11. Saeimas deputāts un tautas mūzikas instrumentu kolekcionārs Gunārs Igaunis (ZRP) pirms ievēlēšanas parlamentā bijis sava novada kultūras dzīves aktīvists. Tajā skaitā ar Kandžas muzeja palīdzību centies piesaistīt Rēzeknes novadam tūristus, vēsta laikraksts Diena.
Šobrīd gan muzejs nestrādājot - nav tūrisma sezona -, bet arī iepriekš tas ticis veidots likuma normu robežās - no novada domes saņemtas visas nepieciešamās atļaujas, laikrakstam skaidrojis pats deputāts.
Dienas aptaujātie G. Igauņa partijas biedri kolēģa nodarbi vērtējuši atzinīgi un viņu pat uzslavējuši par novada kultūrvēstures popularizēšanu.
«Šmakouka, šmakouceņa, dzimtenīte, samagonka, kandža, pašbrūvētā... Kā tik mēs neesam dzirdējuši saucam šo neskaitāmiem aizliegumiem un piedzīvojumiem apvīto dzērienu. Laiki mainās un viss pamazām kļūst par vēsturi, bet ir iespēja apskatīt kādus vēl dzīvus saglabājušos šmakoukas tecināšanas aparātus un dzirdēt stāstu par tās gatavošanas procesu,» Gaigalavas pagastā atrodamais muzejs dzejiski aprakstīts Rēzeknes novada interneta vietnē.
G. Igaunis skaidrojis, ka, kopš kļuvis par deputātu, muzejs piederot viņa sievai, jo tā vadīšana neesot bijusi savienojama ar deputāta darbu.
ZRP frakcijas deputāts Kārlis Eņģelis par kolēģa bijušo nodarbi esot augstās domās: «Ziniet, Vācijā ir alus muzeji, Skotijā viskija muzeji, tad kādēļ lai Latgalē nebūtu kandžas muzeja, jo acīmredzot zināma vieta šī novada kultūrvēsturē šim dzērienam ir. Alkohola reklāma mūsdienās ir uz katra stūra, un kandžas muzejs nebūs tas, kas veicinās nepareizu izpratni par tā lietošanu. Nav nekā slikta, ja tiek papētīta vēsture un cilvēki tajā izglītoti.»
Savukārt Guntars Bilsēns, kura krēsls Saeimas sēžu zālē atrodas blakus G. Igauņa vietai, Dienai atzinis, ka šāda kolēģa nodarbe viņam esot pārsteigums. «Cik nu es esmu novērojis, viņš ir aizrautīgs muzikants, ģimenes cilvēks un pats to savu produktu nelieto,» pajokojis deputāts.