzticamu starpniecības pakalpojumu sniegšanu.

Savukārt, šā gada 29.septembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja nekustamā īpašuma darījumu starpnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas kārtību un reģistrācijas maksu par personas iekļaušanu nekustamā īpašuma darījumu starpnieku reģistrā. Likums paredz, ka nekustamā īpašuma darījumu starpniekam ir jāapdrošina savas profesionālās darbības civiltiesiskā atbildība. MK apstiprinātie "Nekustamā īpašuma darījumu starpnieka profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumi" paredz apdrošināšanas līguma minimālo atbildības limitu gadā un obligātos riskus, kurus apdrošina nekustamā īpašuma darījumu starpnieks. Nekustamā īpašuma darījumu starpnieka civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas līguma minimālais atbildības limits gadā ir noteikts 50 000 eiro apmērā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Pilsētas īpašuma un privatizācijas lietu komitejas 99.sēde

, 07.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

10.09.2007.

plkst.10.00

511.kab.

Darba kārtība

1. Par Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā esošā un zemesgrāmatā uz Rīgas pilsētas pašvaldības vārda nostiprinātā zemes gabala Rīgā, Emmas ielā 6, nodošanu īpašumā dzīvojamās mājas Rīgā, Emmas ielā 6, privatizēto objektu īpašniekiem

2. Par Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā esošā un zemesgrāmatā uz Rīgas pilsētas pašvaldības vārda nostiprinātā zemes gabala Rīgā, Emmas ielā 8, nodošanu īpašumā dzīvojamās mājas Rīgā, Emmas ielā 8, privatizēto objektu īpašniekiem

3. Par Rīgas pilsētas pašvaldības īpašumā esošā un zemesgrāmatā uz Rīgas pilsētas pašvaldības vārda nostiprinātā zemes gabala Rīgā, Emmas ielā 10A, nodošanu īpašumā dzīvojamās mājas Rīgā, Emmas ielā 10A, privatizēto objektu īpašniekiem

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Summus Capital kaļ izaugsmes plānus

Jānis Goldbergs, 15.05.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investīciju holdinga uzņēmums Summus Capital, kas pirms pāris gadiem nopirka tirdzniecības centru Riga Plaza, plāno savu otro obligāciju laidienu, cerot piesaistīt 15 miljonus eiro. Par Igaunijas ģimenes uzņēmuma attīstību līdz biržas emitentam, izaicinājumiem un plāniem sākt darbību Polijā Dienas Biznesam stāstīja Summus Capital valdes loceklis Hanness Pihls (Hannes Pihl).

Pastāstiet īsumā par uzņēmuma pirmsākumiem un ideju, kā arī attīstību līdz 2021. gadam, kad uzņēmums parādījās biržā ar pirmo obligāciju laidienu. Kad nolēmāt kļūt par Baltijas mēroga spēlētāju, un kādi bija galvenie argumenti?

