Latvijas piens plāno realizēt vairākus projektus un nodrošināties ar apgrozāmajiem līdzekļiem.
Lai veicinātu SIA Latvijas piens rūpnīcas attīstību un aktīvāku eksporta tirgu apgūšanu, īpašnieki risina sarunas par investora piesaisti, liecina kompānijas sniegtā informācija. DB veidotajā TOP 500 pēc neto apgrozījuma SIA Latvijas piens 2012. gadā ierindojās 267. vietā.
Viens no kompānijas dibinātājiem, Trikāta KS valdes priekšsēdētājs Uldis Krievārs skaidro, ka Latvijas piens ir kooperācijas projekts Baltijas mērogā, tādēļ papildus finanšu līdzekļu piesaiste tiek izvērtēta kooperācijas iekšienē. Galvenais sarunu partneris ir Latvijas lielākais graudkopības un rapša LPKS Latraps, kas ir konceptuāli piekritis atbalstam. Kā kļuva zināms DB, Latraps valde lēmumu par iesaistīšanos projektā varētu pieņemt ceturtdien.
Jaunās rūpnīcas būvniecībai Jelgavā 2010. gada novembrī dibinātais SIA Latvijas piens 2011. gadā saņēma valsts galvojumu 5 milj. Ls jeb 7,11 miljonu eiro apjomā. Kā liecina Lursoft dati, uz Latvijas piena, vārda reģistrētas četras komercķīlas SEB bankā, kā arī viena uz Finanšu ministrijas vārda par kopējo maksimālo prasījuma summu – 7,11 milj. eiro. Jaunākā komerc- ķīla reģistrēta 19. maijā, kur kopējā nodrošinātā prasījuma maksimālā summa ir 1,2 milj. eiro. Pērn jūlijā dotā komerc- ķīla par 1,02 milj. eiro šobrīd ir pārjaunota. Piena pārstrādes uzņēmumus pēdējā gada laikā ietekmējusi augstā piena iepirkuma cena, kas tikai šopavasar sākusi nedaudz samazināties.
Vajag finansējumu
U. Krievārs neslēpj, ka Latraps ienākšana ļautu realizēt virkni projektu, kuri rūpnīcai ir realizācijas stadijā. Iesniegti arī pieteikumi par ES līdzfinansējumu. Šie projekti ļautu efektīvāk izmantot sūkalas, kā arī uzlabot siera ražošanas procesu. U. Krievāra paustais liecina, ka tuvākajā laikā plānots eksportu attīstīt straujāk, jo, būvējot rūpnīcu, bija plānots 80% siera eksportēt, taču šajos gados uz eksportu neesot strādāts tik efektīvi, kā gribētos. Tiesa, kā liecina Latvijas piena mārketinga direktores Ramonas Kalniņas paustais izdevumā Latvijas Piensaimnieks, eksports veido ap 90% no uzņēmumā saražotā.
Kā liecina uzņēmuma vadības ziņojums, jau 2013. gadā uzņēmuma tā izvirzīja mērķi palielināt ražošanas jaudu un realizācijas apjomus ārpus ES. Kā zināms, Latvijas pienam nācies aiziet no Krievijas tirgus, jo jaunā rūpnīca Jelgavā nav sertificēta atbilstoši Krievijas Federācijas prasībām, jo kaimiņvalsts komisija Latvijā joprojām nav ieradusies.
Plāno izmaiņas
Saskaņā ar U. Krievāra pausto plānotas izmaiņas arī SIA Latvijas Piens līdzšinējā vadībā. Pēc savstarpējas vienošanās valdes priekšsēdētāja amatu rūpnīcā jūnija vidū atstās Raimonds Freimanis, un jau tuvākajā laikā kompānija informēs par jauno vadītāju.
R. Freimanis sarunā ar DB apliecināja, ka viņa pēdējā darbadiena uzņēmumā būs 13. jūnijs. Darba attiecības tiks izbeigtas, abām pusēm savstarpēji vienojoties, bet, kā kļuvis zināms DB, patiesais iemesls ir nesaskaņas starp valdes priekšsēdētāju un vienu Trikāta KS valdes priekšsēdētāju Uldi Krievāru stratēģiskajos jautājumos. R. Freimanis pauda, ka viņš saņēmis atbalstu no vairākiem kooperatīvu biedriem, bet, nevēloties radīt sasprindzinājumu uzņēmumā, pieņēmis lēmumu par amata atstāšanu.
Vērtējot notiekošo, Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks atzīst, ka diemžēl piepildījušās viņa iepriekš paustās prognozes, ka vidējam uzņēmumam ar produkciju, kam ir zema pievienotā vērtība, tirgū būs grūti konkurēt. Īpaši situāciju sarežģī piena iepirkuma cenas, un jau šobrīd Latvijas piens esot spiests zemniekiem maksāt zemāku cenu nekā citi pārstrādes uzņēmumi. Kā liecina LPCS dati, piena iepirkuma cena stabilizējas un pēc kāpuma martā, kad tā sasniedza 351,51 eiro/t, jau šā gada aprīlī tā nedaudz sarukusi.