Pagājis jau mēnesis kopš Latvija kļuvusi par 18 eiro zonas dalībvalsti un ieviesusi vienu no nozīmīgākajām valūtām globālajos finanšu tirgos - eiro. Kādi secinājumi?
Kopumā šim notikumam vajadzētu atstāt ilgstošu pozitīvu ietekmi uz valsts ekonomisko stabilitāti un attīstību. Raugoties ilgtermiņā, šis fakts padara Latviju par uzticamāku starptautiskā biznesa partneri gan eiro zonā, gan ārpus tās. Mēs sagaidām, ka tā rezultātā palielināsies Latvijas eksporta apjomi. Jo tādējādi Latvija var paplašināt starptautisko tirdzniecību, kas, savukārt, palielinās pārrobežu naudas plūsmas – it īpaši uzņēmējdarbības segmentā. Tāpēc, manuprāt, šīs ir labas ziņas Latvijas ekonomikai ilgtermiņa perspektīvā.
Arī starptautiskajam maksājumu tirgum tās ir pozitīvas tendences. Palielinoties starptautisko naudas pārskaitījumu plūsmai, paveras jaunas iespējas šajā industrijā. Tiesa, galvenās izmaiņas būs novērojamas jomās, kur tirdzniecībai nepieciešama valūtas maiņa.
The Guardian norāda, ka 2012.gadā vislielākā naudas plūsma no Latvijas virzījās uz Krieviju (76 miljoni eiro), uz Lietuvu (35 miljoni eiro) un Ukrainu (24 miljoni eiro). Tajā pašā gadā, visvairāk naudas uz Latviju tika nosūtīts no Krievijas (188 miljoni eiro), ASV (60 miljoni eiro) un Apvienotās Karalistes (52 miljoni eiro). Kā redzams, visas šīs valstis ir ārpus eirozonas, taču tās ir un, visticamāk, arī turpmāk būs galvenie Latvijas tirdzniecības partneri. Tas nozīmē, ka neskatoties uz Latvijas atrašanos eirozonā, lielākā daļa cilvēku, kuri sūta naudu uz un no Latvijas, tā arī turpmāk būs jākonvertē uz attiecīgām valūtām. Kā rāda Finanšu un kapitāla tirgus komisijas publicētie dati, līdz pērnā gada augustam vien, Latvijā strādājošās bankas no tirdzniecības ar ārvalstu valūtām nopelnījušas 36 milj. latus, savukārt, 2012. gadā – 79 milj. latu.
Eiro ieviešana Latvijā pavērusi arī jaunus horizontus valūtas darījumiem ar dolāriem, jēnām un citām pasaulē dominējošām valūtām. Taču ar eiro vien nepietiks, lai rosinātu šādus darījumus.Tam nepieciešams atbalsts, ko sniedz gan privātā, gan valsts sektora iniciatīvas. Tomēr eiro veido spēcīgāku pamatu ilgtspējīgai globālai valūtas maiņai un nodrošina jaunas naudas plūsmas.
No otras puses eiro - eiro pārvedumi vairs nebūs tik pievilcīgi dažādiem starptautisko maksājumu uzņēmumiem, pateicoties ievērojami zemākām SEPA izmaksām šajos pārskaitījumos. Tomēr ne visas bankas eirozonā piedāvā SEPA maksājumus un ne visām bankām ir vienota zemāku izmaksu struktūra.
Līdz šim visstraujāk augošais starptautisko naudas darījumu kanāls Latvijas emigrantiem un komersantiem ir bijusi Apvienotā Karaliste (AK) un britu mārciņas. Saskaņā ar jaunākajiem datiem, AK dzīvo un strādā gandrīz 100 tūkst. Latvijas iedzīvotāju. Vairums no viņiem sūta naudu uz mājām, lai atbalstītu draugus un ģimeni. Tikai pāris mēnešus pēc mūsu pakalpojuma ieviešanas starp EEZ valstīm un Latviju pagājušā gada nogalē, varējām novērot, ka tūkstošiem cilvēku aktīvi pievienojās un izmantoja TransferGo piedāvāto servisu starptautiskajiem maksājumiem. Tas nozīmē, ka šādi pakalpojumi šobrīd ir ļoti aktuāli. Ja līdz 2014.gadam mēs palīdzējām cilvēkiem ietaupīt naudu, veicot mārciņu un latu konvertāciju, tad tagad mēs šo pašu pakalpojumu sniedzam, veicot maiņu no mārciņām uz eiro.
Lai arī esmu pārliecināts, ka eiro ieviešana pavērs plašākas iespējas starptautisko maksājumu nozarē, jācer, ka šī pozitīvā ietekme būs ilgtermiņa.