Šonedēļ rubrikā "Kā top?" portāls Db.lv piedāvā aplūkot, kā uzņēmumā "Baltic Candles" Dobelē tiek izgatavotas sveces.
Sveces var būt ļoti atšķirīgas, izgatavotas gan no augu, gan dzīvnieku valsts izejvielām. Tās var saturēt vasku, eļļas, parafīnu, atšķirties savā starpā krāsu, formu un struktūras ziņā. Vispopulārākās Dobelē ražotās sveces ir pulverpresētās un videi draudzīgi sertificētās stearīna sveces.
Uzņēmuma direktore Zita Sāviča norāda, ka no visām sveču krāsām un formām, visvairāk tiek ražotas klasiskas, baltas sveces. "Tas, iespējams, tādēļ, ka dzīvojam laikā, kad dekorāciju netrūkst, un izvēloties sveces, pircēji pieturas pie klasikas," viņa norāda.
Uzņēmums "Baltic Candles" sveču ražošanu uzsāka 1996.gadā, tolaik visu produkciju ražojot tikai tādu, kā vēlējās pasūtītāji. Šobrīd puse no produkcijas tiek ražota vadoties pēc uzņēmuma idejām, otra puse top kā specializēti pasūtījumi. Taču pēdējos desmit gadus uzņēmums sveces pārdod arī Latvijā un ir attīstījis savu zīmolu "Dobeles Sveces".
Galvenais sveču eksporta tirgus ir Skandināvijas valstis, Latvijā paliek tikai 2% no saražotā kopprodukta. Attiecībā uz to, kas ietekmē patērētāju izvēli sveču ziņā, Z.Sāviča norāda, ka "cilvēki aizvien vairāk domā par to, no kā produkti ir izgatavoti un no kurienes tie nāk. Lai gan tās ir pamatlietas, tikai tagad cilvēki sāk par to aizdomāties vairāk".
Sveču izejvielas tiek importētas gan no Eiropas piegādātājiem, gan no tālākiem pasaules punktiem. "Strādājam tikai ar kvalitatīviem izjemateriāliem, kas tiek piegādāti no atbildīgiem un uzticamiem piegādātājiem," norāda Z.Sāviča. Savukārt Latvijā uzņēmums iegādājas pamatā pakošanas materiālus.
Sveču ražošanas uzņēmumā valda izteikta sezonalitāte. "Sveces pērk visos gada tumšajos mēnešos - tajos, kuru nosaukumā ir burts R, no septembra līdz aprīlim. Pārējie mēneši ir aktīvie ražošanas mēneši," paskaidro uzņēmuma direktore.
Ja pirms vairāk nekā pieciem gadiem uzņēmumā ražošanas apjomi pavasaros nereti tikuši samazināti ļoti izteikti, tad tagad, pateicoties sabalansētākais ražošanas plūsmai, sezonalitāte palēnām zaudē savu ietekmi.
Tāpat uzņēmums pēdējos gados ir daudz investējis ražošanas iekārtu iegādei un roku darbu aizvien vairāk sāk aizstāt automatizēti procesi. Arī sveces, kas pildītas trauciņos, pirms desmit gadiem ar rokām lēja darbinieki, taču šodien to paveic ražošanas iekārtas.
Kā top trauciņos pildītas sveces, skatieties galerijā!
#1/29
Trauciņos pildītu sveču tapšanas process skatāms raksta galerijā!
#2/29
Šajā ražošanas līnijā ir iespējams uzpildīt dažādu lielumu traukus, tai skaitā arī populārās tējas svecītes.
#4/29
Ar ražošanas iekārtas palīdzību trauciņos tiek ielīmēts deglis.
#6/29
Lēnām, pa konveijeru slīdot uz priekšu, trauciņi automātiski tiek piepildīti ar sveču masu.
#7/29
Uzņēmuma klāstā ir apmēram 70 dažādas sveču pagatavošanas receptes.
#8/29
Katrai svecei individuāli ar pinceti tiek iztaisnots deglis.
#10/29
Slīdot uz priekšu pa līniju, jau 15 minūšu laikā sveces ir atdzisušas. Lai tās aizsargātu, tām tiek uzlikta aizsargplēve.
#12/29
Vienas partijas vidējais apjoms ir apmēram divi tūkstoši sveču.
#13/29
Gatavās sveces gaida, kad tiks iepakotas. To kvalitāti var novērtēt vērojot, kā tās deg.
#15/29
Šobrīd uzņēmumā Baltic Candles ražošanas nodaļā strādā apmēram 200 darbinieku, dienā saražojot 20 tonnas sveču.