Valsts pārvalde Latvijā vēl tikai domā par ekonomiski efektīvāku darbību. Tā intervijā Db pauž VID ģenerāldirektors Dzintars Jakāns. Viņš arī uzsver, ka pēdējo mēnešu laikā atkal uzlabojusies nodokļu iekasēšana, un šim pieaugumam ir tendence turpināties.
Pēdējā laikā daudz runāts par to, ka valsts ieņēmumi nodokļu veidā samazinās, turklāt nākotnē šis process tikai pasliktināšoties. Kāda tad īsti ir situācija?
Nodokļu ieņēmumi ir samazinājušies, salīdzinot tos ar pagājušo gadu. Savukārt, runājot par šo gadu, tendences jau ir citādas. Pēdējos divus mēnešus situācija ir uzlabojusies - aprīlī pret martu jau bija nodokļu ieņēmumu uzlabojums. Varbūt tas nav tik liels, lai par kaut ko ļoti jūsmotu - 26 miljoni latu, bet, manuprāt, tas liecina par to, ka, iespējams, esam sasnieguši ekonomikas kritiena bedri un pamazām kāpjam no tās ārā. Visvairāk šīs tendences nosaka procesi saistībā ar PVN. Šā nodokļa atmaksas, salīdzinot abus minētos mēnešus, ir ļoti līdzīgas - tas nozīmē, ka neesam pārtraukuši šīs atmaksas procesus.
Kuras ir tās nodokļu pozīcijas, kur situācija ir kritiskākā, kas rada lielākās bažas?
Izpildījušies nav plānotie ieņēmumi gan attiecībā uz PVN, gan akcīzes nodokli, vieglo auto un motociklu nodoklis. Savukart līdz aprīlim bija vērojams pieaugums uzņēmumu ienākumu nodokļa (UIN) jomā, kas tiek maksāts par iepriekšējiem periodiem. Šogad, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, gada pārskatus līdz aprīlim iesniedza arī lielie uzņēmumi, kas to var darīt līdz pat augustam. Protams, šie pārskati bija ar «-» zīmi, un tādējādi bija nepieciešamība pārskatīt un atmaksāt uzņēmējiem jau iepriekš avansā pārmaksātās UIN summas. Līdz ar to pagājušajā mēnesī bija vērojams straujš ieņēmumu samazinājums no UIN. Arī šī tendence nav nekas jauns.
Neesi abonents? Piesakies uz 2 nedēļu testa abonementu šeit!