Pašlaik viena no lielākajiem būvmateriālu tirgotājiem SIA Tapeks prece tiek pārdota par santīmiem, bet preces piegādātāji palikuši tukšā. Viens no lielākajiem būvmateriālu tirgotājiem SIA Tapeks, kurš faktiski ir bankrotējis, pie bankrota sliecas vainot banku, kura nevēlējās nākt pretī un neatbildēja pat uz piedāvājumu kapitalizēt uzņēmumu.
Taču tagad prece, ko ir apķīlājusi Swedbank un Nordea, visādos veidos tiek pārdota ar ļoti lielām atlaidēm - naudu par preci saņem banka, bet piegādātājiem, kuri devuši preci uz nomaksu, tiek nodarīti lieli zaudējumi - netiek atdota ne nauda, ne prece.
Pērk bijušie darbinieki
Db arī sludinājumu portālā ss.lv novēroja divus sludinājumus ar tekstu - zemākās cenas vairāk nekā 10 000 preču Ganību dambī 25d, Rīgā. Šajā vietā atrodas Tapeks birojs un noliktavas. Lielākie zaudējumi no preču pārdošanas radušies Tapeks preču piegādātājiem, piemēram, Paroc, Tenax, maxit, Knauf un citiem, proti, banka iegūs naudu no lēti pārdotās preces, bet pati prece paliks Tapeks bijušo darbinieku uzņēmumiem, jo viņu jaunizveidotie uzņēmumi ir arī preču pircēji. Uzņēmēji pērk nocenoto preci no savas bijušās darbavietas. V. Priedītis Db pastāstīja, ka veikalu telpas nepieder Tapeks, bet tiek nomātas. Teorētiski pastāv iespēja, ka tagadējo Tapro veikalu telpām pēc Tapeks maksātnespējas var mainīsies nomnieks, bet preces pat netiek pārvietotas.
Jauns darbības veids
Birkoff līdzīpašnieks, kurš ir biznesa partneris V. Priedītim celtniecības firmā Kvadrum, Didzis Pētersons Db pastāstīja, ka preces no Tapeks veikaliem viņš iegādājas tāpēc, ka, pirmkārt, paplašina darbības spektru, otrkārt, zinot, ka Kvadrum līdzīpašnieks ir V. Priedītis, K - Rauta pārtraukusi līgumattiecības un bijusi iespējama vien priekšapmaksa, bet to viņš nevarējis atļauties, jo par nodotajiem celtniecības objektiem nauda tiek saņemta tikai pēc 1.5 mēneša. Tiesa gan, no Tapeks Kvadrum iepircis 95 % apdares celtniecības materiālu, pārējo - no K - Rauta un Kuršiem.
"Celtniecības nozare ir zemā punktā un ir vērts ieguldīt nākotnei," uzskata D. Pētersons. "Lielākais spēlētājs būvmateriālu tirdzniecībā - Tapeks ir zem ūdens, parādījusies brīva niša, un, lai būvmateriālu pīrāgs lielā mērā nepārietu Kuršu ziņā, arī nolēmu nodarboties ar šo bzinesu."
Birkoff nopirktās preces tiks pārdotas mazumtirdzniecībā līdzšinējos Tapro veikalos Preiļos, Daugavpilī, Rīgā un Ventspilī. Veikalu telpas nomās nevis Tapeks, bet Birkoff. D. Pētersons gan nevēlējās komentēt, cik lielu daļu, ar kādu atlaidi un par kādu summu no Tapeks precēm pērk Birkoff.
Piegādātāji bešā
Pēc V. Priedīša teiktā, piegādātājiem tiek nodarīti zaudējumi, jo banka ir apķīlājusi preci un nevēlas to atdot piegādātājiem. "Ja prece dota uz nomaksu, piegādātāji var par to cīnīties tiesā, taču tā kā Swedbank un Nordea bankām ir reģistrētās ķīlas, tad bankas uzskata, ka arī prece ir viņu īpašums," tā V. Priedītis. Viņš teica, ka kopējie Tapeks parādi kreditoriem ir 8 - 10 milj. Ls.
SIA Paroc pārstāvis Ronalds Liepiņš Db norādīja: "Mēs esam šokā. Turklāt šajā shēmā iesaistītas arī bankas, bet pašlaik, nesniedzot maksātnespējas pieteikumu, tiek vienkārši novilcināts laiks." Viņš retoriski vaicāja: "Vai tiešām Tapeks cilvēki domā, ka tagad piegādātājus uzmetīs un pēc tam varēs turpināt sadarbību?" R. Liepiņš sacīja, ka nekad nesadarbosies ar preču pircējiem, kuros ir bijušie Tapeks darbinieki, kā arī piebilda - ja tuvākajās dienās neviens neiesniegs Tapeks maksātnespējas pieteikumu, tad to darīs Paroc. Tapeks uzņēmumam Paroc palicis parādā daudzus tūkstošus latu.
Tapeks vadītājs V. Priedītis jau 6.februārī solīja, ka tuvākajās dienās kompānija iesniegs maksātnespējas pieteikumu, tomēr līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr 19. februārī pieteikta Tapeks meitasuzņēmumu - SIA Aile un SIA Birkoff maksātnespēja. SIA maxit direktors Mārtiņš Misa Db pastāstīja, ka arī viņa pārstāvētajai kompānijai Tapeks ir parādā. "Pērn viss bija kārtībā, bet nemaksāšana sākās aptuveni oktobrī, kad Tapeks paziņojis, ka Swedbank nevēlas pagarināt kredītlīniju." M. Misa arī teica, ka nepatīkamākais ir fakts, ka, lai atgūtu preci vai naudu, ir jācīnās ar banku, bet neviens piegādātājs nevēlas to darīt, jo paši ir Swedbank klienti.
