Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ieskatīties uzņēmuma Aldaris alus darītavā, kur tiek ražots alus Baltijas lāgers.
Alus darītava Aldaris dibināta 1865.gadā, un aizvien atrodas savā vēsturiskajā vietā. 2013. gada nogalē alus darītava mainīja darbības stratēģiju, kas paredz vairāk koncentrēties uz craft alus šķirņu brūvēšanu un attīstību.
Pēdējos gados alus darītava savā attīstībā investējusi 5 miljonus eiro, tostarp atjaunojot vēsturisko alus darītavu un atsākot tajā alus brūvēšanu, kā arī izveidojot Baltijā modernāko alus muzeju - Aldaris alus darbnīca, kuru pirmajā pastāvēšanās gadā apmeklējuši 18 tūkstoši alus cienītāju.
Aizvadītāja gada laikā Aldara craft alus pārdošanas apjoms stikla pudelēs palielinājies par 49%, bet restorānu un bāru segmentā par 25%. Aldaris ir izvirzījis mērķi trīs gadu periodā iekarot vismaz 30% no craft alus segmenta, kas šobrīd aizņem jau gandrīz 20% no visa Latvijas alus tirgus.
Uzņēmuma apgrozījums 2014. gadā bija 28,6 miljoni eiro, kas ir mazāk nekā gadu iepriekš un ir saistīts gan ar kopējo situāciju alus tirgū, gan ar uzņēmuma stratēģijas maiņu, mazinot savu ietekmi ekonomiskajā alus segmentā, kur dominē 2 litru plastmasas iepakojumus, un koncentrējoties uz jaunu produktu ieviešanu ekskluzīvā alus segmentā.
Galerijā augstāk skaties, kā top alus uzņēmumā Aldaris!
#1/29
Miežus alus brūvēšanā izmanto, jo tiem ir graudu apvalki.
#2/29
Alus darītava ir viena no retajām, kas gaišo alus iesalu iepērk tepat Latvijā, Latraps iesalnīcā, tumšie iesala graudi tiek importēti, jo Latvijas iesalnīca tādus vēl nepiedāvā, stāsta Aldara galvenais alus meistars Valdis Čunka.
#3/29
Uzņēmums iesalus izvēlas gan pēc konkrētiem kritērijiem, gan testējot izejvielas – ja tiem ir augstākā kvalitāte, uzņēmums iepērk vairumā.
#7/29
Sākotnēji graudus drupina maltuvē. Graudus ber malšanas dzirnavās, kur ir divi valči, kas graudus saspiež, maksimāli cenšoties saglabāt graudu apvalku veselu.
#8/29
Dienā vēsturiskajā alus darītavā pārstrādā aptuveni 2,5 tonnas iesala, taču apjoms var būtiski pieaugt īpaši vasaras periodā. Ziemā alus darītavā ir klusāks periods, savukārt vasarā alus darīšana notiek pilnā apmērā. Mierīgākais periods ir janvāris un februāris, taču martā pamazām sākas aktīvāka alus darīšana – tad pamazām mostas ne tikai daba, bet arī pārdošanas apjomi uzrāda augšupejošu tendenci. Lielāko alus apjomu pārdod jūnijā un jūlijā.
#9/29
Sadrupinātos iesala graudus sajauc ar siltu ūdeni, to visu kopā sauc par iejavu, un notiek iejavošanas process. Tā laikā iesalā esošo cieti sadala vienkāršos cukuros.
#10/29
Iejavu filtrē, lai atdalītu pārcukurotā iesala ekstrakta dziru jeb misu no sadrupinātajiem iesala graudiem un to apvalkiem. Izveidojas misa, kas ir salds dzēriens.
#13/29
Vārīšanas laikā apiņu labās vielas nonāk misā, kas piešķir alum raksturīgo rūgtumu, aromātu un palīdz nodrošināt atbilstošu putu kvalitāti.
#14/29
Apiņus parasti pievieno vārītavā, un tas alum dod rūgto garšu un patīkamu vieglu apiņu aromātu, taču alus darītava beidzamajā laikā eksperimentē ar t.s. sauso apiņošanu, pievienojot apiņus arī pēc tam, kad alus ir norūdzis, kas piedod alum papildus intensīvu svaigu apiņu aromātu, stāsta V.Čunka.
#16/29
Izvārītā misa pēc tam tiek dzidrināta, atdzesēta līdz optimālajai raudzēšanas temperatūrai, aerēta un pievienojot alus raugus alus misa nonāk raudzētavā
#17/29
No brīža, kad tiek drupināti graudi līdz brīdim, kad misa tiek pārvietota uz raudzētavu paiet aptuveni astoņas stundas. Vienā vārījumā tiek savārītas divas tonnas alus.
#19/29
Tikai vēsturiskajā alus darītavā strādā 23 darbinieki; visu iekārtu apkopes, remontus un uzturēšanu darbinieki veic paši.
#20/29
Raudzēšana ir visilgākais process. Aktīvais periods ir 7-10 dienas, kad alus misā esošos vienkāršos cukurus alus raugs pārraudzē alkoholā un ogļskābē, pēc tam notiek alus nogatavināšana zemā temperatūrā.
#21/29
Raudzētavā alus pavada vismaz 20 dienas vai pat ilgāk, atkarībā no alus šķirnes, tādēļ alu nav iespējams izgatavot ātri, norāda V. Čunka. Filtrēšanas laikā no alus atdala atlikušās olbaltumvielas un raugu, un pēc tam alus kļūst dzidrs. Filtrēšanai izmanto dabisku, no jūras dzīlēm iegūtu vielu – kizilguru. Nefiltrētās alus šķirnes protams netiek filtrētas.
#23/29
Aldaris bija pirmā vietēja alus darītava, kas tirgū ieviesa 0,33 litru stikla pudeles, taču Latvijā alus cienītāji joprojām lielā godā tur 0.5l iepakojumu, tādēļ liela daļa alus tiek pildīta arī puslitra stikla pudelēs.
#24/29
Vēsturiskajā alus darītavā gada laikā top vismaz septiņas jaunas alus šķirnes – tādējādi regulāri papildinot un mainot craft alus piedāvājumu.
#25/29
Pieprasītākais alus no alus darītavā ražotajām šķirnēm ir Mežpils.
#26/29
Baltijas lāgeris, kura tidzniecība sāksies pēc neilga laika.