Tiks palielināti naudas sodi par kultūras pieminekļu aizsardzības noteikumu pārkāpšanu un neatļautu mākslas vai antikvāro priekšmetu izvešanu no Latvijas.
Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumiem, kurus otrdien akceptēja Saeimas Juridiskā komisija, sods par kultūras pieminekļu aizsardzības noteikumu pārkāpšanu fiziskām personām plānots no 100 līdz 250 Ls, bet juridiskām personām – no 750 līdz 1000 Ls.
Ja, pārkāpjot noteikumus, kultūras piemineklis tiek bojāts, sods plānots attiecīgi no 250 līdz 400 Ls un no 1750 līdz 2000 Ls. Savukārt sods gadījumā, ja pārkāpumi izdarīti atkārtoti gada laikā, būs 350 – 500 Ls fiziskām personām un 2750 līdz 3000 Ls juridiskām personām.
Maksimālais sods par kultūras pieminekļu bojāšanu nav mainīts kopš 1995.gada un joprojām ir 250 Ls. Turklāt patlaban kodeksā atsevišķi nav noteikta atbildība juridiskajām personām, lai gan būvniecības darbus ēkās ar kultūrvēsturisku nozīmi pārsvarā veic tieši komersanti.
Līdz šim nereti esot piekopta prakse, ka būvniecības laikā tiek pieļautas būtiskas atkāpes no iepriekš apstiprināta projekta, ko persona pēc tam lūdz saskaņot jeb legalizēt, rēķinoties, ka iespējamais sods ir salīdzinoši niecīgs. Patlaban samaksāt sodu nereti ir lētāk, nekā ievērot kultūras pieminekļu saglabāšanas un aizsardzības noteikumus.
Administratīvo pārkāpumu kodeksa grozījumi paredz palielināt sodu arī par pārkāpumiem saistībā ar kultūras pieminekļu restaurāciju, konservāciju un remontu, kā arī izpētes un arheoloģisko izrakumu veikšanu, kultūras pieminekļu teritoriju un aizsardzības zonu bojāšanu, pārveidošanu vai neatļautas saimnieciskas darbības veikšanu tajās, kā arī remontdarbu savlaicīgu neveikšanu.
Naudas sodi draudēs arī par neatļautu mākslas un antikvāro priekšmetu izvešanu no Latvijas. Sods fiziskām personām paredzēts no 100 līdz 250 Ls, bet juridiskām personām – no 750 līdz 1000 Ls. Par atkārtotiem pārkāpumiem paredzēts lielāks sods.