Daļa sabiedrības izliekas, ka maksā nodokļus, bet valsts izliekas, ka tos iekasē
To intervijā DB stāsta bijusī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes direktora vietniece Ļubova Švecova, kura pašlaik ne tikai sniedz juridiskos pakalpojumus, bet arī lasa lekcijas par aktuālajiem krimināltiesību jautājumiem noziedzīgu nodarījumu atklāšanā un novēršanā nodokļu jomā Latvijā un Eiropā. Viņa pieteicās uz pašlaik vakanto VID ģenerāldirektora amatu, tika izvirzīta otrajai atlases kārtai, bet trešajai kārtai izraudzīto pretendentu vidū Ļ. Švecovas nav.
Fragments no intervijas:
«Ēnu ekonomikā apgrozās milzīgas summas, turklāt tā nav noslēgta un ierobežota ar kādas valsts robežām, un ar to cīnās faktiski visas valstis pasaulē. Latvija nav izņēmums. Melnā ekonomika ir būtisks izaicinājums jebkurai valsts varai. Tajā apgrozās milzīgas summas, un daļu no tām izmanto ne tikai tāpēc, lai nolīgtu izpildītājus, talantīgus un gudrus dažādu jomu speciālistus, tostarp juristus, finansistus. Sava daļa resursu tiek tērēta arī korupcijai – nopērkot konkrētos cilvēkus, kuri ieņem attiecīgus amatus. Vēl jāņem vērā masu mediju loma, jo bieži vien VID juridiski neko pateikt par nodokļu nemaksātāju nevar, bet sabiedriskā doma nostājas aizskartā pusē. Raugoties caur šādu prizmu, var iegūt pārsteidzošu skatījumu uz ne vienu vien atgadījumu Latvijas jaunāko laiku vēsturē. Šīs sērgas apkarošanā ir svarīgi, lai visi posmi strādā sazobē kā pulkstenis, jo, tiklīdz izkrīt viens posms, tā ir grūti panākt, lai vainīgie, vismaz izpildītāji, nonāktu uz apsūdzēto sola un bailēs no soda būtu gatavi izpaust organizētājus, kuri Latvijā nekad varbūt pat nebūtu bijuši.
Jāsaprot, ka tiem, kas vienreiz ir pamēģinājuši un kam ir izdevusies PVN krāpniecība, ir vēlme to atkārtot. VID uzdevums ir to nepieļaut, jo kādai jābūt drosmei, ja rafinētākajos PVN izkrāpšanas gadījumos ceļo tikai dokumenti un nekas vairāk vai vienas un tās pašas dārgas preces iet savdabīgu apli un šādas kustības rezultātā valsts atmaksā PVN par preču eksportu, kas nekad nav noticis. Šajā cīņā ir vajadzīgs arī sabiedrības atbalsts nodokļu maksāšanā, nevis tās līdzjūtība «cietušajam» blēdim.»
Kā piedāvājat panākt sabiedrības nostāšanos nodokļu maksāšanas pusē?
«Sabiedrība nesaņem informāciju un neredz vai nespēj saredzēt reālos ieguvumus no nodokļu maksāšanas. Tādējādi cilvēki vairāk domā par to, kā varētu nesamaksāt nodokļus pilnā apmērā. Valsts pārvaldē strādājošie saņem kritiku, ka tikai tērē nodokļu maksātāju naudu un neko nedara vai nevar izdarīt. Vēl trakāk – daļa sabiedrības izliekas, ka maksā nodokļus, bet valsts izliekas, ka tos iekasē. Patiesībā tā ir kā bērnu spēlē, kur visi, rādot attiecīgu žestu, var arī teikt nepatiesību. Ir izveidojies apburtais loks, kura pārraušanai nepieciešamas kardinālas pārmaiņas ne tikai cilvēku domāšanā, bet arī nodokļu politikā un taisnīga, ātra soda sasniegšanai vainīgajam. Tas nav tikai un vienīgi VID vadītāja uzdevums, bet valdības un visas valsts uzdevums mainīt attieksmi pret nodokļu maksāšanu un nodokļu maksātājiem.»
Visu interviju Jāmaina nodokļu maksāšanas kultūra lasiet 20. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.