Summus Capital savu darbību uzsāka 2013. gadā kā neliels ģimenes uzņēmums. Mums bija plāns veikt atsevišķas investīcijas Igaunijā, jo saskatījām iespēju sasniegt pievilcīgu investīciju atdevi. Uzņēmums savu pirmo ieguldījumu Igaunijā veica 2014. gadā. Vietējie labi zina, ka vienīgā modernā ēka Tallinas vecpilsētā ir universālveikals De La Gardie. Lindex tur bija un joprojām ir galvenais īrnieks. Tur viss sākās. Jāteic, ka lēmums pirkt toreiz bija pat nedaudz emocionāls, jo mums patika ēkas unikalitāte, lai arī ilgtermiņā redzējām ierobežotu piedāvājumu. 2015. gadā Igaunijā veicām vēl divas lielas iegādes, tostarp nopirkām tirdzniecības centru Auriga. Pēc šīm iegādēm sapratām, ka investīciju izvēle Igaunijā ir ierobežota un ir jāskatās tālāk. Jau 2015. gadā veicām pirmo pirkumu Lietuvā. Mēs iegādājāmies Nordika mazumtirdzniecības parku Viļņā, netālu no IKEA. Turpmāk regulāri darījumi sekoja katru gadu. 2017. gadā ienācām jaunā nekustamā īpašuma segmentā, iegādājoties medicīnas ēku. Stāsts ir ne tikai par medicīnas uzņēmumu birojiem, bet arī par klientu apkalpošanu un veselības pakalpojumiem. Pirkums bija izdevīgs, jo atrašanās vieta nebija centrālais noteikums un citiem bija maza tirgus izpratne par nozari, t.i., šāda biznesa ilgtspēju šaurā sektorā. Šo portfeļa segmentu paplašinājām ar vēl vienu iegādi 2019. gadā. Šodien varu teikt, ka pieprasījums pēc šādām ēkām ir liels – mums ir vismaz pāris piedāvājumu gadā pārdot šāda veida ēkas, kas pielāgotas medicīnas nozarei. Tajā pašā laika posmā mēs Viļņā iegādājāmies arī divas A klases biroju ēkas lieliskā vietā. Ēkas ir pazīstamas kā Park Town, un tās joprojām ir mūsu vadošās investīcijas šajā nozarē.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) padome šodien, 31.augustā, pamatojoties uz Nominācijas komisijas vērtējumu, iecēla jaunu uzņēmuma valdi. Valdes locekļu amatos iecelta Kitija Gruškevica, Sigita Janvāre un Andris Vārna. Darbu VNĪ valdē turpinās Līga Ermane, kura valdes locekles amatā stājās 2016. gada septembrī, savukārt par jauno VNĪ valdes priekšsēdētāju ievēlēts Ronalds Neimanis, informē VNĪ Komunikācijas daļa.

Publiskais atlases konkurss uz vakantajām VNĪ valdes amata vietām tika uzsākts 2017.gada martā, piesaistot personāla atlases kompāniju SIA Fontes Executive Search. Amatu pretendentus izvērtēja nominācijas komisija, kurā darbojās VNĪ Padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis, VNĪ Padomes locekle Inta Komisare, Pārresoru koordinācijas centra Attīstības uzraudzības un novērtēšanas nodaļas vadītāja vietnieks Vladislavs Vesperis, Latvijas Būvnieku Asociācijas prezidents Normunds Grinbergs.

«Kandidātu atlases process bija gana apjomīgs. Tika saņemti un izvērtēti vairāk kā 500 pretendentu pieteikumi. Atklāta konkursa ietvaros kandidātiem bija iespēja pieteikties vakancēm pašiem, kā arī potenciālos kandidātus uzrunāja atlases kompānija Fontes. Atlases process tika organizēts 4 kārtās.» stāsta VNĪ Padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Bičevskis.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valdībai līdz šā gada 1. maijam ir jāsagatavo piedāvājums nekustamā īpašuma nodokļa liktenim attiecībā uz iespējamo vienīgā vai primārā mājokļa neaplikšanu ar to.

Tāds ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas lēmums, izskatot kolektīvo iesniegumu par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam īpašumam, kas kalpo par dzīvesvietu tās īpašniekam.

Tieslietu ministrija ir sagatavojusi projektu par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vai samazinājumu primārajam mājoklim un to nodevusi sabiedriskajai apspriešanai. Tā ieviešanas gadījumā jautājums ir par prognozētajiem pašvaldību ieņēmumiem no šī nodokļa 2022. gadā.

Jāatgādina, ka jau iepriekš ir bijuši vairāki mēģinājumi "atbrīvot" vienīgo mitekli no NĪN maksāšanas, taču neviens no tiem nav beidzies ar uzvaru. Proti, 2019. gadā parlamentā bija pašlaik opozīcijā esošās ZZS deputātu iesniegtais grozījumu projekts Nekustamā īpašuma nodokļa likumā, kurš paredzēja no šī nodokļa maksāšanas ar 2020. gadu atbrīvot mitekli, kurā cilvēks ir deklarēts un dzīvo, un tam piekrītošo zemi pilsētās un ciemos līdz 1,5 ha, bet viensētās līdz 2 ha ar kopējo kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro. Taču attiecīgie grozījumi neguva parlamenta vairākuma atbalstu un nenonāca pat līdz izskatīšanai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

SEB grupa pārdos tai piederošo Baltijas banku nekustamā īpašuma portfeli Homburg Invest Inc

, 26.04.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SEB grupa pārdos tai piederošos nekustamos īpašumus Igaunijā, Latvijā un Lietuvā nekustamo īpašumu kompānijai Homburg Invest Inc.

