Darba devēju un darbinieku attiecībās jaunus vaibstus jau ir iezīmējis Covid-19, un iespējams, ka drošas darba vides jautājumā koronavīruss raisīs darba strīdus, kuru slāpēšanai varētu būt nepieciešams valdības un parlamenta pieņemts skaidrs normatīvais regulējums.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta zvērinātu advokātu biroja Sorainen zvērināts advokāts Andis Burkevics. Viņš atzīst, ka koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi un ar tiem saistītie ierobežojumi darba attiecībās ir izveidojuši nosacītu pelēko zonu.
Fragments no intervijas
Vairāki uzņēmumu vadītāji pieļauj, ka perspektīvā nāksies atlaist no darba tos darbiniekus, kuri būs atteikušies vakcinēties, jo pretējā gadījumā viņi var būt tie, kuri atnes infekciju un to izdala saviem kolēģiem, tādējādi paralizējot darbu. Vai darba tiesiskās attiecības regulējošie normatīvie akti Latvijā to pieļauj?
Pašlaik nevienā normatīvā aktā nav nekas teikts par obligātu vakcinēšanos pret Covid-19, un līdz ar to arī nekāda īpaša tiesiskā regulējuma attiecībā uz šo jautājumu darba tiesībās nav. Latvijā ir Ministru kabineta pieņemti Vakcinācijas noteikumi, kas nosaka obligātu vakcināciju pret noteiktām slimībām konkrētās jomās un profesijās strādājošajiem. Covid-19 šo slimību skaitā nav. Pieļauju, ka kaut kādām profesijām perspektīvā varētu arī parādīties obligāta prasība par vakcināciju pret Covid-19, taču tam jābūt Ministru kabineta lēmumam. Šaubos gan, ka obligātu prasību vakcinēties varētu attiecināt uz pilnīgi visiem strādājošajiem. Darba devējam darbinieku, kas nevēlas vakcinēties, likumīga iespēja atlaist būs tikai tad, ja tā būs kā obligāta prasība strādāšanai konkrētā profesijā vai darba vietā. Pats darba devējs šādu prasību nevar izvirzīt, bet, protams, var mēģināt pārliecināt savus darbiniekus tomēr vakcinēties. Protams, iemeslus darba attiecību izbeigšanai vienmēr varēja un varēs atrast, bet noteikti, vismaz pašlaik, to nevar pamatot ar darbinieka atteikšanos vakcinēties, jo vakcinācija ir brīvprātīga.
Vai cilvēki, kuri būs inficējušies ar koronavīrusu pie kāda pakalpojumu sniedzēja, kurš nav vakcinējies pret Covid-19, var celt prasību tiesā par nodarīto zaudējumu piedziņu?
Lai arī par Covid-19 nevienā normatīvā aktā tieši tā nav noteikts, tomēr Latvijas Civillikums šādu iespēju paredz. Manuprāt, tā gan vairāk ir teorētiska, nevis praktiska iespēja. Proti, pat situācijā, kad kāds cilvēks ir inficējies ar Covid-19, viņam ir jābūt spējīgam pierādīt, kur viņš ir inficējies ar šo slimību un kurš pakalpojuma sniedzējs (piemēram, taksometra vadītājs, frizieris, pārdevējs u.tml.) ir pārkāpis valsts noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus, piemēram, nav lietojis sejas aizsargmasku, dezinficējis rokas, nav bijuši attiecīgie norobežojumi (plastikāta aizsegi) u.tml. Pierādījumu savākšanas pienākums ir uzlikts prasītājam.
Visu interviju lasiet 8.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!