Veselības aprūpes sistēma Eiropā tiek uztverta kā izaugsmes un darbaspēka nodrošināšanas un atjaunošanas instruments, kas sekmē cilvēku veselības pratību, efektīvi ārstē saslimušos, novērš potenciālo darba nespēju un ir neaizstājams ekonomikas pamatkapitāls.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta veselības ministre Līga Meņģelsone. Viņa norāda, ka Latvijā agrāk vai vēlāk būs jāveic pārkārtošanās — jārada stabils veselības aprūpes finansēšanas modelis ar ilgtspējīgu budžetu, kas ļautu būtiski saīsināt rindas uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, novērstu medicīnas personāla došanos strādāt uz ārzemēm un citas samilzušās veselības aprūpes problēmas.
Fragments no intervijas
Kāda ir situācija veselības aprūpes sistēmā?
Vienā vārdā - smaga, jo ar pašreizējo situāciju ir neapmierināti ne tikai pacienti, bet arī mediķi. Tautsaimniecībai ir vajadzīgi veseli, darbspējīgi cilvēki, bet šobrīd saslimušajiem uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem vai konsultācijām pie speciālistiem jāgaida nevis nedēļas, bet pat mēneši. Tāpat valstī ir ievērojams veselības aprūpes personāla trūkums. Valsts izaugsme nav iespējama bez veseliem cilvēkiem, un tieši tāpēc veselības aprūpes sistēma Eiropā tiek uztverta kā izaugsmes un darbaspēka nodrošināšanas un atjaunošanas instruments, kas ļautu būtiski saīsināt rindas uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, novērstu medicīnas personāla došanos strādāt uz ārzemēm un citas samilzušās veselības aprūpes problēmas.
OECD dati rāda, ka Latvijā veselīgais dzīves ilgums ir par 20 gadiem īsāks nekā ES, paredzamais dzīves ilgums Latvijā ir par pieciem gadiem īsāks nekā vidēji ES. Pazaudētie dzīves gadi ir gan cilvēku veselības pratības jautājums, gan arī nereti novēloti pieejamā veselības aprūpe. Valsts budžeta līdzekļi veselības aprūpei ir nepietiekami, tādēļ, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību visa gada garumā, pakalpojumiem tiek veidotas kvotas, kuras sadala pa mēnešiem, kas arī veido garas gaidīšanas rindas. Ja mēneša kvota ir iztērēta, tad valsts apmaksātais pakalpojums būs pieejams tikai jau nākamajā mēnesī. Un rindas uz dažiem pakalpojumiem veidojas ļoti garas - laiks rindā uz kodolmagnētisko rezonansi ir vidēji 156 dienas, uz hematoloģiju vidēji 122 dienas, uz ultrasonogrāfiju vidēji 91 diena utt. Daļa šo laiku cenšas saīsināt, ejot uz 100% maksas pakalpojumu.
Diemžēl ik gadu Latvijā nomirst cilvēki, kuru nāvi varēja novērst ar savlaicīgu un efektīvu ārstniecību - ap 4000 cilvēku Latvijā ik gadu nomirst, kaut arī varētu dzīvot. Latvijas mērogiem, kur svarīgs ir ikviens cilvēks, tas ir ļoti daudz. Līdztekus minētajām problēmām veselības aprūpes speciālisti pārceļas vai apsver iespēju pārcelties strādāt uz ārzemēm vai labākajā gadījumā pāriet strādāt uz privātās medicīnas sektoru, un līdz ar to nav, kas sniedz tieši valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus. Un šobrīd tas rada risku, ka reģionos vairāki veselības aprūpes pakalpojumi kļūst nepieejami. Praktizējošo ārstu skaits uz 1000 iedzīvotājiem Latvijā ir 3,3, bet OCED valstīs vidēji 4,4, māsu skaits Latvijā ir 3,6, bet OECD valstīs vidēji 8,8, slimnīcu personāls Latvijā 10,9, bet OCED valstīs 14,7 uz 10 000 iedzīvotājiem. Latvijā pašlaik strādā 8600 ārstu (trūkst apmēram 300), 11000 medmāsu (trūkst apmēram 8000) un 3000 sanitāru. Vēl viens satraucošs sabiedrības veselības rādītājs ir pieaugošais invaliditātes gadījumu skaits. Latvijā 2021. gadā bija teju 202 000 cilvēku ar invaliditāti, kas salīdzinājumā ar 2018. Gadu, kad šādu cilvēku skaits bija nepilni 192 000, ir par 10 000 cilvēku vairāk. Tie ir ļoti satraucoši dati, jo Latvija zaudē ekonomiski aktīvos cilvēkus, turklāt tas rada ietekmi uz sociālo budžetu.
Līdztekus tam vēl viens aspekts, kas rada un radīs arvien lielāku papildu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu, ir sabiedrības novecošanās. Tā ir ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas problēma — gados vecāku cilvēku kļūs vairāk, un viņiem pastiprināta veselības aprūpe būs nepieciešama.
Visu rakstu lasiet 16.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!