VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) šogad 9 mēnešos pārdevuši 66 valsts pārvaldei nederīgus īpašumus par kopējo summu - 2,68 miljoni eiro, dodot iespēju tiem iegūt jaunu elpu. VNĪ nekustamo īpašumu atsavināšanas ieņēmumi, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, pieauguši par 43,6%, informē VNĪ.
"Kopumā šobrīd vērojama augoša interese par valsts īpašumu iegādi konkrētā segmentā - mūsu gadījumā redzam, ka tirgus ir joprojām aktīvs," komentē VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.
Ievērojamākie VNĪ šogad pārdotie nekustamie ir biroju ēka Mucenieku 3, Vecrīgā (678 600 eiro), vēsturiskās mūzikas skolas ēka Pils ielā 38, Ventspilī (99 700 eiro), īpašums ar vēsturisku koka apbūvi Dzelzceļa ielā 3, Jūrmalā (86 140 eiro), administratīvās ēkas Akadēmijas ielā 3, Jelgavā (530 480 eiro) un Liepājas ielā 26, Kuldīgā (157 660 eiro), kā arī nekustamie īpašumi Dubultu prospektā 142, Jūrmalā (188 200 eiro), nī Juglas ielā 14, Rīgā (149 000 eiro) un "Lēnu" pils Skrundas novadā (70 300 eiro).
Savukārt pērn VNĪ pārdeva 74 īpašumus par 1,51 miljonu eiro. Atsavināšanā iegūtie līdzekļi dod iespēju novirzīt finansējumu valstij nepieciešamo īpašumu sakārtošanā.
"Uz šo brīdi ir vērojams nekustamo īpašumu izsoļu dalībnieku skaita pieaugums un tas, ka nereti nekustamā īpašuma izsolēs noteiktā sākuma cena pārsolīta pat vairākkārt, piemēram, tikko viens īpašums Vangažos pārsolīts vairāk nekā desmit reižu. Daudzi pamatoti uzskata, ka nekustamais īpašums ir salīdzinoši drošs ieguldījumu veids, ar potenciālu to attīstīt nākotnē un noteiktu nākotnes finansiālu atdevi, bet jāņem vērā arī to, ka nākotnē tirgus aktivitāte mūsu segmentā varētu samazināties - ieguldījumu apjomam beidzoties," norāda A. Vārna.
VNĪ portfelis ir dinamisks. Kapitālsabiedrības pārvaldībā ik gadu nonāk vairāki desmiti valsts īpašumu dažādā tehniskā stāvoklī, vairums no tiem ir degradēti īpašumi. Atbilstoši VNĪ stratēģijai uzņēmums veic valsts iestāžu aptauju par īpašumu nepieciešamību valsts pārvaldes funkciju veikšanai. Ja īpašums tiek atzīts par piemērotu valsts pārvaldei, izvērtējot visus riskus un ieguvumus, tas tiek pielāgots konkrētas iestādes vajadzībām, ja netiek atzīts par nepieciešamu, tas tiek virzīts atsavināšanai Ministru kabinetā noteiktajā kārtībā - publiskās izsoles ceļā.
VNĪ informē, ka mērķtiecīgi strādā pie degradēto īpašumu sakārtošanas vai atsavināšanas, dodot iespēju to jaunai attīstībai. Pēdējos divos gados VNĪ atsavinājusi 83 degradētas būves, 14 degradētas būves nodotas citu ministriju vai pašvaldību pārvaldībā, 30 degradētas būves nojauktas, savukārt 2 atjaunotas.
Šobrīd VNĪ pārdošanā ir tādi objekti kā vēsturiskais Tetera nams Brīvības ielā 61, Rīgā, zemes gabali Jāņa Pliekšāna 102 un Slokas ielā 115, Jūrmalā, vēsturiska ēka Daugavpilī, 18.novembra ielā 41A un citi.