Pēdējo desmit gadu laikā neliels uzņēmums Igaunijā cīnījies, lai ielauztos retzemju materiālu nozarē, kurā dominē Ķīna. Tagad nesenā tirdzniecības strīda starp Ķīnu, ASV un Japānu rezultātā Silmet Rare Metals nokļuvis uzmanības centrā, ziņo CNN.
«Mēs esam mēģinājuši iekļūt pa durvīm pēdējos desmit gadus. Pēkšņi, mēs esam kļuvuši par pievilcīgāko meiteni dejā,» stāstījis uzņēmuma vadītājs DeividsO'Broks.
Medijs akcentē, ka Silmet Rare Metals stāsts ir ļoti interesants. Tā esot rūpnīca ostas pilsētā Sillamē, Igaunijā. Sākotnēji tā bijusi urāna bagātināšanas rūpnīca padomju vajadzībām Otrā pasaules kara laikā. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados rūpnīcas ēkas piemērotas retzemju metālu un minerālu ražošanai. Šobrīd Silmet iepērk izejvielas no Krievijas raktuves un izstrādā retzemju elementus, kas var tikt izmantoti automašīnu, stikla un elektronikas ražošanas nozarēs.
O'Broks esot amerikānis, kurš dzīvo Igaunijā jau 12 gadus un vada kompāniju ar 500 darbiniekiem. Saskaņā ar viņa sniegto informāciju Silmet saražo 3000 tonnas gadā, kas ir nieks, salīdzinot ar Ķīnas 130-140 tūkstošiem tonnu gadā.
Taču nesenais politiskais strīds starp Ķīnu, ASV un Japānu daudzus starptautiskos ražotājus esot padarījis ļoti nervozus par nākotnes retzemju minerālvielu piegādēm. Šī situācija Silmet ietekmējusi ļoti pozitīvi.
Diemžēl, kā stāstījis O'Broks, viņš nevar pilnībā izmantot pieprasījumu un ir spiests atraidīt potenciālos jaunos klientus. «Mēs esam ļoti mazs ražotājs pasaules mērogā. Mūsu vājā vieta vienmēr ir bijušas izejvielas,» viņš skaidrojis.
Silmet sadarbojoties ar aptuveni 15 kompānijām no ASV, Eiropas Savienības un Japānas, un, lai gan nevar papildināt klientu bāzi, gūst labumu no kāpjošajām cenām.O'Broks ilustrējis situāciju, izmantojot lētāko retzemju metālu cēriju, ko izmanto stikla rūpniecībā. Pērn cērijs pārdots par 3,50 ASV dolāriem kilogramā. Patlaban Silmet saviem klientiem to pārdodot par 40 ASV dolāriem kilogramā, kas ir cenas pieaugums par 1000%.
CNN vaicājis, vai klienti par to sūdzas, uz ko O'Broks atbildējis: «Viņi saprot politisko situāciju un tirgus spēkus.» Citiem vārdiem - viņiem nav izvēles. Silmet esot privāts uzņēmums, un finanšu rādītājus nepubliskošot. Taču vadītājs atzinis, ka līdz šim gadam Silmet nekad nebija strādājis ar peļņu.