Kopējo nekustamā īpašuma portfeli veido viens sale and leaseback jeb pārdošanas un nomāšanas portfelis ar 47 īpašumiem (nekustamie īpašumi, kas tiks pārdoti ar nosacījumu, ka SEB grupa turpina attiecīgās telpas īrēt ilgtermiņā) un viens "commercial" jeb komerciālais portfelis ar 16 īpašumiem (nekustamie īpašumi, kas tiks pārdoti ar nosacījumu, ka SEB grupa varētu būt šī īpašuma īstermiņa nomnieks). Komerciālo portfeli veido galvenokārt lielie īpašumi ar ievērojamu attīstības potenciālu un perspektīvu atrašanās vietu.

SEB Unibankas prezidents Viesturs Neimanis: "Lēmums par SEB grupas nekustamā īpašuma pārdošanu Baltijas valstīs tika pieņemts jau zināmu laika periodu iepriekš, kad realizēt šāda apjoma nekustamā īpašuma pārdošanu vēl nebija iespējams salīdzinoši nelielās starptautisko investoru intereses dēļ. Šobrīd nekustamā īpašuma tirgus ir kļuvis likvīdāks, līdz ar to SEB grupa var šo ilgtermiņa projektu noslēgt. SEB grupas Baltijas banku nekustamā īpašuma pārdošana tiek veikta, lai realizētu SEB grupas kopējo stratēģiju visus resursus vizīt uz bankas pamatbiznesu - finanšu pakalpojumu sniegšanu klientiem."

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Par izdevniecības SIA Dienas mediji direktoru kļuvis SIA Dienas bizness direktors Gastons Neimanis, kurš turpmāk vadīs abas izdevniecības, informēja Dienas mediju sabiedrisko attiecību vadītāja Anna Muhka.Izdevniecību emDienas mediji/em turpmāk vadīs Gastons Neimanis

Līdzšinējā SIA Dienas Mediji direktore Liene Vilnīte no jūlija sākuma devusies bērna kopšanas atvaļinājumā.

Līdz 2010. gada 1. janvārim paredzēts apvienot abas izdevniecības vienā uzņēmumā.

Gastons Neimanis ieguvis ārsta izglītību, kā arī MBA un Uzņēmumu un iestāžu vadības maģistra grādu Rīgas Biznesa skolā, vadījis vairāku starptautisku farmācijas uzņēmumu pārstāvniecības Latvijā un Baltijas valstīs.

G.Neimanis ir Dienas biznesa direktors kopš 2006.gada 1.februāra.

SIA Dienas Mediji produktu portfelī 2009. gadā ir 25 drukātie un digitālie mediji – 15 preses izdevumi (11 laikraksti un 4 žurnāli) kā arī 10 interneta portāli. SIA Dienas Mediji ir AS DIENA meitas uzņēmums.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Par aizejošā gada norisēm nekustamā īpašuma tirgū ir nopelnītas gan dāvanas, gan arī žagari

"Latio", 27.12.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2019. gads tuvojas izskaņai, un šajā laikā parasti atskatāmies uz paveikto, sasniegto, un iezīmējam jaunā gada aprises. Nekustamo īpašumu uzņēmums "Latio" apkopojis būtiskākās šā gada norises Latvijas nekustamā īpašuma tirgū un ielūkojies, kas sagaidāms nākamgad. Lai palīdzētu Ziemassvētku vecītim sarūpēt dāvanas, "Latio" nāca talkā un dāvanu maisam pievienoja savu artavu, jo par aizejošā gada norisēm ir nopelnītas gan dāvanas, gan arī žagari.

2019. gadā bijuši īpaši atzīmējami notikumi gan nekustamā īpašuma (NĪ) nozarē, gan arī politikā, kas to veido.

