Medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums "CastPrint", kas ražo 3D fiksācijas līdzekļus, sāk sadarbību ar ārstiem Londonā, lai pacienti šajā metropolē varētu ārstēties tikpat moderni kā Latvijā
"Līdzīgi kā Latvijā, sadarbību uzsākam ar privātajām klīnikām un medicīnas speciālistiem, piedāvājot "CastPrint" risinājumu saviem pacientiem. Process ir identisks kā Latvijā: pacients vēršas pie iestādes, kur ir pieejams "CastPrint" skeneris, viņš tiek noskenēts un vienas līdz trīs dienu laikā tiek pie sava individuāli izstrādātā fiksatora," saka Jānis Oliņš, SIA "CastPrint" līdzīpašnieks.
Vaicāts, kāpēc izvēlēta tieši Londona, viņš teic, ka tur uzņēmums nonācis, pateicoties vietējo ārstu izteiktajai vēlmei piedāvāt "CastPrint" savās praksēs un klīnikās. "Londona ir viena no ekonomiski attīstītākajām pilsētām pasaulē un pēc tirgus izpētes secinājām, ka ir liels iedzīvotāju skaits, kam būtu nepieciešams tāds risinājums," saka J. Oliņš.
Uzņēmumam ir plāni arī par citām valstīm. Balstoties uz pieredzi, ko gūs, sākot darbību Londonā, nākamgad varēs paplašināt sarakstu arī ar citām valstīm. Šobrīd tiek veikti priekšizpētes darbi vairākām valstīm Eiropā un arī ārpus tās.
Līdz šim "CastPrint" ir piegādājis vairāk nekā 200 fiksatorus cilvēkiem. Sagaidāms, ka gada noslēgumā šis skaits pietuvosies 300. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, izaugsme ir ievērojama, jo pērn uzņēmums piegādāja 62 "CastPrint" fiksatorus.
Latvijā "CastPrint" sadarbojas ar astoņām medicīnas iestādēm, tostarp šis risinājums ir pieejams trijās reģionālajās slimnīcās. Paredzēts, ka pirms "ziemas sezonas" uzņēmuma pakalpojumi būs pieejami vēl vienā valsts slimnīcā, lai maksimāli nodrošinātu pacientiem pieeju fiksatoriem.
"Šobrīd sākam jaunu posmu. "CastPrint" ir ierakstīts Eiropas medicīnas ierīču ražotāju datubāzē "EUDAMED" kā individuāli izstrādātu 1. klases medicīnas ierīču ražotājs. Tas nozīmē, ka mūsu 3D drukātie fiksācijas līdzekļi ir reģistrēti Eiropas Savienībā un ir iespējams tos piedāvāt jebkurā ES valstī, pirms tam ziņojot vietējam regulatoram par darbības uzsākšanu konkrētajā valstī. Šis fakts turpmāk būtiski paātrinās sarunas ar potenciālajiem sadarbības partneriem ES valstīs un ātrāk ļaus kļūt pieejamiem visā Eiropā," norāda J. Oliņš.
Uzņēmums ir piedalījies jaunuzņēmumu akseleratora "Startup Wise Guys" programmā, kā arī saņēmis grantu konkursa "Atspēriens" atbalstu. Šogad "CastPrint" veiksmīgi pabeidza darbību "Buildit Latvia" akseleratorā. J. Oliņš teic, ka ar iegūtajām zināšanām, kontaktiem un resursiem varēja nodrošināt vasaras sezonā visu pieprasījumu pēc "CastPrint" fiksatoriem. Šobrīd uzņēmums piesaista finansējumu, lai turpinātu uzsākto attīstību un nodrošinātu izplešanos Londonā un citos tirgos.
Šobrīd uzņēmuma komanda ir izaugusi līdz astoņiem cilvēkiem. Tuvāko mēnešu laikā plānots piesaistīt vēl speciālistus ar plašu pieredzi veselības nozarē Eiropā un Latvijā.
Db.lv jau rakstīja, ka "CastPrint" ražo 3D fiksācijas līdzekļus. Šādi "ģipši" ir daudz vieglāki, līdz ar to rehabilitācija ir vienkāršāka. Pacients var iet dušā, un viņa ikdiena rit gandrīz kā agrāk. Iepriekš J. Oliņš norādīja, ja tad, ja risinājums nepieciešams četrām nedēļām, var paciesties ar tradicionālo "ģipsi", bet, ja tie ir divi trīs mēneši, tad šāda alternatīva ir ērtāka, jo īpaši bērniem, jauniešiem, uzņēmējiem.
2016. gadā auditori Sigvards Krongorns un Jānis Oliņš, apsprieduši savu lūzumu pieredzi, aizdomājās par modernāku alternatīvu. "Pie darba pakritu, nolauzu elkonim galu un ilgi nevarēju strādāt, jo nevarēju vilkt žaketi – auditors T-kreklā pie klientiem neies. Lai gan dakteri deva slimības lapu, darbi negaida, un vairs nav tie laiki, kad vari divus mēnešus nebūt darbā, kaut arī datoru klabināt vari, bet pie klientiem aiziet nevari," par idejas pirmsākumiem stāstīja J. Oliņš.
Latvijā gadā ir aptuveni 15 tūkstoši kaulu lūzumu gadījumu, Baltijā – 60 tūkstoši, Ziemeļeiropā – 300 tūkstoši, liecina uzņēmuma rīcībā esošā informācija. Skatoties uz galveno mērķauditoriju – bērniem, sportistiem, fizisko aktivitāšu cienītājiem, uzņēmējiem un jauniešiem –, "CastPrint" cer tuvāko gadu laikā palīdzēt 10 līdz 15% gadījumu. Iecerēts, ka nākotnē jebkurā pasaules malā ārsts var noskenēt pacientu, izvēlēties vajadzīgo fiksācijas līdzekli, ko pēc uzņēmuma "receptes" izdrukā tuvākajā 3D printēšanas centrā.
Sākotnēji uzņēmums vēlējās pacientam palīdzēt uzreiz traumatologa kabinetā, bet parasti pēc lūzuma ir tūska un tieši tāpēc neizmanto cilindrisku ģipsi, bet gan longeti no vienas puses. Pēc dažām dienām, kad tūska nogājusi, pacients dodas pie ārsta vēlreiz, lai pārbaudītu, vai kauls nav izkustējies, un tad arī notiek pārsiešana vai jauna ģipša uzlikšana. "CastPrint" orientējas uz to, ka viņu saražotais fiksācijas līdzeklis ir gatavs otrajā vizītē.
Iepriekš, vaicāti par konkurenci, uzņēmēji atzina, ka pasaulē nav vienīgie, kas strādā šajā virzienā, bet, sazinoties ar desmit iespējamiem konkurentiem ar lūgumu pēc "ģipša", viņi uzzinājuši, ka visi vēl joprojām strādā ar prototipiem un vēl nevar palīdzēt. "Saprotamu iemeslu dēļ tirgus nav blīvs. Iespēju ir daudz. Sadarbojoties ar medicīnas iestādēm, redzam, ka lūzumi un to fiksācija ir tikai sākums. Šai tehnoloģijai ir nākotnes perspektīvas citās veselības nozarēs – rehabilitācijā, operāciju plānošanā u.tml.," norādīja J. Oliņš.