Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties Rēzeknes uzņēmuma SIA NewFuels RSEZ darbībā un aplūkot, kā tiek ražotas kokskaidu granulas.
SIA NewFuels RSEZ darbojas Rēzeknē kopš 2010.gada, stāsta kompānijas valdes loceklis Matīss Paegle. Vispirms tika izveidota viena kokskaidu granulu ražotne, bet 2015.gadā jaudas ir dubultotas un šobrīd uzstādītā kompānijas ražošanas jauda ir vairāk nekā 240 tūkstoši tonnu gadā.
Kopā ar saistīto uzņēmumu SIA Atmosclear CHP, kas ir uzbūvējis 3,2 MW biomasas koģenerācijas staciju, Rēzeknes Speciālajā Ekonomiskajā Zonā ir investēti 35 miljoni eiro, kas ir ārzemju tiešās investīcijas.
M. Paegle informē, ka 100% produkcijas tiek eksportēta Eiropas lielākajām energokompānijām. Kompānija radījusi aptuveni 50 jaunu darba vietu, bet ņemot vērā, ka NewFuels ir viens no lielākajiem koksnes iepircējiem reģionā un gadā patērē 500 tūkstošus m3 koka, jaunu darba vietu skaits saistītajos sektoros Latgalē ir lielāks.
Latvija ir kļuvusi par lielāko kokskaidu granulu eksportētāju Eiropā un šis ir labspiemērs kā no mazvērtīgās koksnes, kas vēl pirms dažiem gadiem sapuva vai tika sadedzināta mežā, radīt augstas pievienotās vērtības eksporta preci, uzsver M. Paegle.
Galerijā augstāk iespējams ielūkoties SIA NewFuels RSEZ ražotnē un apskatīt granulu ražošanas procesu!
#2/24
Tehnoloģiskais process sākas ar lapu un skuju koku sašķirošanu.
#5/24
42 tonnas smagais šķeldotājs CBI Magnum Force iegādāts no ASV kompānijas Continental Biomass Industries, Inc.
#6/24
Šķeldotāju darbina 800KW elektrodzinējs un tā jauda ir līdz 300 kubikmetriem šķeldas stundā.
#14/24
No tās šķelda caur fleikeriem pa lenti nonāk divos bunkuros pirms žāvētājiem.
#15/24
Pirmo – rotora žāvētāju - izgatavojusi Nīderlandes kompānija Vandenbroek International, un tās jauda ir līdz 17 tonnām izžāvētā materiāla stundā. Žāvēšanai nepieciešamais siltums tiek ražots 17MW Järnforsen Energy System AB (Zviedrija) krāsnī, kurā kā kurināmais tiek izmantota šķelda no zariem
#16/24
Otro – lentveida žāvētāju izgatavojusi Šveices kompānija Swiss Combi un tā jauda ir līdz 14 tonnām izžāvētā materiāla stundā. Tai nepieciešamo siltumu saražo Atmosclear CHP biomasas koģenerācijas stacija.
#18/24
Šķelda no mežrūpniecības atlikumiem tiek izlietota kurtuvē.
#20/24
Izejot konkrētu tehnoloģisko procesu, materiāls nokļūst dzirnavās un pēc tam - presēšanas iekārtās.
#21/24
Ar iekārtas palīdzību speciālas preses izgatavo 6 mm vai 8 mm lielas granulas, kas ir tehnoloģiskā procesa galaprodukts. Materiāls tiek malts un granulēts, izmantojot CPM (California Pellet Mills) ražotās iekārtas. Kopējā rūpnīcas granulu ražošanas jauda ir līdz 30 tonnām granulu stundā.
#23/24
Gatavās koksnes granulas tiek uzkrātas silosos un tālāk transportētas uz ostām, izmantojot dzelzceļa pakalpojumus.