Igaunijas privātais dabasgāzes apgādes uzņēmums "Eesti Gaas" šajā apkures sezonā pirmo reizi gāzes glabāšanai izmanto ne tikai krātuvi Latvijā, bet arī Polijā un Vācijā.
"Mēs jau kopš pavasara esam veidojuši gāzes krājumus ziemai. Tā kā mūsu darbība tagad sniedzas no polārā loka līdz Vācijas robežai, mēs izmantojam krātuves vairākās valstīs," sacīja "Eesti Gaas" ģenerāldirektors Marguss Kāziks.
"Gāzes cenas pašlaik ir zemākas nekā pagājušajā ziemā, un, ja tirgus saglabāsies stabils, cenas līdz pavasarim varētu vēl vairāk samazināties. Raugoties ilgtermiņā, ir pamats optimismam - tiek būvēti vairāki jauni termināļi un eksporta projekti, un pasaules gāzes tirgū notiek pāreja no strukturālā deficīta uz pārpalikumu, kam vajadzētu veicināt vēl zemākas cenas," viņš teica.
Iepriekšējā apkures sezonā gāzes patēriņš Igaunijā salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu palielinājās par gandrīz 40%, bet plašākā Somijas un Baltijas reģionā - par 50%.
Pieaugums saistīts ar to, ka ziema bija aukstāka nekā vidēji, būtiski saruka gāzes cena un tika izmantoti droši piegādes ceļi no rietumiem. No oktobra līdz februārim gāzes patēriņš Igaunijā sasniedza 2,45 teravatstndas (TWh), janvārī sasniedzot 0,73 TWh. Tajā pašā laika posmā Somija un Baltijas reģions patērēja 26 TWh, no kurām 7,1 TWh tika patērētas tikai janvārī.
Gāzes piegāde Baltijas un Somijas reģionam galvenokārt notiek no sašķidrinātās dabasgāzes termināļiem Klaipēdā, Lietuvā, un Inko, Somijā. Sašķidrinātā dabasgāze, ko galvenokārt iegūst no ASV un Norvēģijas, tiek nogādāta šajos termināļos, atkārtoti gazificēta un pa cauruļvadiem piegādāta klientiem. 'Eesti Gaas" piegādā aptuveni vienu trešdaļu reģiona gāzes, un šogad ir paredzēti 15 piegādes periodi Inko un trīs Klaipēdā.
"Eesti Gaas", kas starptautiskI darbojas ar zīmolu "Elenger", ir lielākais privātais enerģētikas uzņēmums Somijas un Baltijas reģionā. Uzņēmums darbojas sešos tirgos - Somijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Lietuvā, Polijā, Polijā un Vācijā - un apkalpo vairāk nekā 400 000 klientu. Uzņēmuma darbība ietver enerģijas pārdošanu un tirdzniecību, infrastruktūras attīstību un enerģijas ražošanu. Uzņēmumā strādā 900 darbinieku, un pagājušajā gadā tā ieņēmumi sasniedza 1,022 miljardus eiro.
"Eesti Gaas", kas pieder Igaunijas investīciju kompānijai "Infortar", ir Latvijā vienīgā dabasgāzes sadales sistēmas operator "Gaso" īpašnieks.