Kopš 2011.gada, kad Latgales reģiona uzņēmumi kopumā apgrozīja 1,675 miljardus eiro, 2013.gadā kopējais apgrozījums palielinājies par 12,48%, liecina Lursoft apkopotie dati.
Pēdējo gadu laikā pozitīvu uzrāvienu piedzīvojuši reģiona lielākie uzņēmumi, tāpat arī reģiona uzņēmējdarbības videi piepulcējies ievērojams skaits jauno uzņēmumu, kuri vēl tikai meklē savu attīstības virzienu un noieta tirgus.
Kamēr Latgales uzņēmumu kopējais apgrozījums uzrāda samērā stabilu pieaugumu, pretēja situācija vērojama, aplūkojot uzņēmumu kopējo peļņu/ zaudējumus. Īpaši veiksmīgs reģiona uzņēmumiem bijis 2012.gads, kad to kopējā peļņa palielinājusies par 57,22%, sasniedzot 66,029 miljonus eiro. Tiesa gan, pēc veiksmīgā 2012.gada kāpuma sekojis tikpat straujš kritums pērn, kad Latgales uzņēmumi kopumā guvuši 27,988 miljonu eiro lielus zaudējumus. Tiesa gan, lielāko daļu no reģiona uzņēmuma zaudējumu kopapjoma veido SIA LatRosTrans, kas 2013.gadu, neskatoties uz bruto peļņu, noslēdzis ar 59,465 miljonu eiro zaudējumiem pēc nodokļu nomaksas. Kā skaidro uzņēmuma vadība, zaudējumu rašanos ietekmējis viens no nozīmīgākajiem uzņēmuma vadības lēmumiem, kura rezultātā tika atzīti ievērojami zaudējumi no vērtības samazinājuma atbilstoši uzņēmuma grāmatvedības politikai.
Neskaitot ievērojamos SIA LatRosTrans grāmatvediskos zaudējumus aizvadītajā gadā, pērn Latgales uzņēmumu kopējā peļņa veidojusi 31,477 milj.EUR.
Neskatoties uz samērā mainīgajiem kopējiem rezultātiem, vidējais rādītājs pēdējos gados, lai arī nevar lepoties ar vērā ņemamu plusa zīmi, ir bijis stabils. Lursoft aprēķini liecina, ka pēdējo trīs gadu laikā Latgales uzņēmumi strādājuši ar neitrālu rezultātu, kamēr valstī vidēji strādāts ar zaudējumiem.
Lursoft veiktais pētījums parāda, ka starp TOP 5 lielākajiem reģiona uzņēmumiem peļņas ziņā 2013.gadā ierindojušies ražotāji.
Lielāko peļņu reģionā aizvadītajā gadā uzrādījis Latvijas Finierim piederošais RSEZ SIA Verems, kura peļņa pagājušajā gadā sasniegusi 2,757 miljonus eiro, savukārt ar 2,206 miljonu eiro peļņu otrajā vietā ierindojies SIA Z-Light, kura peļņa gada laikā pieaugusi par 23,36%.
Ievērojamāko pieaugumu starp lielākajiem uzņēmumiem 2013.gadā uzrādījusi AS Preiļu siers. Uzņēmuma peļņa gada laikā palielinājusies par 130,96%, sasniedzot 1,956 miljonus eiro un, kā norāda vadība, tas ir augstākais rādītājs visā uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē, piebilstot, ka visa 2013.gada garumā bija vērojams gan piena iepirkuma cenas, gan eksporta cenas pieaugums.
Līdz ar atlabšanu no ekonomiskās krīzes Latgales reģionā arī palielinājās jaunreģistrēto uzņēmumu skaits, savu augstāko punktu sasniedzot 2012.gadā, kad reģiona biznesa vidi papildināja 1099 jauni uzņēmumi.
Jāpiebilst, ka līdz ar jaunreģistrēto uzņēmumu skaita kāpumu lejupslīdi piedzīvojis likvidēto uzņēmumu skaits, zemāko punktu sasniedzot pērn. Aizvadītajā gadā Latgalē likvidēti 342 uzņēmumi, savukārt reģistrēts 821. Teju puse no visiem uzņēmumiem, kas reģistrēti Latgalē kopš 2010.gada, ir mazkapitāla SIA. Lursoft izpētījis, ka laika periodā no 2010.gada maija līdz šā gada oktobra vidum reģionā reģistrētas kopumā 2044 SIA ar samazinātu pamatkapitālu.
Atšķirībā no citiem reģioniem, kur uzņēmumi, kas piesaistījuši ārvalstu tiešās investīcijas, veido aptuveni 3% no kopējā uzņēmumu skaita, Latgale ir izvirzījusies priekšplānā. Lursoft pētījums parāda, ka Latgales reģionā ārvalstu tiešās investīcijas piesaistījuši 4,33% uzņēmumu, no tiem teju piektā daļa darbojas mazumtirdzniecības jomā, savukārt vēl 15,57% savu darbību saistījuši ar vairumtirdzniecību. Jānorāda gan, ka, lai arī procentuāli reģionā ir vairāk uzņēmumu, kuru kapitālā iegultīts ārvalstu kapitāls, to summas ir ievērojami zemākas nekā citos Latvijas reģionos.
Atšķirībā no, piemēram, 2013.gada, kad lielāko tiešo investoru vidū figurēja tuvākās kaimiņvalstis, šogad valstu sarakstā redzamas būtiskas izmaiņas. Tā, piemēram, starp TOP 5 lielākajiem tiešajiem investoriem, kuri ieguldījuši lielākās investīcijas Latgales uzņēmumu pamatkapitālos, ierindojusies arī Ķīna, Luksemburga un Beļģija.
Latgales uzņēmēju vidū izteikti populārākā darbības nozare ir mazumtirdzniecība, liecina Lursoft pētījuma ietvaros apkopotie dati. Lursoft aprēķinājis, ka no visiem reģionā reģistrētajiem uzņēmumiem ar mazumtirdzniecību nodarbojas vairāk nekā ceturtā daļa uzņēmumu, savukārt vēl teju 9% strādā vairumtirdzniecības sfērā.
Teju puse no visiem tirdzniecības uzņēmumiem, kuri reģistrēti Latgalē, nāk no Daugavpils, savukārt vēl 17% reģistrēti Rēzeknē, izpētījis Lursoft.
Līdzīgi kā Kurzemē, Latgales uzņēmēju vidū bez tirdzniecības dominē arī tādas darbības jomas, kā augkopība un lopkopība, operācijas ar nekustamo īpašumu un sauszemes un cauruļvadu transports.
Latgalē vidējais darbinieku skaits sasniedz 3 strādājošos. Lursoft aprēķini rāda, ka reģionā reģistrētajos uzņēmumos kopumā nodarbināto darbinieku skaits kopš 2011.gada audzis par 4,12%, sasniedzot 48 598 strādājošos.