Pīt vainagus, izjust kopābūšanu un gavilēt no sirds, to Jāņos iesaka zāļu sieva Līga Reitere, piektdien, 22.jūnijā raksta laikraksts Dienas Bizness.
«Jāņos piedien daudz līgot. Līgo no – uz. Tā ir pāreja, jauns laiks – no pilnzieda uz pilnbriedu, uz auglību. Es kā saimniece, kā māte, kā vecmāmiņa, kā sieviete, kā cilvēks līgoju. Es kā dabas daļa līgoju. Līgo līdzi saulei, laikam, ritējumam. Saulgriežos ir garā diena un īsā nakts, pilnzieds. Šogad gan pilnzieds ir pirms Jāņiem un laikā, kad sāksies astronomiskā vasara, vairs nebūs pilnzieda,» stāsta zāļu sieva. Viņa atklāj, ka Jāņos gribētu piedzīvot dziedāšanu ar gavilēšanu, skurbumu no smaržas, zaļuma, ziedu daudzveidības, no krāsas, no skriešanas, diešanas, dejošanas, no gulēšanas zālē vai sienā, no ļaušanās vējam. Tiesa, to var darīt arī citās dienās. Kad ir īsais, siltais, baltais nakts laiks, tad vēl jo vairāk cilvēki domā, ka dabā viss uz auglību rosās, vēl jo vairāk to kāro piedzīvot – apreibt no smaržas, mīlas, no ziedu daudzveidības, dziesmu gaviles. «Apreibt ne tikai no alus un bučas, bet dabas. Tas ir tas reibinošais, kas pilnziedā kārojas, – plandošais bruncis, kas vijīgs pie auguma, rosinošs un kairinošs,» teic zāļu sieva.
Papardīte uzziedēja zeltītiem ziediņiem. Paparde ir mūžsenais augs, kas no aizlaikiem saglabājies līdz mūsdienām un zied un aug pilnīgi savādāk. Tas nozīmē, ka zieds ir auglībai, – kāds jauns sākums, mīlestības plaukums. Papardes zieds gan zied ne tikai Jāņu naktī. Līga Reitere neslēpj, ka jautājums par papardes ziedu dažkārt kaitina, jo «cilvēki meklē nevis dziļo zemtekstu un viedo ziņu no tautasdziesmām un tradīcijām, bet meklē seklo virstekstu un tad tajā seklumā rok kā pa dubļiem». Viņasprāt, katram cilvēkam caur līdzībām jāizprot sava līdzība un nozīme dzīvē. Tā ir mācība un pamācība. Arī katram zemtekstam un sapratnei ir savs līmenis. Lai ietu dziļumā, jāmācās izprast sevi, dabu, saskaņu, jo «dziļumā iet tikai caur saskaņu».
Liela vērtība Jāņu laikā ir dziedāšanai. «Esam dziedoša tauta, dziedam vienmēr, bet Jāņos tā ir kā svētība. Ir daudz lēnu, meditatīvu tautasdziesmu, kas izskan kā lūgšana. Tad var aizlūgt par dievišķiem spēkiem, dabu, māju, ģimeni, sevi pašu. Izdziedāt sevi, sadziedāties ar citiem, pašam stiprākam un gudrākam būt,» vēl Līga Reitere.
Visu rakstu Dzīvot un izdzīvot Jāņus lasiet 22.jūnija laikrakstā Dienas Bizness!