Pirkšanas un pārdošanas darījumu (M&A) aktivitāte laika periodā no šī gada maija līdz augustam ir samazinājusies salīdzinājumā ar šī gada pirmajiem četriem mēnešiem, liecina jaunākais Prudentia M&A FOLIO apskats.
Atvaļinājumu sezonas periodā Baltijā tika izziņots 51 darījums, kas ir par 20% mazāk nekā 2016. gada pirmajos četros mēnešos, kad tika izziņoti 64 darījumi. Turklāt šī perioda darījumu skaits ir arī samazinājies salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo vasaras periodu (14% mazāk izziņotu darījumu). Neaktīvākie šī perioda mēneši bijuši jūlijs un augusts, kad bija vērojami attiecīgi 12 un 8 M&A darījumi.
Neskatoties uz mazo M&A aktivitāti šī gada vasaras sezonā, 2016. gada darījumu skaits Baltijā no janvāra līdz augusta beigām salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgajiem mēnešiem ir kāpis par 6%. Ņemot vērā iepriekšējo trīs gadu Baltijas M&A tendenci gada pēdējo četru mēnešu laikā, ir pamats domāt, ka 2016. gads kopumā noslēgsies ar relatīvi augstu M&A darījumu skaitu.
Pieminēšanas vērts ir Apvienotās Karalistes M&A tirgus, uz kuru ietekmi atstāja pirms referenduma esošais tirgus noskaņojums un neskaidrība par reģiona nākotni. Ekonomistu un nozaru ekspertu izteiktās spekulatīvās prognozes par sekām, kas gaidāmas Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības rezultātā jeb tā sauktajā Brexit, ievērojami samazināja M&A darījumu akumulēto vērtību (Q2’16 pret Q2’15 samazinājums par vairāk nekā 80%).
Investoru piesardzība un investīciju lēmumu iepauzēšana Brexit neskaidrības dēļ daļēji ir atstājusi negatīvu iespaidu arī uz Baltijas tirgus M&A aktivitāti šajā periodā.
Analizētajā periodā pircēji ir izrādījuši ļoti lielu interesi Baltijas tirdzniecības veikalu iegādē. No maija līdz augustam tika izziņoti 4 tirdzniecības centru iegādes darījumi, turklāt trīs no tiem ir bijuši tieši Latvijā. MAXIMA mazumtirdzniecības ķēdes īpašnieks Vilniaus Prekyba UAB par vairāk nekā 400 milj. eiro iegādājās Akropolis tirdzniecības centru un citus aktīvus, lai gan jāpiemin, ka šis darījums ir vienas grupas ietvaros, kā arī notiek tiesāšanās starp akcionāriem.
Latvijas tirdzniecības centri Rīga Plaza, Domina” un Atrium Azur tika pārdoti attiecīgi par 93,4, 74,5 un 12,5 milj. eiro.
Domina pircējam EfTEN Capital, Baltijas komerciālā nekustamā īpašuma investīciju fondam, šis bija jau otrais pirkums šajā periodā. Šie darījumi indicē, ka investori prognozē augošu iedzīvotāju pieprasījumu pēc patēriņa precēm, kas atspoguļotos tirdzniecības centru telpu noslogojumā. Ielūkojoties pēdējo gadu pārdoto patēriņa preču indeksa attīstībā var secināt, ka investīcijas šajā sektorā ir ekonomiski pamatotas. Prudentia ir priecīga paziņot, ka maijā noslēdzās tās organizēts privāta kapitāla piesaistes darījums Latvijas nacionālajai aviokompānijai airBaltic. Darījuma rezultātā airBaltic piesaistīja jaunu kapitālu aptuveni 131,1 milj. eiro apmērā, kur Latvijas Republika un vācu finanšu investors Ralfs-Dīters Montāgs-Girmess attiecīgi ieguldīja aptuveni 80 un 51,1 milj. eiro. Līdzekļi tiks izmantoti jaunās flotes Bombardier CS300 iegādei un jaunu maršrutu attīstībai.
Šajos četros mēnešos 29 darījumos (57% no kopējā M&A skaita) investors un iegādātais uzņēmums pārstāvēja vienu un to pašu Baltijas valsti. Salīdzinājumā ar 2016. gada pirmajiem četriem mēnešiem, kad vienas valsts ietvaros tika izziņoti 49% no visiem darījumiem, vasaras periods ir bijis mazāk starptautisks. Var secināt, ka ar M&A palīdzību kompānijas ir mērķtiecīgi stiprinājušas savas pozīcijas tieši vietējā tirgū. Arī šis analīzes periods investoru griezumā neatšķiras no iepriekšējā – Igaunijas investori turpina būt visaktīvākie šajā reģionā, izziņojot kopā 20 pirkšanas darījumus.
Toties Lietuvas un Latvijas uzņēmumi investora lomā bijuši attiecīgi 11 un 7 M&A darījumos. Industrijas apskats un darījumu veidi Baltijas M&A tirgū īpaši aktīva ir bijusi nekustamā īpašuma nozare. Turklāt šī aktivitāte atspoguļojas gan darījumu skaitā, gan transakciju vērtībā. Pieejamā informācija rāda, ka šajā nozarē kopējā darījumu summa bijusi 588 milj. eiro apmērā (82% no kopējās publiski pieejamās Baltijas M&A transakciju summas).
Savu nozīmīgumu turpina apliecināt arī industriālo un komerciālo pakalpojumu nozare, aizņemot 22% no visiem izsludinātajiem Baltijas M&A darījumiem periodā no 2016. gada maija līdz augustam. Iepriekšējā Prudentia M&A FOLIO tika pieminēts menedžmenta izpirkšanas darījums IT&T nozarē. Arī šajā periodā tika izziņots viens šāds darījums, kad par 15 milj. eiro IT konsultāciju uzņēmuma Nortal AS darbinieki un jau esošie akcionāri iegādājās 50% šīs kompānijas akcijas no privātā kapitāla fonda Enterprise Investors un finanšu pārvaldītāja LHV Group. Šāda tipa transakcijas IT&T nozarē apliecina to, ka uzņēmuma vadība un darbinieki absolūti apzinās šīs nozares nozīmīgumu un potenciālu. Gluži nemainīga paliek tendence pircēju iedalījumā pēc to veida, iezīmējot stratēģiskos darījumus kā vispopulārākos Baltijas M&A tirgū. Arī 2016. gada periodā no maija līdz augustam 70% no visām transakcijām investors bija stratēģis.
Galerijā augstāk iespējams uzzināt, kuri bijuši lielākie M&A darījumi Baltijā periodā no 2016. gada maija līdz augustam!
#1/4
Iegādātais uzņēmums (valsts): Akropolis tirdzniecības centri (Lietuva)
Investors (valsts):Vilniaus Prekyba UAB (Lietuva)
Darījuma vērtība (milj. EUR): >400
#2/4
Iegādātais uzņēmums (valsts): airBaltic (Latvija)
Investors (valsts): Latvijas valsts un privātais investors
Darījuma vērtība (milj. EUR): 131,1
#3/4
Iegādātais uzņēmums (valsts): Rīga Plaza tirdzniecības centrs (Latvija)
Investors (valsts): N/A
Darījuma vērtība (milj. EUR): 93,4