Šis gads atnesa ierobežojumus darījumos ar skaidru naudu. Kopš 2019. gada 1. maija nodokļu maksātāji, tajā skaitā – fiziskas personas, kuras neveic saimniecisko darbību, vairs nedrīkstēja veikt atsavināšanas darījumus ar nekustamo īpašumu skaidrā naudā neatkarīgi no darījuma summas. Likuma "Par nodokļiem un nodevām" pārejas noteikumi paredz, ka uz tādiem nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumiem, kuri noslēgti pirms 2019. gada 1. maija un kuru darbība turpinās pēc šā datuma, un kuru pilnīga vai daļēja izpilde paredzēta skaidras naudas norēķinu veidā, aizliegums norēķināties skaidrā naudā būs spēkā no 2020. gada 1. janvāra.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Uzņēmēji Saeimas frakcijām pauž bažas par kadastrālas vērtības pieauguma negatīvo ietekmi

LETA, 06.08.2020

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera vēstulē Saeimas frakcijām paudušas bažas par kadastrālas vērtības pieauguma negatīvo ietekmi uz nekustamo īpašumu nozari, tostarp zaudējumu un izmaksu pieaugumu uzņēmējiem, kā arī konkurētspējas samazināšanos reģionā, informēja uzņēmēju organizācijās.

Vēstule ir adresēta Saeimas frakcijām, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), finanšu ministram Jānim Reiram (JV), tieslietu ministram Jānim Bordānam (JKP) un ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (KPV LV).

Vēstulē vērsta uzmanība, ka Valsts zemes dienesta izstrādātā īpašuma kadastrālās vērtēšanas metodika un projektētās kadastrālās vērtības 2022.gadam paredz par esošo trīs reizes lielāku nekustamā īpašuma "jauno" kadastrālo vērtību.

"Iztrūkstot gan piedāvājumam, gan solījumam mainīt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes, kadastrālās vērtības pieaugums nozīmē to, ka NĪN maksājums par birojiem, ražotnēm, loģistikas centriem, viesnīcām un citiem komerciāliem objektiem palielināsies vidēji trīs reizes," tajā pausts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) augustā uzsāka balto karogu akciju, reaģējot uz plānotajām nekustamā īpašuma kadastra vērtību izmaiņām, kas draudēja ar nesamērīgu nodokļa lēcienu. Nozares viedoklis tika sadzirdēts, un, progresējot sarunām ar valsts pārvaldes institūcijām, nekustamā īpašuma attīstītāji, investori un īpašnieki pārtrauc miermīlīgo protesta akciju, noņemot vairāk nekā 100 izkārtos baltos karogus.

NĪAA norāda, ka valdībā, sadarbojoties ar nozares pārstāvjiem, ir sākts aktīvs un mērķtiecīgs darbs pie tā, lai krasas nekustamā īpašuma nodokļa izmaiņas nenotiktu, un Latvijā tiktu nodrošināts konkurētspējīgs nodokļa maksājums.

Ar balto karogu akcijas palīdzību nozares pārstāvji vērsa lēmumpieņēmēju uzmanību uz Valsts zemes dienesta izstrādātās īpašuma kadastrālās vērtēšanas metodikas nepilnībām un no tās izrietošajām sekām uz nekustamā īpašuma nodokļa maksājumiem. Lai tuvākajos gados gaidāmās izmaiņas nevis sagrautu Latvijas konkurētspēju nekustamā īpašuma tirgū, bet to veicinātu, šobrīd NĪAA biedri iesaistās divās darba grupās – Finanšu ministrijas darba grupā par nekustamā īpašuma nodokli un Valsts zemes dienesta darba grupā par kadastrālo vērtību vērtēšanas metodiku. Tādējādi nozares pārstāvjiem ir iespēja paust savu viedokli nozares sakārtošanā, lai jaunās kadastra vērtības un nekustamā īpašuma nodokļa aprēķina modelis radītu pozitīvu vidi īpašumu attīstībai Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Veids, kā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pārvalda nekustamo īpašumu un nodrošina ar to valsts iestādes, Valsts kontrolei (VK) liek šaubīties, vai valsts intereses tiek vērtētas augstāk par valsts kapitālsabiedrības interesēm.

Latvijā Finanšu ministrija (FM) ir atbildīga par valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšanas politikas izstrādi. Tās dibinātā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" ir atpazīstamākais, bet ne vienīgais valsts nekustamā īpašuma pārvaldītājs valstī, informē VK.

