Šajā piektdienā portāls db.lv ciemojas skaņu iekārtu ražošanas uzņēmumā AS VEF Radiotehnika RRR.
Akciju sabiedrības «VEF Radiotehnika RRR» pirmsākumi meklējami 1927.gadā, kad tika nodibināta akciju sabiedrība «Foto – radio centrāle A.Leibovic», kas par savu mērķi izvirzīja radiouztvērēju ražošanu. Savu tagadējo nosaukumu akciju sabiedrība ieguva 1941.gadā, un laika posmā no 1945. līdz 1990. gadam uzņēmums bija lielākais audiotehnikas ražotājs bijušās PSRS teritorijā.
Kopš 2014.gada nogales līdz 2016.gadam uzņēmumam bija tiesiskās aizsardzības process, jo citas iespējas, lai uzņēmumu likumīgi reorganizētu un sakārtotu, nebija, stāsta kompānijas valdes loceklis Ēriks Ertmanis.
2017.gada janvārī uzņēmums noslēdza tiesiskās aizsardzības procesu, un tagad uzņem tempu, lai attīstītu darbību, atgūtu labo slavu un sadarbības partnerus, jo, pēc Ē. Ertmaņa teiktā, šajos smagajos pāris gados, kamēr uzņēmums norēķinājās ar visiem kreditoriem, attīstība bija visnotaļ ierobežota - principā neiespējama. «Tiesa gan, šajā laikā, pateicoties īpašniekam, izdevās saglabāt pamata darbiniekus, kuri ir mūsu kompānijas mugurkauls, lai VEF Radiotehnika varētu turpināt ražot akustiskās sistēmas, kuras aizvien ir pieprasītas gan Baltijas valstīs, gan bijušajās NVS valstīs, gan Krievijā,» viņš piebilst. Administratīvās ēkas nojaukšana, kas patlaban notiek, nenozīmē AS VEF Radiotehnika RRR darbības pārtraukšanu, uzņēmums turpina strādāt ražošanas uzņēmumam atbilstošās telpās, uzsver Ē. Ertmanis.
Sīkāk par uzņēmuma darbību iespējams izlasīt piektdienas, 15.decembra, laikrakstā Dienas Bizness, savukārt ražotnē iespējams ielūkoties galerijā augstāk!
#1/53
Uzņēmumam patlaban ir trīs galvenie darbības virzieni – elektronikas, korpusu un akustikas sistēmu ražošana, stāsta uzņēmuma pārstāvji.
Ražošanas process skatāms tālāk galerijā!
#2/53
Viens no tiem ir elektronika – shēmplākšņu ražošana un montāža, stāsta kompānijas pārstāvji.
#3/53
Sākotnēji shēmplāksnes tiek mehāniski apstrādātas, pēc tam notiek ķīmiskie procesi, piemēram, galvanizācija.
#4/53
Otrs darbības veids ir korpusu ražošana. Uzņēmums materiālus iepērk arī AS Latvijas finieris.
#6/53
Sākotnēji tiek saņemtas finiera plāksnes, kas pilnībā tiek apstrādātas apstrādes centrā – iegriezti nepieciešamie caurumi, izveidota forma. Kad iekārta apstrādā plāksni, no tās iznāk detaļa ar visām nepieciešamajām formām.
#9/53
Šajā cehā tiek ražoti koka korpusi gan VEF Radiotehnika RRR skaņu iekārtām, gan arī citiem pasūtītājiem un tās izmanto gan koncertzālēs, gan stadionos, gan ierakstu studijās.
#11/53
Kompānijas īpašnieks un valdes priekšsēdētājs Eduards Maļejevs stāsta, ka VEF Radiotehnika RRR patlaban strādā divos virzienos. “Pirmais virziens ir sadarbība ar Rīgas Tehnisko Universitāti. Kompānijai ir ilggadēja sadarbība ar šo universitāti darbinieku sagatavošanā - lai šie inženieru specialitātes pārstāvji neaizbrauktu uz ārvalstīm, bet nāktu strādāt pie mums,” viņš skaidro. Šobrīd uzņēmumā strādā aptuveni 40 darbinieki. Ja jaunie inženieri būs nodrošināti ar interesantu darbu, tad viņi nekur nebrauks,” uzskata E. Maļejevs.
#15/53
Detaļas, kas tiek apstrādātas, nonāk cehā, kur tās tiek gatavotas krāsošanai.
#21/53
Membrāna ir ļoti būtiska sistēmas sastāvdaļa, jo no tās atkarīga skaņas kvalitāte.
#22/53
Uzņēmumam ir sava ražošanas metode, lai izveidotu pēc iespējas labāku skaņu.
#23/53
Katrai skaņas dinamikai ir sava izmēra membrāna, kas ļauj iegūt nepieciešamo skaļumu.
#26/53
Tad tiek kopā salikta visa sistēma, kas sastāv no membrānas, speciālas gumijas apmales, kas kustās, skaļrunim skanot, metāla pamatne, kas visu satur kopā, kā arī magnētiska spole.
#29/53
Visām sastāvdaļām jābūt precīzām, un tās nedrīkst izkustēties no vietas, citādāk netiks iegūta nepieciešamā skaņa un tās kvalitāte būs zema. Visas šīs sastāvdaļas, izņemot metāla korpusu, uzņēmums ražo pats, lai nodrošinātu skaņas kvalitāti.
#30/53
Metāla korpuss skaņas kvalitātei nav tik būtisks kā citas sastāvdaļas.
#33/53
Izgatavotie skaļruņi tiek pārbaudīti speciālās telpās, kur atskaņo augstas un zemas frekvences skaņas.
#36/53
Uzņēmuma ražotnē atrodas arī atsevišķa telpa, kur izvietoti visi aparāti, ko ražojis uzņēmums.