Deficīts valsts konsolidētajā budžetā šā gada pirmajā pusgadā bija 9,8 miljoni latu, kas ir par 265 miljoniem latu mazāk nekā pērn attiecīgajā laika periodā.
To pamatā noteica ievērojami straujāks kopējo ieņēmumu pieaugums, skaidro Finanšu ministrijā (FM). Deficīts 9,8 miljonu latu apmērā radies, ņemot vērā 48,3 miljonu latu pārpalikumu valsts pamatbudžetā un 58,1 miljona latu deficītu speciālajā budžetā. «Pārpalikuma palielināšanos valsts pamatbudžetā, salīdzinot ar šā gada pirmajiem pieciem mēnešiem, ietekmēja saņemto dividenžu pieaugums nenodokļu ieņēmumos šā gada jūnijā,» norāda FM. Tāpat Eiropas Komisija ir atjaunojusi Eiropas Savienības (ES) fondu maksājumus Latvijai, kā rezultātā jūnija beigās tika saņemti maksājumi 39 miljonu latu apmērā.
Budžeta ieņēmumu stabilo pieaugumu FM skaidro ar labiem valsts tautsaimniecības izaugsmes rādītājiem jūnijā, kā arī pirmajā pusgadā kopumā. Tomēr šā gada otrajā pusgadā prognozētā ekonomikas attīstības palēnināšanās, kas ir saistīta ar ārējās vides pasliktināšanos šā gada pirmajā pusgadā, kā arī tās nenoteiktību, turpmāk radīs ietekmi uz fiskālajiem rādītājiem, tādēļ turpmāka budžeta izpilde būtu jāvērtē piesardzīgi, atzīst ministrijā.
Šā gada janvārī – jūnijā valsts pamatbudžeta ieņēmumi veidoja 1,522 miljardus latu, tostarp 68% bija nodokļu ieņēmumi. Valsts pamatbudžeta nodokļu ieņēmumi bija 1,038 miljardi latu, kas ir par 20,2% vairāk nekā 2011. gada atbilstošajā periodā, liecina Valsts kases operatīvie dati. FM piebilst, ka visu nodokļu ieņēmumi bija lielāki nekā pērn atbilstošajā periodā, tostarp pievienotās vērtības nodokļa (PVN) ieņēmumi pieauga par 21%, uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumi – par 44,7% un akcīzes nodokļa ieņēmumi – par 8,9 procentiem. Tomēr gan kopējo, gan lielāko nodokļu ieņēmumu pieauguma temps kopš šā gada februāra ir samazinājies. Turklāt ar šā gada 1. jūliju PVN pamatlikme samazināta no 22% līdz 21%, tādēļ tiek prognozēts mērenāks šī nodokļa ieņēmumu pieauguma temps.
Valsts pamatbudžeta izdevumi šā gada pirmajā pusgadā veidoja 1,474 miljardus latu un kopumā bija 2011. gada atbilstošā perioda līmenī. Analizējot atsevišķas izdevumu pozīcijas, FM min, ka izdevumi pieauga kārtējiem maksājumiem ES budžetā un starptautiskajai sadarbībai (par 17,2 miljoniem latu jeb 23,7%), subsīdijām un dotācijām (par 12,5 miljoniem latu jeb 3,0%), bet izdevumi samazinājās savstarpējiem transfertiem (par 31,4 miljoniem latu jeb 11,1%). Tomēr šīs izmaiņas atbilst šajā gadā plānotajām attīstības tendencēm, uzsver FM. Speciālā budžeta deficīts pirmajā pusgadā, salīdzinot ar 2011. gada pirmo pusgadu, samazinājies par 43,9 miljoniem latu. Situācija speciālajā budžetā saglabājas līdzīga iepriekšējo mēnešu tendencēm –
ieņēmumu pieaugums bija ievērojami lielāks par izdevumu pieaugumu – kas skaidrojams ar darba samaksas palielināšanos un darba ņēmēju skaita pieaugumu.