AS Meridian Trade Bank un koncerns neievēroja kopējo kapitāla rezervju prasību gadā, kas noslēdzās 2017. gada 31. decembrī, liecina informācija bankas pērnā gada neauditētajā pārskatā. Bankas auditētais gada pārskats pagaidām nav pieejams.
Kā norāda bankas vadība, situācija pērnā gada beigās padarīja koncerna un bankas kapitāla pietiekamības radītāju ievērojami jūtīgus pret jebkādu iespējamo papildus samazinājumu pašu kapitālā. Šie apstākļi norāda uz to, ka pastāv būtiska nenoteiktība saistībā ar koncerna un bankas spēju turpināt savu darbību nākotnē.
Meridian Trade Bank vadība norāda, ka nepārtraukti uzrauga kapitāla pietiekamību un tādēļ kopā ar biznesa modeļa maiņu veic virkni pasākumus koncerna un bankas pelnītspējas un kapitāla stiprināšanai: mainot atsevišķiem klientu segmentiem operacionālās apkalpošanas un maksājumu tarifus; samazinot administratīvos izdevumus atbilstoši ārvalstu klientu īpatsvara samazinājumam, taču neaprobežojoties ar personāla struktūras un atalgojuma optimizāciju, ārzemju pārstāvniecības slēgšanu, reģionālā klientu apkalpošanas tīkla optimizāciju, telpu nomas un citu administratīvo izdevumu samazināšanu; realizējot kredītportfeļa kvalitātes uzlabošanu, tajā skaitā atgūšanu un pārdošanu, kā arī optimizējot kredītoperāciju tarifus. Tāpat banka attīsta e-komerciju un maksājumu karšu biznesu.
Turpmāko trīs gadu periodā banka saņemto nesadalīto peļņu plāno novirzīt kapitāla palielināšanai, tāpat paredzēts piesaistīt subordinēto kapitālu noguldījumu programmas ietvaros, piedāvājot konkurētspējīgas procentu likmes subordinētajiem depozītiem vai emitējot subordinētās obligācijas.
Biznesa modeļa maiņas ietvaros akcionāri ir pieņēmuši lēmumu piedāvāt no 51% līdz 100% bankas akciju stratēģiskajam investoram, kura piesaistīšanā kredītiestāde sadarbojas ar profesionālu ārējo konsultantu. Jau pērn MTB Bank veica aktīvu darbu ar potenciālajiem investoriem, lai izveidotu optimāli labāko, iespējamo bankas turpmākās darbības modeli.
Notikumi Latvijas finanšu tirgū šā gada sākumā nav būtiski ietekmējuši bankas un koncerna darbību pārskatu parakstīšanas brīdī, tomēr vadība paredz, ka tā ietekmēs nākotnes darbību. Lai precīzāk noteiktu šo ietekmi un nepieciešamos pasākumus, banka veikusi stresa testu.
Tajā pašā laikā MTB Bank vadība uzskata, ka banka ir spējīga ieviest nepieciešamos pasākumus vajadzīgajā apjomā un termiņā un pēc tam, kad tirgus situācija Latvijā būs stabilizējusies, spēs veiksmīgi piedāvāt konkurētspējīgus pakalpojumus iekšzemes un ES klientiem.
Jaunais biznesa modelis saistīts ar Latvijas un Lietuvas klientu apkalpošanu, kuru pamatā ir attīstīta klientu bāze un pakalpojumu pārdošanas kanāli, skaidro MTB Bank. Viena no bankas turpmākās pakalpojumu sniegšanas prioritātēm būs iespēja attīstīt sadarbību ar e-komercijas pakalpojumu sniedzējiem un attīstīt tirdzniecības finansēšanas pakalpojumus. Vadības ieskatā plānotie kapitāla stiprināšanas pasākumi nodrošinās bankas jaunajam biznesa modelim adekvātu kapitāla pietiekamību 17%-20% līmenī turpmākajos divos gados.
«Vadība uzskata, ka jau paveiktie un turpmāk veicamie pasākumi spēs nostiprināt koncerna un bankas stāvokli, tomēr vairāku veikto un plānoto pasākumu kopējais rezultāts būs novērtējams tikai nākotnē, tādēļ pastāv nenoteiktība saistībā ar koncerna un bankas spēju turpināt darbību nākotnē,» teikts pārskatā.