Tehnoloģijas

Latvijā joprojām nevar runāt par 5G profesionālu un jēgpilnu lietojumu lielā apmērā

LETA,29.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā pašlaik notiek daudz izpētes un attīstības projektu 5G mobilo tehnoloģiju izmantošanas jomā, bet joprojām nevar runāt par 5G tīklu profesionālu un jēgpilnu lietojumu lielā apmērā, intervijā atzina foruma "5G Techritory", kas šonedēļ notiks Rīgā, programmas direktors Neils Kalniņš.

"Diemžēl, ja man jautā, kam pārsvarā tiek izmantots 5G tīkls, tad tā joprojām ir "kaķīšu video" pārsūtīšana," pauda Kalniņš.

Viņš gan piebilda, ka tā ir problēma ne tikai Latvijā, bet arī globāli.

Vienlaikus Latvijā beidzot arī parādās risinājumi, kā 5G tehnoloģiju izmantot atbilstoši tās nodrošinātājām iespējām. Kā pozitīvu piemēru Kalniņš minēja to, ka Rīgas ostas teritorijā ir izveidots pirmais privātais tīkls, kas ir tipisks 5G izmantošanas veids, lai konkrētā teritorijā nodrošinātu drošus, ātrus un veiktspējīgus sakarus un tam vairs nebūtu jāizmanto "daudz mazu "wi-fi" rūterīšu", bet tiek uzlikta viena vai divas 5G bāzes stacijas.

"Es domāju, ka šis virziens attīstīsies arvien plašāk gan rūpnieciskās teritorijās, gan ostās, gan citur, kur arvien vairāk tiek izmantoti dažādi digitālie risinājumi, kuri ir jāpārvalda," uzsvēra "5G Techritory" programmas direktors Neils Kalniņš.

Viņš uzsvēra, lai tiktu lietota īsta mašīnu komunikācija, kam ir paredzētas 5G sniegtās iespējas, ir jānotiek būtiskām pārmaiņām daudzu domāšanā.

"Piemēram, Rīgas dome. Vai Rīgas domei un Rīgas domes Satiksmes departamentam būtu jārūpējas par optimālāku satiksmes plūsmu pilsētā? Jā. Vai "Latvijas mobilais telefons" ir izstrādājis kontroles sistēmu luksoforiem? Jā. Vai ar to var optimizēt satiksmes plūsmu un kontrolēt, lai autovadītāji nebrauc, ja luksoforā ir aizliedzošs signāls? Jā. Jautājums - kāpēc tas netiek ieviests Rīgā? Te nav jautājums ne par tehnoloģiju, ne tīklu, ne kaut ko tamlīdzīgu. Jautājums ir par lēmumu pieņēmēju izpratni un vēlmi izmantot tehnoloģijas sabiedrības labā," teica Kalniņš.

Viņš gan atzina, ka sadarbības veidošana starp tehnoloģisko risinājumu izstrādātājiem un potenciālajiem lietotājiem dažkārt ir "bezgalīgi garš, sarežģīts, dažādu konfliktu un pārpratumu pilns process", bet tā ir arī VAS "Elektroniskie sakari" un foruma "5G Techritory" misija vest kopā lietotājus ar radītājiem un nodrošināt diskusiju gan par esošo tehnoloģiju ieviešanu, gan nākotnes risinājumu radīšanu.

Forums "5G Techritory" notiks Rīgā 30. un 31.oktobrī. Forumu rīko "Elektroniskie sakari", bet atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un Starptautiskā telekomunikāciju savienība.

Komentāri

Pievienot komentāru