Valsts kontrole veiktajā revīzijā konstatēja būtiskus trūkumus gan politikas veidošanā, gan arī īpašumu pārvaldīšanā. 2006.gadā pieņemtās Valsts nekustamā īpašuma vienotas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas koncepcijas īstenošana noslēgusies jau 2020.gadā, bet no iecerētā sasniegta tikai daļa.

Valstij pieder liels skaits nekustamo īpašumu ar visdažādāko pielietojumu, un vienlaikus nekustamais īpašums ir viens no pamata resursiem, kas nepieciešams valsts institūciju funkciju veikšanai. Valsts kontroles veiktās revīzijas fokusā šoreiz bija VNĪ pārvaldīšanā esošie birojiem paredzētie valsts un VNĪ nekustamie īpašumi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Kopš Latvijas pievienošanās eirozonai piedzīvotas fundamentālas pārmaiņas finanšu stabilitātes jomā

Latvijas Bankas ekonomiste Dace Antuža, 18.01.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apritējuši pieci gadi, kopš Latvija ir pievienojusies eirozonai, un ir vērts atskatīties, kas kopš tā laika eirozonā mainījies finanšu stabilitātes jomā.

Jāteic, ka tieši pēdējos piecos gados eiro zonas un līdz ar to arī Latvijas finanšu sektora stabilitātes nodrošināšanas jomā notikušas iespaidīgas, fundamentālas pārmaiņas.

Šīs pārmaiņas eiro zonā galvenokārt saistāmas ar Banku savienības izveidi. Banku savienība nozīmē, ka tās dalībvalstīs tiek īstenota:

  1. vienota banku uzraudzība (sākot ar 2014. gada novembri);
  2. vienots banku noregulējums un atveseļošana banku finanšu grūtību gadījumā (pilnā apmērā, sākot ar 2016. gada janvāri);
  3. vienota noguldījumu garantiju sistēma (vēl nav ieviesta).

Vienotā banku uzraudzība, atveseļošana un noregulējums balstās uz vienotu regulējošo prasību kopumu[2] (Single rule book), kurā ietverti:

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Biežāk uzdotie jautājumi

Latvijas Banka / eiro.lv, 03.09.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kad Latvijā ieviesīs eiro?

Oficiālais eiro ieviešanas mērķa datums ir 2014. gada 1. janvāris. Šobrīd Latvijas valsts iestādes veic visus sagatavošanās darbus, kas nepieciešami eiro ieviešanas nodrošināšanai, un tā ieteicams rīkoties arī uzņēmējiem.

Kā naudas maiņu padarīt sev vieglāku un ērtāku?

Visērtākais veids - bezskaidras naudas maiņa. Tādēļ vēl pirms eiro ieviešanas ieteicams latu skaidrās naudas uzkrājumus pārskaitīt bankas kontā. Visa latu kontos noguldītā vai uzkrātā nauda eiro ieviešanas dienā automātiski un bez maksas tiks konvertēta eiro.

Vai saistībā ar latu nomaiņu pret eiro ir sagaidāma cenu celšanās?

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Rīgas domes prezidijs

, 11.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sēde Nr.103

13.09.2007.

Plkst.15.00

Prezidija sēžu zālē

Darba Kārtība:

1. Rīgas pašvaldības policijas ziņojums par situāciju pilsētā

2. Par ārvalstu komandējumiem

3. Par līdzekļu piešķiršanu divu deviņstāvu dzīvojamo māju Rīgā, Detlava Brantkalna ielā bez numura, projektēšanas darbiem

4. Par grozījumu Rīgas domes 16.11.2004. lēmumā Nr.3663 "Par likvidējamā Rīgas domes Rīgas Kurzemes rajona pašvaldības uzņēmuma "Kurzemes nami" mantu un saistībām"

5. Par Rīgas festivālu mērķprogrammai iesniegto 2008.gada projektu vērtēšanas komisijas izveidi

6. Par Rīgas pašvaldības aģentūras "Rīgas mājoklis" darbības un attīstības stratēģijas 2008.-2012.gadam apstiprināšanu

7. Par Rīgas pilsētas pašvaldības dzīvokļa īpašuma - neizīrēta dzīvokļa Nr.4 Rīgā, Maskavas ielā 104, un dzīvokļa īpašumā ietilpstošo kopīpašuma domājamo daļu no daudzdzīvokļu mājas un zemesgabala atsavināšanu

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Attīstītāji spiesti apturēt jau iesāktos projektus

Valters Grīnvalds kopā ar Vēsmu Lēvaldi un Ievu Mārtiņu, 03.09.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Daudzi būvprojektu attīstītāji atteikušies no nākotnes plāniem un apsver domu par projektu pārdošanu un darbības uzsākšanu ārpus Latvijas.

