Ministru kabinets otrdien apstiprināja grozījumus kārtībā, kādā energoietilpīgi apstrādes rūpniecības uzņēmumi varēs iegūt tiesības uz samazinātu līdzdalību obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumam, informē Ekonomikas ministrija.
2015.gada 14.jūlijā Ministru kabinets atbalstīja EM izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus Kārtība, kādā energoietilpīgi apstrādes rūpniecības uzņēmumi iegūst tiesības uz samazinātu līdzdalību obligātā iepirkuma komponentes maksājumam, ar kuriem tika piedāvāts risinājums energoietilpīgo uzņēmumu atbalstam, lai mazinātu elektroenerģijas izmaksu pieauguma negatīvo ietekmi uz Latvijā apstrādes nozarē ražojošu uzņēmumu konkurētspēju. Lai minētie noteikumi stātos spēkā, nepieciešams saņemt Eiropas Komisijas (EK) lēmumu par attiecīgā valsts atbalsta pasākuma atbilstību Eiropas Savienības (ES) iekšējam tirgum. Saskaņošanas procedūra un sarunas ar atbildīgajām EK amatpersonām par atbalstu energoietilpīgajiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem norit kopš 2015.gada augusta.
Grozījumi MK noteikumos ir sagatavoti, ņemot vērā EK izteiktās bažas par potenciālu diskrimināciju vienas nozares uzņēmumu starpā, nodrošinot piedāvātā atbalsta risinājuma atbilstību EK Pamatnostādnēs par valsts atbalstu vides aizsardzībai un enerģētikai 2014.-2020. gadam noteiktajam.
Grozījumi paredz pazemināt elektroenerģijas patēriņa slieksni uzņēmuma vajadzībām vienā pieslēguma vietā no 10 gigavatstundām gadā (GWh) līdz 0,5 GWh gadā. Kā viens no kritērijiem, kas jāizpilda energoietilpīgajiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem, lai kvalificētos samazinātajam līdzdalības maksājumam par OIK, ir atbilstība noteiktajam energoefektivitātes kritērijam. Likumprojekts Energoefektivitātes likums, kuru plānots izskatīt Saeimas š.g. 3.marta plenārsesijā, paredz pienākumu lielajiem uzņēmumiem un lielajiem elektroenerģijas patērētājiem, kas patērē 0,5 GWh gadā, īstenot rūpnieciskos energoauditus vai ieviest energopārvaldības standartu (LVS EN ISO 50001:2012 “Energopārvaldības sistēmas. Prasības un lietošanas norādījumi (ISO 50001:2011)”).
Ņemot vērā ierobežoto valsts budžeta līdzekļu apjomu atbalsta nodrošināšanai - 3,5 milj. eiro 2017.gadā un 7 milj. eiro katrā no nākamajiem gadiem līdz 2020.gadam, līdz ar grozījumu apstiprināšanu tiek sašaurināts atbalstāmo nozaru loks. Atbalstāmo nozaru lokā paredzēts saglabāt nozares ar augstāko elektroietilpību, ņemot vērā to eksportspēju un devumu Latvijas tautsaimniecībā. Atbalstu paredzēts novirzīt šādām nozarēm - koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana, farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošana, metālu ražošana, kā arī elektrisko iekārtu ražošana.
Tāpat grozījumi paredz noteikt, ka elektrointensitāti aprēķinās konkrētam uzņēmumam nevis uzņēmumu grupai. Papildus tam, samazināts obligātā iepirkuma komponentes maksājums netiks attiecināts uz ārpus Latvijas patērēto elektroenerģijas apjomu.
Noteikumi paredz, ka uzņēmuma atbalsta saņemšanai vienlaicīgi būs jāatbilst gan nozares, gan patēriņa, gan elektrointensitātes, gan arī energoefektivitātes kritērijiem.