Kompānijas Tenax valdes priekšsēdētājs Nikolajs Kurma Db paskaidroja, ka Tapeks bija ļoti labs partneris daudzus gadus, tāpēc nav skaidrs, kādēļ ir jākrāpj piegādātāji. N. Kurma teica, ka viņam ir divas versijas, kā tika apkrāpti piegādātāji, taču atklāt tās nevēlējās. Viņš piebilda: "Jebkurā gadījumā neviens no shēmas variantiem nav godīgs un ir nepieņemams."
Ar kompānijas Knauf vadītāju Jāni Krauli Db sazināties neizdevās, tomēr Db rīcībā esošā informācija liecina, ka Knauf ir viens no retajiem, kas uz nomaksu doto produkciju bija apdrošinājis.
Db jau ziņoja, ka arī uzņēmums SIA Akva building construction bija devis Tapeks preci uz nomaksu, taču, ierodoties tai pakaļ, uzņēmuma vadītājai Lindai Holcmanei paziņots, ka preci apķīlājusi banka un to nevarot atgūt. L. Holcmane sava uzņēmuma preci nav atguvusi, bet banka turpina pārdot tai nepiederošu preci. Akva building construction vērsies prokuratūrā.
Vaino banku
V. Priedītis Db pastāstīja, ka uzņēmums nonāca līdz šādai situācijai tādēļ, ka banka nevēlējās nākt pretī un nepagarināja kredītlīniju. Viņš stāstīja, ka piedāvājis Swedbank kapitalizēt uzņēmumu, proti, pārņemt daļu no uzņēmuma un turpināt strādāt, tomēr banka atteikusies, bet gribējusi atgūt naudu. Atbildot uz jautājumu, kādēļ vismaz daļa preces netiek atdota piegādātājiem, V. Priedītis paskaidroja: "Banka uzskata, ka prece pieder tai. Atdodot preci piegādātājam, banka neko neiegūst, bet, pārdodot preci citiem, atgūst kaut vai 10 % no preces vērtības." Savukārt Swedbank pārstāvji situāciju nekomentēja, jo notiek tiesvedība un informācijas izpaušana var traucēt.
Meitas bankrotē
Vēl viens interesants fakts, kas, iespējams, ietekmējis Tapeks biznesa gaitas, ir kompānijas meitasuzņēmumu pārdošana. Db jau ziņoja, ka Tapeks jau pērn pārdeva daļu meitasuzņēmumu. Piemēram, SIA Sanitex tika pārdots Aldim Zavickim. Aldis Zavickis ir arī saistīts ar uzņēmumu SIA Abava, kuras klients savulaik bija arī Tapeks. Pēc šī pārdošanas darījuma tika aizvērti visi trīs Sanitex santehnikas preču veikali, bet pērn 24. novembrī ierosināta uzņēmuma maksātnespēja.
Pērn tika pārdots arī Tapeks meitasuzņēmums SIA Krāsu nams. Tā īpašnieki pašlaik ir Leons Klētnieks un Aivars Strautiņš - abi vīri ir bijuši arī Tapeks valdes locekļi. Šī gada 6. janvārī ierosināta arī SIA Krāsu nams maksātnespēja. Iepriekš (19.11.2008) V. Priedītis Db teica, ka uzņēmumam Tapeks visi bijušie meitas uzņēmumi ir potenciāli tādi paši sadarbības partneri kā jebkurš cits visā pasaulē atrodams uzņēmums, tātad uz brīvas konkurences nosacījumiem. Pērn decembrī SIA Tapeks arī mainījās valde un tajā palika tikai V. Priedītis. Pērn SIA Tapeks arī pārdeva savu meitas uzņēmumu SIA Tapeks noma, kuru iegādājās SIA Cramo.
Db rīcībā esošā informācija liecina, ka darījuma summa bija apmēram 7 miljoni eiro, un nauda tika novirzīta pa privātajiem kontiem, nevis nodota SIA Tapeks rīcībā. Līdz ar to pastāv iespēja - ja nauda būtu novirzīta uz SIA Tapeks, tad bankrota kompānijai nebūtu. V. Priedītis gan paskaidroja, ka uz SIA Tapeks kontiem nokļuva apmēram 50 - 55 % no darījuma summas, tomēr pašu summu neatklāja. Db jau ziņoja (23.12.2008), ka SIA Tapeks bija reģistrējis trīs ķīlas Nordea bankā, kuru kopējā vērtība ir 7.84 miljoni latu. Vēlāk gan uzņēmums atzina, ka ar banku neesot izdevies vienoties.
Darbiniekiem - solījumi
Bijušais Tapeks meitasuzņēmuma SIA Shop Service darbinieks Raivis Ernstsons Db pastāstīja, ka pašlaik noliktavā prece ir nocenota un izpārdota. R. Ernstsons pastāstīja, ka ir daļa cilvēku, kas paši aizgāja no darba Tapeks - tiem, protams, nekādas kompensācijas nebūs. "Vēl daļa cilvēku pārgāja uz jaunizveidoto SIA Preču aģentūra - tiem samaksātas kompensācijas, savukārt cilvēkiem, kuri vienkārši tika atlaisti - tādi esot apmēram 50 % no kopumā atlaistajiem - pateikts, ka pusgada laikā kompensācijas būšot no valsts jeb maksātnespējas aģentūras, kā to paredz likums," pastāstīja R. Ernstsons. Tapeks darbiniekiem paskaidrojis, ka visu naudu un mantu apķīlājusi banka, līdz ar to uzņēmums nevarot rīkoties ar līdzekļiem, teica R. Ernstsons. Tapeks vēl pērn gada vidū strādāja aptuveni 530 darbinieki.