«Kopš šā gada maija strādājam par saviem līdzekļiem, nauda tiek ņemta no citiem projektiem, ir samazinājušies projekta attīstības tempi. No bankas puses ir pilnīgs stop,» norāda SIA Domeko pārstāvis, ciemata Saliņas Babītes pagastā projekta attīstītājs Artūrs Kaļimuļins. Viņš atzīst, ka līdz inflācijas apkarošanas plānam esot bijušas grandiozas ieceres attiecībā uz nākotni. «Tagad uz tām skatāmies ļoti piesardzīgi,» tā viņš. «Tieši inflācijas apkarošanas plāna seku dēļ vairāk skatāmies uz citām valstīm, Bulgāriju, Ukrainu, kur iet prom no Latvijas. Šobrīd ir vairāki projekti, ko bijām plānojuši uzsākt, bet to nedarām. Plānojām iegādāties kādu zemes gabalu, taču saistībā ar pretinflācijas plānu bankas piešķirtais finansējums samazinājās no 80% līdz 60%, tāpēc tas prasa daudz lielāku ieguldījumu no pašu puses,» neminot konkrētā projekta nosaukumu, tā A. Kaļimuļins.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Būtiski paaugstina kadastrālo vērtību bāzi

, 26.06.2007

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ministru kabinets otrdien atvalstīja noteikumu projektu Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 3.janvāra noteikumos Nr.19 Noteikumi par kadastrālo vērtību bāzi, kas paredz vairākkārtīgu kadastrālajām vērtību pieaugumu.

Atbilstoši jaunajai, Noteikumos Nr. 305 noteiktai lauku zemes kadastrālo vērtību bāzes izstrādes kārtībai, valstī ir izdalīti astoņi lauksaimniecībā izmantojamās zemes vērtību līmeņi (1. attēls), kuros ir atšķirīgas bāzes vērtības pa sešām zemes kvalitātes grupām (1. tabula).

Meža zemei ir izdalīti pieci vērtību līmeņi (2. attēls), kuros ir atšķirīgas bāzes vērtības pa četrām meža zemes kvalitātes grupām (2. tabula).

Lauku zemes prognozēto kadastrālo vērtību pieaugums rajonu griezumā, salīdzinājumā ar spēkā esošajām kadastrālajām vērtībām, ir 1,5 līdz 3,4 reizes, vidēji valstī - aptuveni 2 reizes (3. tabula). Minētais pieaugums ir vidējs rajonā un neatspoguļo katra konkrētā īpašuma vērtību izmaiņu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai meklētu risinājumus, kā mazināt ēnu ekonomiku nekustamo īpašumu darījumu jomā un arvien vairāk cilvēku izvēlētos godīgus un legālus darījumus, Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA aicina Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju, kā arī Valsts ieņēmumu dienestu veikt grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, iekļaujot tajā regulējumu, kas paredz samazināt kapitāla pieauguma likmi līdz 10% un attaisnotajos izdevumos iekļaut arī komisijas maksu par nekustamā īpašuma darījuma starpnieka pakalpojumiem.

LANĪDA nosūtījusi vēstules ar priekšlikumiem gan iepriekš minētajām ministrijām, gan to paspārnē izveidotajām darba grupām.

