Uzņēmumi, kas pārvadā Krievijas labību un pārtikas produktus caur Lietuvu, rīkojas amorāli, taču likumīgi, ceturtdien atzina Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte.
"Kā jūs zināt, pārtikas produkti - un tas ir galvenais ES un starptautiskās sankciju politikas noteikums - ir atbrīvoti no spēkā esošajām sankcijām, ciktāl tas attiecas uz pārtikas pieejamību. Gan tad, ja tie tiek transportēti uz Krieviju, gan arī no Krievijas," ceturtdien parlamenta deputātiem sacīja premjerministre.
"Tas nenozīmē, ka manuprāt, cilvēki, kuriem ir bizness - pat saistīts ar pārtikas produktiem -, un kuriem ir kaut kādas tirdzniecības attiecības ar Krieviju, rīkojas morāli. Man šķiet, ka tālu no tā, taču viņi rīkojas likumīgi," piebilda Šimonīte.
Viņa arī apsolīja izpētīt, cik daudz Krievijas graudu un pārtikas produktu tiek transportēti caur Lietuvu.
"Es noteikti pārbaudīšu, cik daudz graudu pārkrauj Klaipēdas ostā, kādi ir importa, eksporta un tranzīta dati," viņa sacīja.
Zemkopības ministrs Ķēsturus Navicks iepriekš sacīja, ka Krievijas labība tiek pārvadāta caur Latvijas ostām, bet Lietuvas Klaipēdas ostā tā nenonāk. Tomēr viņš neizslēdza, ka Krievijas graudus varētu ievest, viltojot to izcelsmes dokumentus.
Lietuvas Graudkopju asociācijas prezidents Aušris Macijausks sacīja, ka līdz šim no Krievijas uz Latviju ir ievests aptuveni miljons tonnu graudu, un aicināja Lietuvas valdību nodrošināt, lai tie nenonāktu Lietuvā no Latvijas.
Kopā Eiropas Savienībā (ES) 2023.gada deviņos mēnešos no Krievijas importēti 898 000 tonnu kviešu un kukurūzas, bet Latvijas valdība otrdien nolēma aicināt ES šādu importu aizliegt.
Kā aģentūra LETA noskaidroja Zemkopība ministrijā (ZM), Krievijas izcelsmes graudi ienāk Latvijas tirgū, izmantojot gan importa, gan tranzīta procedūras. Kviešu imports Latvijā sākas jūlijā, bet augustā sāk importēt arī rudzus. Lielāko daļu Krievijas importa gan veido tieši kukurūza, norādīja ZM.
Caur Latvijas robežkontroles punktiem šogad 11 mēnešos ES ievestas 382 808 tonnas pārtikas graudaugu no Krievijas, tostarp novembrī ievestas 61 894 tonnas, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Robežkontroles departamenta direktore Iveta Šice-Trēde.