Pasaulē kopējās investīcijas zaļajā enerģijā pērn saruka par 11% līdz 245 miljardiem ASV dolāru, savukārt bankas ir atradušas jaunu iespēju – finansēt, konsultēt un organizēt atjaunojamās enerģijas investīciju kompāniju sākotnējo publisko piedāvājumu, raksta Bloomberg.
Šie uzņēmumi aug, iegādājoties saules, vēja un citas spēkstacijas, kas piegādā enerģētiku kompānijām saskaņā ar ilgtermiņa līgumiem. Kopš 2013.gada tās spējušas piesaistīt vairāk nekā 3,8 miljardus dolāru.
Ņemot vērā ieguldīto darbu šīs nozares paplašināšanā, Bloomberg Markets izveidojis pasaules zaļāko banku sarakstu.
Investoriem patīk šīs kompānijas, jo komunālo pakalpojumu sniedzēji tām maksā stabilus maksājumus par elektrību, ko ražo ar saules un vēja spēkstacijām.
Ikgadējā sarakstā dominē Eiropas bankas, bet daudzas ASV kredītiestādes no tā izkritušas, jo nodokļu atvieglojumi, kas palīdzēja augt pērn, beidzās. Piemēram, Citigroup, kas pērn palīdzēja nodrošināt aptuveni 1,77 miljardu dolāru vērtu finansējumu pasaules ogļu industrijai, no top 20 izkritusi. Savukārt Santander banka atguvusi savu pasaules zaļākās bankas statusu pēc vairākiem nozīmīgiem soļiem saules un vēja elektroenerģijas ražošanas sektorā. Banka palīdzēja pasaules lielākajam ģeneratoru ražotājam Abengoa SA pārdot akcijas ASV. Tāpat tā finansēja vēja enerģijas kompānijas Austrālijā un Urugvajā.
Boston Common Asset Management eksperte Džīta Eiere norāda, ka investoriem vajadzētu sekot līdzi šiem banku ieguldījumiem. «Mēs nevēlamies, lai bankas ignorē riskus, kas saistās ar ogļu rūpnīcu vai ieguves kompāniju turēšanu to portfelī,» viņa uzsvērusi.
Bankas vērtētas pēc to ieguldījumiem, finansējot videi draudzīgus ilgtspējīgas enerģētikas projektus (vēja, saules, ģeotermālās, ūdens enerģijas vai biodegvielas tehnoloģijas), kā arī banku veikuma, samazinot savu ekoloģisko pēdas nospiedumu (carbon footprint). Pētījumā analizētas bankas, kas kotētas kādā no lielākajām akciju biržām un kuru tirgus vērtība pārsniedz 10 miljardus dolāru.
Videi draudzīgāko finanšu institūciju saraksts izveidots, gatavojoties ANO Klimata samitam Ņujorkā un ņemot vērā ANO ģenerālsekretāra Bana Kimūna aicinājumu biznesa līderiem rīkoties, lai samazinātu fosilo enerģijas resursu patēriņu un oglekļa izmešu apjomus, informē SEB banka.
Galerijā augstāk, skaties, kuras ir pasaules «zaļākās» bankas!