Kā norāda LANĪDA, tās biedri savā ikdienā pastāvīgi komunicē ar fiziskām personām, nodokļu maksātājiem, un sniedz tiem konsultācijas par ienākuma no nekustamā īpašuma izīrēšanas un pārdošanas deklarēšanu un nodokļu nomaksu. Ja 10% ienākuma nodokli no nekustamā īpašuma izīrēšanas gūtajiem ienākumiem klienti uzskata par saprātīgu un godīgu un lielākais vairums to labprātīgi un godprātīgi maksā, tad, uzzinot par kapitāla aktīvu atsavināšanas nodokli 20% apmērā no nekustamā īpašuma pārdošanas un iegādes summas starpības, klienti nereti atceļ vai atliek darījuma noslēgšanu, uzskatot to par nesaprātīgu un negodīgu. Šādus objektus to īpašnieki turpmāk cenšas pārdod pašu spēkiem par samazinātām darījumu cenām vai veic fiktīvus darījumus paziņu vai radinieku starpā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kāds izsniedza aizdevumu, kāds iegādājās auto, kāds nopelnīja ar īpašuma izīrēšanu - lūkojam, kādi pērn bijuši 14.Saeimas deputātu tēriņi, ienākumi un pirkumi, raksta žurnāls "Kas Jauns".

Daigas Mieriņas alga – 85 tūkstoši

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (55) par savu darbu pagājušajā gadā saņēmusi 85,4 tūkstošus eiro lielu algu.

Nekādu ievērojamu uzkrājumu Mieriņai nav, arī aizdevumus viņa nav izsniegusi, vien lūkojams, ka parādsaistību ailītē gozējas ierakstīti 35 tūkstoši eiro. Transportlīdzekļu politiķei nav, viņas īpašumā ir zeme Aronas pagastā, lietošanā – zeme un ēkas Carnikavas pagastā.

Krištopanam 50 tūkstošu eiro pensija

Vilis Krištopans (69) aizvadītajā gadā veicis pārdevumu par 41,4 tūkstošiem eiro, algā Saeimā saņēmis 63 tūkstošus eiro, kā arī ticis pie 50,2 tūkstošu eiro lielas pensijas.

41 400 eiro ienākumu Krištopans saņēmis no SIA "Stiga RM Mežs", kas pieder meža nozares uzņēmēja Andra Ramoliņa sievai Annai. Politiķis deklarācijā arī norādījis, ka skaidrā naudā glabā 9380 eiro, "Swedbank" kontā ir gandrīz 13 tūkstoši eiro, parādu nav, bet veikti vairāki aizdevumi – kopumā vairāk nekā 170 tūkstošu eiro apmērā. Tāpat viņam valdījumā ir 2017. gada izlaiduma automašīna "Toyota C-HR", īpašumā – pērn iegādāta piekabe "Tiki SP500-R/Promo25", zemes gabals Garkalnes pagastā, kapitāla daļas SIA "Berģu tūjas" un SIA "Upes-Plostiņi". SIA "Berģu tūjas", kas nodarbojas ar nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu, aizpērn strādāja bez apgrozījuma un uzrādīja 180 tūkstošu eiro lielus zaudējumus, pērn dota arī 1,95 miljonu eiro liela komercķīla Igaunijas uzņēmumam "Estateguru tagatisagent OÜ". Vilim Krištopanam šajā uzņēmumā pieder 50,8 procenti daļu, pārējās ir viņa sievai Aijai. Tiesa, visas SIA "Berģu tūjas" daļas ir ieķīlātas "Rietumu bankā".

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Rosina regulējumu par nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības reģistrēšanu un uzraudzību

Lelde Petrāne, 31.10.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai regulētu nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības tiesiskos pamatus un nodrošinātu šo personu profesionālās darbības pietiekamu uzraudzību, Finanšu ministrija ir izstrādājusi Nekustamā īpašuma darījumu starpnieku darbības likumu.

Tā mērķis ir novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma un proliferācijas finansēšanu, kā arī sekmēt stabilu, drošu un uzticamu nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumu sniegšanu, skaidro ministrijā.

Par šāda regulējuma nepieciešamību norādot arī starptautiskie eksperti, kas vērtē uzraudzības atbilstību tai piemītošajiem riskiem.

Likumprojekts paredz ierobežot trešo personu piesaisti kā darījumu starpnieku, tas ir, veikt starpniecības pakalpojumus citu personu labā saimnieciskās darbības ietvaros. Savukārt tas neaizliedz fiziskām un juridiskām personām veikt darbības ar tiem piederošajiem nekustamajiem īpašumiem.

