Pirms vairākiem gadiem, sākoties krīzei, uzņēmējs Aigars Zariņš nekautrējās publiski atzīt, ka ir bankrotējis, taču šobrīd situācija atkal ir mainījusies, piepildoties vairāku labi zināmu uzņēmēju savulaik paustajām prognozēm – Zariņš no tirgus nekur nepazudīs. Šobrīd viņš ir kompānijas Balsts Eksperts vadītājs un vēl joprojām – viena no redzamākajām figūrām Latvijas nekustamā īpašuma biznesā.
Latvijai ir augšupejoša ekonomika, veiksmes stāsts un viss pārējais labais, par ko citas valstis mūs apbrīno – cik lielā mērā varat piekrist visam nupat minētajam, raugoties caur nekustamā īpašuma tirgus prizmu?
Skatoties, par kādu segmentu ir runa. Parasti ir tā – kad sākas krīze, viss pēc inerces vēl kādu gadu notiek. Acīmredzot, izejot no krīzes, šis process ir stipri vien līdzīgs, un ir vajadzīgs laiks, lai mēs sajustu, ka krīze patiesībā ir beigusies. Mēs redzam, ka kaut kādos segmentos cenas pieaug. Piemēram, jaunajos projektos gada laikā tās ir augušas par 17%, sekundārais tirgus audzis par 1,8%. Vidējā cena sekundārajā tirgū ir 582 eiro par kvadrātmetru, bet domājams, ka līdz gada beigām tā pieaugs par kādiem 3%. Darījumu skaits pieaudzis par 11,2%. Tātad tendence ir augoša. Protams, jaunie projekti, Rīgas Klusais centrs, Jūrmala – tas attīstās uz nerezidentu rēķina.
Ekskluzīvajā segmentā krīze beigusies?
Tur principā viss notiek. Baigi grūti pateikt datus, cik daudz īpašumus pērk tieši nerezidenti. Kopumā ir izsniegtas 6806 uzturēšanās atļaujas – tas ir no brīža, kopš šis pakalpojums ir pieejams. Tiešās investīcijas ir 437,7 miljoni latu, taču Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija uzskata, ka reālais ieguldījums ir ap miljardu latu – šeit jāņem vērā, ka šie cilvēki iegulda mūsu ekonomikā, ne tikai investējot subordinētajā kapitālā vai iegādājoties nekustamo īpašumu, bet arī tērējot naudu dažādām citām precēm. Nerezidentu ieguldījums šeit ir ļoti nozīmīgs.
Nereti dzirdēts, ka NVS pilsoņi Jūrmalā un Rīgas Klusajā centrā pērk visu, kas ir, ja tā var teikt, nekustams – tas ir mīts vai realitāte?
Ap 80% pērk tādā apjomā, kas nepieciešams, lai iegūtu uzturēšanās atļauju – 100 tūkstošu latu vērtībā. Jūrmalā gan ir kaut kāds emocionālais faktors. Tā pilsēta tiešām ir smuka – ir cilvēki, kuriem tā izskatās ļoti amerikāniska vieta. Šie cilvēki sabrauc, divas nedēļas viņiem te ir tusiņš, un viņiem ir svarīgi pazīmēties. Mēs tam jau esam tikuši pāri, pasaulē cilvēki netērē nenormālas naudas summas zīmolu lietām. Protams, cilvēkiem šādas lietas ir – gadījumiem, kad ir nepieciešams uzkāpt uz sarkanā paklāja vai aiziet uz kādu tamlīdzīgu pasākumu, bet ikdienā viņiem tas nav svarīgi. Krieviem tas joprojām ir svarīgi, tāpēc viņi brauc pazīmēties. Tā arī ir iespēja iepazīties ar svarīgiem cilvēkiem, tāpēc viņi te kaut ko pērk. Pirms trīs gadiem Forbes rakstīja, ka Rīga – tā ir Londona ne īpaši bagātiem miljonāriem. Tāda publika te arī brauc!