Nodokļu nemaksātāji saņem no valsts visus labumus, ko praktiski nodrošina nodokļu maksātāji, norāda Compensa Life Latvijas filiāles vadītājs Viktors Gustsons.
Līdz ar to nodokļu nemaksātājiem nav stimula prasīt darba devējam legalizēt atalgojumu un maksāt nodokļus par faktiskajiem ienākumiem.
Tādēļ Compensa Life pārstāvis atbalsta iniciatīvu sasaistīt valsts apmaksātu veselības aprūpi ar nodokļu nomaksu, uzsverot, ka šis ierosinājums ir atbalstāms un ka tas būtu viens no efektīvākajiem veidiem cīņā ar ēnu ekonomiku un aplokšņu algām.
Statistika liecina, ka 35% no visiem nodarbinātajiem nodokļus maksā no minimālās algas – proti, no 200 latiem. Tajā pašā laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs saņem pilnu valsts finansētu veselības aprūpes grozu, kaut gan šo pakalpojumu kopums tiek veidots balstoties uz vidējiem rādītājiem par budžetā ienākošo nodokļu apjomu, uzsver V.Gustsons.
Tāpat problēma slēpjas apstāklī, ka daudzi no Latvijas emigrējušie iedzīvotāji uz laiku atgriežas mājās, lai saņemtu salīdzinoši daudz lētākos veselības aprūpes pakalpojumus, taču Latvijā nodokļus nemaksā vispār. Līdz ar to pašreizējais tiesiskais regulējums faktiski ir nodokļu nemaksātājus atbalstošs, kas pieļauj situāciju, ka vieni saņem pakalpojumus uz citu nomaksāto nodokļu rēķina
Nodokļu nomaksas stimulējošie mehānismi ir daudz efektīvāki, nekā represīvie, jo tādējādi valsts skaidri definē un parāda, kādi ir ieguvumi tiem uzņēmējiem un iedzīvotājiem, kuri godīgi izpilda savas saistības pret valsti.
Veselības aprūpes piesaistes nodokļu nomaksai sistēmā, cilvēkiem, kas saņem naudu aploksnē, jārēķinās ar konsekvencēm, īpaši gadījumos, kad rodas nopietnas veselības problēmas un nepieciešamība pēc sarežģītām ārstnieciskajām procedūrām (operācijas u.c.).Tā kā pilnās izmaksas šādām medicīniskām manipulācijām ir ļoti augstas un ministres ierosinājumu ietvaros tās būtu jāsedz no privātajiem ienākumiem, nodokļu nemaksātāji būs spiesti saviem darba devējiem atgādināt un uzstāt par nepieciešamību legalizēt visu atalgojumu.