Rosinātais regulējums attiecas uz fiziskajām un juridiskajām personām, kuras vēlas sniegt vai sniedz nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumus par atlīdzību, kas ietver nekustamā īpašuma darījuma piedāvājuma izteikšanu, nekustamā īpašuma darījuma noslēgšanai nepieciešamo sarunu vešanu un dokumentu sagatavošanu. Tāpat arī ietver nekustamā īpašuma darījuma noteikumu sagatavošanu un izskaidrošanu. Nekustamā īpašuma darījumu starpniecības pakalpojumi attiecas uz nekustamā īpašuma atsavināšanas, iznomāšanas, izīrēšanas vai citādas nodošanas lietošanā nekustamā īpašuma darījumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Kadastrālās vērtības pārskatīs ik pēc 4 gadiem

LR VZD ģenerāldirektors Mārtiņš Lazdovskis, 23.01.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ar šā gada 1. janvāri ir stājusies spēkā jaunā nekustamo īpašumu kadastrālo vērtību bāze un izmaiņas kadastrālo vērtību aprēķināšanas metodikā. Paredzams, ka februārī iedzīvotāji saņems pašvaldību nodokļu paziņojumus, un katrs īpašnieks varēs uzzināt sava īpašuma kadastrālo vērtību un no tās izrietošo nekustamā īpašuma nodokļa apjomu.

Pagājušajā gadā Ministru kabinets pieņēma vairākus būtiskus lēmumus un normatīvos aktus nekustamo īpašumu vērtēšanas jomā — ir pārskatīta un apstiprināta kadastrālo vērtību bāze — zonējums un bāzes vērtības – dzīvojamajiem, lauksaimniecības un mežsaimniecības nekustamajiem īpašumiem, kā arī indeksētas bāzes vērtības pārējiem nekustamajiem īpašumiem, lai tie būtu savstarpēji salīdzināmi.

Vēl papildus pagājušā gada septembrī ir pieņemti labojumi kadastrālās vērtēšanas noteikumos, saskaņā ar kuriem arī lielākajai daļai saimnieciskajā darbībā izmantojamo ēku kadastrālās vērtības tagad tiek aprēķinātas pēc to platības, nevis pēc būvtilpuma kā līdz šim.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Kad burbulis Zviedrijā sprāgs, kreditēšanas prasības kļūs stingrākas

Natālija Poriete, 08.05.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zviedrijas nekustamā īpašuma tirgū šobrīd ir vērojamas burbulim raksturīgās iezīmes, tomēr, kad tas varētu sprāgt, to mēs nezinām, šādu viedokli intervijā portālam db.lv pauda Danske Bank Baltijas reģiona galvenais ekonomists Rokas Grajauskas.

Ekonomists uzskata, ka nekustamā īpašuma tirgus cenas dažādu faktoru ietekmē var pieaugt ilgu laika posmu. Piemēram, Zviedrijā vērojams iedzīvotāju skaita pieaugums lielākajās pilsētās, pieaugot imigrācijai no citām valstīm, kā arī iedzīvotājiem no mazpilsētām pārceļoties uz lielajām pilsētām. Tam visam ir ietekme uz pieprasījuma pieaugumu pēc nekustamā īpašuma, saka Grajauskas. Tomēr cik lielā mērā šo cenu burbuli ietekmē spekulatīvi iemesli, un cik – reālais pieprasījuma pieaugums, viņš neņemas prognozēt.

«Jebkurā gadījumā, pēdējos gados nekustamā īpašuma cenas Zviedrijā pieaugušas par 10% un vairāk, kas liek cilvēkiem satraukties, jo mēs ar tādu situāciju ES valstīs, īpaši Baltijas valstīs, esam saskārušies. Ja nekustamā īpašuma cenas sāk pieaugt straujāk nekā algas, kas pieauga tikai par dažiem procentiem, tā ir zīme, ka nekustamā īpašuma tirgū kaut kas iet greizi,» saka ekonomists. Viņš uzskata, ka pastāv risks, ka burbulis faktiski varētu drīzumā plīst, kas savukārt var negatīvi ietekmēt finansiālo situāciju un bankas.

Komentāri

Pievienot komentāru