Vārdos Latvijā ir izcils atbalsts inovāciju un inovatīvu produktu ražošanai, taču darbos redzams tieši pretējais, jo lēmumu pieņēmēji – ierēdņi – netic reāliem projektiem un tie paliek bez ES struktūrfondu atbalsta.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Amber Wood līdzīpašnieks Ivars Akerfelds. Viņš ir ļoti vīlies par Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, kā arī to pārraugošās Finanšu ministrijas lēmumu pieņēmēju – ierēdņu – rīcību, savulaik 2017. gadā noraidot (neticot) uzņēmuma idejai par jauna divslāņu grīdas dēļu savienojuma izgatavošanas tehnoloģiju un tam liedzot pieeju ES struktūrfondu līdzfinansējumam.
Fragments no intervijas
Kāda ir pašreizējā situācija?
Divējāda – priecīga un vienlaikus arī bēdīga. Proti, es priecājos, jo 2021. gadā SIA Amber Wood saņēma Eiropas patentu jaunam divslāņu grīdas dēļu savienojumam, tā izgatavošanas tehnoloģijai. Saņemtais Eiropas patents ir vairāku gadu darba rezultāts. Bēdājos, jo šādas tirgū pieprasītas produkcijas ražošanai nav atbilstošas tehnoloģijas, lai produktu ražotu lielā apjomā un ar optimālu ražošanas pašizmaksu. Jā, šogad uzņēmums vienu no vairākām ražošanai nepieciešamajām iekārtām iegādājās, bet ar to vien ir par maz.
Būtībā situācija ir tipiska nelielam ražošanas uzņēmumam, jo esam izdomājuši un patentējuši savu neatkārtojamo ideju par neierobežota garuma divslāņu grīdas dēļu ražošanu, bet paši to nespējam piedāvāt atbilstoši pircēju pieprasījumam. Šis produkts ir pārdots, vēl pirms tas sākts ražot, neskatoties uz to, ka produkts ir cenu segmentā 100–200 eiro/ m2 , tas ir vidēji 4–6 reizes dārgāk nekā parastā izpildījuma divslāņu grīdas dēļi.
Pieprasījums daudzkārt pārsniedz ražošanas iespējas. Šādas paradoksālas situācijas varēja arī nebūt, ja vien 2017. gadā Centrālās finanšu un līgumu aģentūras, kā arī to pārraugošās Finanšu ministrijas lēmumu pieņēmēji – ierēdņi – būtu noticējuši reālam projektam bez skaista pasaku sižeta.
Atgādināšu, ka ES struktūrfondu programmā jaunu produktu ieviešanai ražošanā bija plānots sadalīt 60 milj. eiro uzņēmumu projektiem, kuri paredzētu iegādāties tādas tehnoloģiskās iekārtas, kādu nav nevienam citam un kādas vēl nav pat saražotas, taču cerētā atbalsta vietā ne tikai Amber Wood, bet arī daudzi citu uzņēmēju iesniegtie projekti ir noraidīti, jo pēc eksperta slēdziena “nekā inovatīva nav” vai arī “tas jau ir”.
Vai tik skarbs vērtējums nav tāpēc, ka Amber Wood nebija to uzņēmumu vidū, kuru projekti tika uzskatīti par labākajiem?
Laiks ir pagājis, patentu uzņēmums ir saņēmis un reģistrējis ne tikai Latvijā, bet, piesaistot specializēto kompāniju no Lielbritānijas, arī ieguvis Eiropas patentu, par to iztērējot kaudzi naudas, taču bez tā ekonomiskā efekta gan uzņēmumam, gan valstij, kāds tas varēja būt.
Visu interviju lasiet 14.septembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!