Šonedēļ notiekošajā pirmajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā (PLEIF) vairakkārt izskanēja viedokļi par Latvijas potenciālu un labo uzņēmējdarbības vidi gan tehnoloģiju jomā, gan radošajās industrijās.
PLEIF ietvaros 3. jūlijā norisinājās vairākas diskusijas par Latvijas uzņēmējdarbības vidi un globālo nozīmi, tehnoloģiju inovācijām, kā arī tika apspriesta Latvijas pievilcība ārvalstu investoru acīs. Forumā piedalās vairāk kā 350 latviešu izcelsmes uzņēmēji no 21 pasaules valsts.
Par Latvijas vietu globālā pasaulē diskutēja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, Procter&Gamble viceprezidents Uldis Sīpols, AS Citadele banka padomes locekle Baiba Rubesa, kā arī korporācijas GasEnergoStroi prezidents Sergejs Čerņins. Diskusijā E. Rinkēvičs izteica ideju veidot uzņēmēju informatīvu datu bāzi, kurā uzņēmēji varētu ievietot informāciju par sevi un savu darbību kā arī sazināties savā starpā. Savukārt B. Rubesa rosināja veicināt pieredzējušo un jauno uzņēmēju savstarpējo sadarbību un cunftu veidošanu.
Otrajā diskusiju panelī tika runāts par uzņēmējdarbības vidi Latvijā un salīdzinājumu ar konkurētspējīgākajām valstīm pasaulē. Gan NCH Capital viceprezidents Kārlis Cerbulis, gan Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidents Aigars Rostovskis uzsvēra iedzīvotāju lomu valsts attīstībā, īpašu nozīmi pievēršot izglītības kvalitātes celšanai, kā arī uzsverot, ka jāpanāk aizbraucēju atgriešanās. K. Cerbulis arī izteica viedokli, ka krievu investīcijas ir izglābušas Latvijas ekonomiku, pateicoties uzturēšanās atļauju programmai. A. Rostovskis, savukārt, atzīmēja, ka Latvijā joprojām ir kalpu domāšana un pārāk liela paļaušanās uz ES fondu naudu, aicinot aizbraucējus atgriezties un investēt Latvijas valstī. Diskusijā piedalījās arī Latvijas Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un Globālā līderības foruma vadītājs Siew Thiam Low.
Izglītības kā eksportpreces nozīmi atkārtoti uzsvēra Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, sakot, ka ārvalstu studentu piesaistei nepieciešams mainīt valodu regulējumu, kā arī attīstīt vēstniecību sistēmu, lai, piemēram, Āzijas studentiem atvieglotu iestāšanos Latvijas augstskolās. Lattelecom valdes priekšsēdētājs un izpilddirektors Juris Gulbis kā izaugsmes priekšnosacījumus minēja stabilu nodokļu sistēmu un politisko stabilitāti, uzsverot, ka nodokļu politika šobrīd netiek plānota tālāk par vienu gadu, turklāt lozungs šim plānojumam ir sociālais taisnīgums, kaut gan vairāk būtu jākoncentrējas uz Nacionālā attīstības plāna vadmotīvu - ekonomiskais izrāviens. Tādējādi Latvija kļūšot par līderi inovāciju un pakalpojumu sniedzēju jomā.
Radošo industriju pārstāvji un nozares speciālisti uzsvēra neizmantoto potenciālu filmu un mūzikas industrijās, kā būtiskākos pievilcības faktorus ārvalstu uzņēmumiem minot zemās cenas un pakalpojumu kvalitāti.
PLEIF turpināsies arī šodien - tā ietvaros norisināsies vairākas diskusijas – par inovāciju ekosistēmu Latvijā un augstskolu lomu tajā, par uzņēmējdarbības vidi ASV un Lielbritānijā, tūrisma iespējām un IT nozari Latvijā, kā arī diskusija par Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē un sadarbības iespējām.