Šajā piektdienā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ielūkoties Tālavas ķēniņa alus darītavas ražošanas procesos.
SIA Tālavas ķēniņa alus ir mikro alus darītava Vidzemē, senās letu valsts Tālavas teritorijā, šodienas Lizuma pagastā, stāsta uzņēmuma izpilddirektore Ilze Kamarūte. Alus darītāji radījuši ap 10 alus šķirnēm, no kurām populārākās ir iecienītas Rīgā un Vidzemē.
Viss Tālavas ķēniņa alus ir roku darbs, alus tiek raudzēts vaļējos ozolkoka kublos, ne mazāk kā mēnesi izturēts nogatavinot un nav ne pasterizēts, ne filtrēts, ne arī mākslīgi gāzēts.
Pēc uzņēmuma vadītāju domām, tādam produktam, kā alus ir jāsniedz ne tikai fizioloģisks, bet arī garīgs baudījums – sajūtas, asociācijas, ko cenšas sniegt Tālavas ķēniņa alus raksturo, piemēram, leģenda uz etiķetes, vai ainas, ar kuru palīdzību šīs sajūtas tiek nodotas:
Kā top alus uzņēmumā SIA Tālavas ķēniņa alus, iespējams apskatīt galerijā augstāk!
#1/10
Alus uzņēmumā sākas ar iesalu. Pamatā Tālavas ķēniņa alus izmanto Latvijas iesalu. Iesalu samaļ, saplacina, atbilstošā daudzumā no katra iesala veida, kā paredzēts receptē.
#2/10
Šādā placinātājā tiek samalti iesala graudi, tiem tiek saplacināts apvalks, tas ļauj izdalīties cukuriem, ko satur iesals.
#3/10
Malto iesalu ieber iejavošanas kublā, kur to pārlej ar karstu ūdeni. Svarīgi ievērot precīzu temperatūru. Iesals atdod dažādus cukurus, veidojas salds šķidrums – misa.
#4/10
Notecināto misu stundu vāra uz īstas uguns, vārīšanas laikā vairākas reizes pievieno apiņus rūgtumam un aromātam.
#5/10
Misu strauji dzesē ar speciālu misas dzesētāju. Misa nonāk ozolkoka kublā un tai tiek pievienots raugs. Alus rūgst nepilnu nedēļu, atkarībā no šķirnes. Tumšāki alus veidi norūgst lēnāk, gaišāki ātrāk.
#6/10
Pēc intensīvās rūgšanas alus nogatavojas vismaz 30 dienas vēsumā pēcraudzēšanas tvertnēs.
#7/10
Alu sapilda pudelēs vai speciālās muciņās. Alus vēl nostāv siltākā telpā aptuveni nedēļu, lai tajā esošais dzīvais raugs to padarītu nedaudz gāzētu.