Lai arī kopš 2010. gada Latvijā vidējā bruto alga pieaugusi par 11%, tomēr, salīdzinot ar pirmskrīzes - 2008. gada - līmeni, pašreiz Latvijā vidējā reālā alga ir par 10,3% mazāka. Reālo algu apjoms krietni atpaliek no pirmskrīzes līmeņa arī Lietuvā un Igaunijā, liecina SEB bankas Baltijas mājsaimniecību finanšu apskats.
Latvijā vidējā reālā alga šā gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar analoģisku laika posmu pērn, ir augusi par 1,5%.
Kopš lejupslīdes zemākā punkta sasniegšanas Latvijā vidējā bruto alga augusi par 11%, un reālā darba samaksa piedzīvojusi 2,5% kāpumu. Tomēr, salīdzinot ar 2008. gadu, vidējā reālā neto alga Latvijā ir par 10,3% zemāka.
Šā gada otrajā ceturksnī Igaunijā reālā alga palielinājusies ceturto ceturksni pēc kārtas, tomēr pirktspējas pieaugums ir mazāks nekā iepriekšējos ceturkšņos – reālās algas kāpums otrajā ceturksnī, salīdzinot ar 2011. gada attiecīgo posmu, ir 1,1% apmērā.
Darba samaksa Igaunijā sāka pieaugt 2010. gada pirmajā ceturksnī. Kopš tā brīža vidējā bruto samaksa ir augusi par 19%. Ņemot vērā patēriņā cenu svārstības, reālā alga šajā laika posmā augusi ar 6,7%. Savukārt, salīdzinot ar 2008. gada otro ceturksni, Igaunijas vidējā neto alga šobrīd ir samazinājusies par aptuveni 7,5%.
No visām Baltijas valstīm Lietuvas strādājošie ir piedzīvojuši vislielāko ienākumu samazinājumu - reālā neto darba alga ir samazinājusies par 14,3%, ja salīdzina 2008. gada otro ceturksni ar to pašu ceturksni šā gada beigās.
Nākotnē gan paredzams ienākumu pieaugums, uzskata SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis. «Latvijā plānotajam iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājumam (no 25 līdz 24 procentiem 2013. gadā un tā tālāk) vajadzētu sekmēt neto algas pieaugumu un privātpersonu patēriņu nākamajā gadā. Saskaņā ar prognozēm, Latvijā vidējās bruto darba algas pieaugums nākamgad sasniegs 4-5%,» viņš pauž.
«Lietuvā ir sagaidāms mazāks darba algas pieaugums nekā Latvijā un Igaunijā, sasniedzot 2,5% pieaugumu,» norāda E. Rudzītis.
Jau rakstīts, ka pamatalgas palielināšana šogad lielai daļai vai atsevišķiem darbiniekiem ir notikusi trijās no četrām (75%) organizācijām. Algas pielikumu galvenokārt ir saņēmuši kvalificēti speciālisti un pieredzējuši vadītāji, liecina vadības konsultāciju kompānijas Fontes ikgadējā atalgojuma pētījums.